2021 pokazał nam, że ciężarówki i Suv-y nie potrzebują silników gazowych

Renesans nowoczesnych pojazdów elektrycznych od samego początku był utrudniony przez fizyczne ograniczenia narzucone przez obecny stan techniki akumulatorowej. Nieefektywność w postaci ciężkich akumulatorów i niska gęstość mocy od dawna ograniczają nie tylko zasięg i wydajność pojazdów elektrycznych, ale same formy, które mogą przybierać — nie bez powodu Tesla zaczęła od Roadstera, a nie Cybertrucka. Jednak stały postęp w systemach zasilania w ciągu ostatnich kilku lat-wraz z rosnącym popytem na większe, zelektryfikowane pojazdy, które obsługują rynek amerykański — doprowadził do przełomowego momentu w 2021 roku: pojawienia się przetwornic EV I Suv-ów.

Tak, wszyscy wiemy, że model X istnieje, a Tesla “zrobił to pierwszy” — oszczędź mi swoich Tweetów-jednak sama liczba i różnorodność nowych, czystych modeli pickupów i SUV-ów EV gotowych do wejścia na podłogę salonu lub w aktywnym rozwoju jest oszałamiająca w porównaniu do zaledwie kilku lat temu. Rzućmy okiem na niektóre z tegorocznych wyróżnień.

GM stawia duże zakłady na swoją zastrzeżoną technologię akumulatorów Ultium, inwestując 35 miliardów dolarów w technologie samojezdne i EV do 2025 roku. Firma ogłosiła również, że zamierza sprzedać 30 modeli EV do końca 2025 r. i Ev wyłącznie po 2035 r.z 1000-konnym GMC Hummer EV służącym jako jej awangardowa oferta.

Jonathan Ernst / reuters

Hummer EV jest pewnym hitem od debiutu w październiku ubiegłego roku. Ponad 10,000 potencjalnych nabywców umieścił zaliczki na $ 112,000 Hummer Edition 1 w grudniu ubiegłego roku. Podobnie ujawniony w kwietniu wariant EV SUV Hummera miał wyprzedane w przedsprzedaży protokół – nieźle jak na pojazd, który pojawi się na ulicach dopiero jesienią 2023 roku. Dostawy Hummer EV pickup zaplanowano rozpocząć w tym miesiącu. Pojawiły się nawet plotki na temat dostosowania ramy Hummer EV i systemu zasilania do zastosowań wojskowych, choć nie podjęto jeszcze żadnych zdecydowanych decyzji w tej sprawie.

Hummery to dopiero początek. W kwietniu GM potwierdził, że jego drugi model EV będzie zelektryfikowany Silverado. Nadal nie wiemy dużo o Silverado poza tym, że będzie to wykorzystać GM Ultium battery tech, że firma dąży do 400-plus zasięg mil, i że EV pickup będzie oferować cztery koła kierownicy, co skraca promień skrętu’ przy niskich prędkościach i zwiększa stabilność na zakrętach przy dużych prędkościach-zwłaszcza podczas holowania ładunków. 

Będziemy mieć pełną księgowość Silverado ‘ S możliwości raz to sprawia, że jego oficjalny debiut podczas GM CES 2022 przemówienie keynote. Co więcej, GM dokuczał swojej trzeciej nadchodzącej EV w lipcu-Pełnowymiarowy pickup GMC, według CNBC. Praktycznie nic innego nie wiadomo o tym w tej chwili, nawet jeśli będzie korzystać z istniejącego marki GMC Sierra. Mam nadzieję, że w Nowym Roku zdobędziemy więcej wskazówek.

Aby nie być gorszym, Grupa Stellantis (wcześniej FCA i umbrella company Do Chrysler, Jeep Dodge, Fiat, Alfa Romeo, Maserati i wielu innych) ogłosiła w lipcu, że również zainwestuje 35 miliardów dolarów w swoje wysiłki elektryfikacji do 2025 roku i będzie miała 55 zelektryfikowanych pojazdów (40 Bev, 15 PHEV) dostępnych na rynkach amerykańskich i europejskich do końca tego roku. Co więcej, Stellantis pracuje nad w pełni elektrycznym Ram EV, aby konkurować z Silverado i Fordem F-150 Lightning, choć Ram ma zostać wydany dopiero w 2024 roku. W 2021 roku Jeep zaprezentował zgrabnie wyglądający Wrangler Bev concept in marca, wypuścił “light hybrid” Wrangler Sahara 4XE w maju i zadebiutował PHEV Cherokee 4XE we wrześniu przed premierą pojazdu 2022.

Ford miał również rok godny trąbienia własnym klaksonem, począwszy od lutowej premiery Mustanga Mach-E. EV spotkał się z lekkim niepokojem, aby rozpocząć, ale ugruntował swoją pozycję wraz z wydaniem edycji GT skoncentrowanej na wydajności. W sumie, Ford sprzedał więcej 21,000 jednostek Mach-E w ubiegłym październiku, pomimo kilku wycofań dla luźnych śrub i “głębokiego uśpienia” błędów oprogramowania. Nie jest źle, jak na pierwszy rok crossover suv, który stara się ominąć głęboko zakorzenioną nostalgię klientów, ale numery Mach-E są niczym w porównaniu z nadchodzącym F-150 Lightning EV.

Wysiłki elektryfikacji F-150 firmy nie były tajemnicą branżową, ale kiedy Ford zadebiutował błyskawicą 19 maja (lub 18 maja, jeśli oglądałeś przemówienie prezydenta Bidena), amerykańska publiczność kupująca samochody straciła rozum, a prawie 45 000 osób podpisało się, aby zamówić odbiór EV w ciągu pierwszych 48 godzin.

Zainteresowanie nadchodzącym Light hybrid Maverick pickup Forda było nie mniej powszechne. Na Detroit News w sierpniu poinformowano, że ponad 100 000 osób rzekomo zgłosiło się do przedsprzedaży mini-ciężarówki, z których duża część to mieszkańcy Kalifornii. Przyznaję, ci ludzie nie byli zobowiązani do wpłaty zaliczki, więc czy wszystkie te zamówienia w przedsprzedaży przekładają się na rzeczywistą sprzedaż — lub ludzie po prostu decydują się na restomod swoich istniejących Fordów lodowych za pomocą systemu eluminatora — okaże się.

Niektóre z największych nagłówków w 2021 EV przestrzeni ciężarówek pochodzi od gwiazd startup, Rivian. Podczas gdy konkurenci, tacy jak Lordstown Motors, znaleźli się w krytycznej sytuacji finansowej i byli przedmiotem dochodzeń w sprawie oszustw w Departamencie Sprawiedliwości, Rivian osiągnął już swój pierwszy kamień milowy w produkcji: produkcję pojazdów (pomimo przesunięcia początkowego terminu dostawy od lipca do września). Ale to nie jest połowa tego. 

W tym roku firma ogłosiła również plany zainstalowania 10 000 stacji ładowania w całej Ameryce Północnej do 2023 r., przedstawiła plan członkostwa dla właścicieli oferujących pomoc drogową i off-road, a także ekskluzywne aktualizacje oprogramowania OTA, a także przedstawiła program zdalnej opieki, który oferowałby zdalne diagnozy i naprawy na miejscu dla elektrycznych ciężarówek. Startup ma również duże plany na przyszłość. Ogłosił plany zainwestowania 5 miliardów dolarów w drugi zakład produkcyjny z siedzibą w USA i podobno obserwuje Wielką Brytanię jako miejsce dla swojego pierwszego międzynarodowego zakładu akumulatorów.

Niektóre z tych przyszłych planów będą obejmować partnerstwa z innymi firmami, takimi jak Amazon — która posiada 20 procent udziałów w Rivian, zakupiła 100 000 pojazdów od startupu w 2019 roku i już rozpoczęła dostawy w San Francisco i Los Angeles z nimi — ale nie będą one obejmować Forda. Pomimo zainwestowania pół miliarda dolarów w startup EV dwa lata temu, Ford ogłosił w listopadzie, że obie firmy nie będą już współpracować nad nadchodzącym EV. Wygląda na to, że podobno elektryczny Lincoln na razie pozostanie martwy.

FREDERIC J. BROWN via Getty Images

Na drugim końcu spektrum nagłówka jest, zaskakująco, Tesla. Pomimo ogromnie dochodowego roku, rozwój Cybertrucka przebiega powoli. Podczas gdy CEO Elon Musk ogłosił w styczniu, że “produkcja seryjna ” SUV — a EV rozpocznie się w 2022 r., coraz częściej wygląda na to, że stanie się to jeszcze w tym roku-po tym, jak na drogi wjechały F-150 Lightning Forda i Hummer EV GMC, które zadebiutowały na długo po tym, jak zrobił to Cybertruck.

Oczywiście amerykańscy producenci samochodów nie są jedynymi, którzy dostają się do gry EV. Mercedes ogłosił w kwietniu, że jego kompaktowy SUV EQB jest prawie gotowy do produkcji i trafi do sprzedaży w USA w przyszłym roku. Jego koncepcja” Sustainer ” delivery van może jednak potrwać nieco dłużej, aby dotrzeć na rynek. Z kolei Hyundai zaprezentował w lutym SUV-a Ioniq 5. planuje go wydać tej zimy, a także obiecuje, że linia pojazdów Genesis do połowy tej dekady będzie całkowicie elektryczna. Tymczasem Kia Niro EV nadal jest cichym hitem sypialnym.

W ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy wiele szumu i wspaniałych obietnic dotyczących pickupów i SUV-ów EV, ale 2022 będzie rokiem, w którym wszystko wyjdzie w praniu. Konsumenci będą w końcu mogli zobaczyć te pojazdy na ulicach, w swoich dzielnicach i prawdopodobnie oddychając przez szyje, gdy utknęli w korku, a nie tylko na podłodze salonu wystawowego lub scenie prezentacji na żywo. Jest to ogromna szansa dla producentów samochodów, aby dalej ewangelizować zalety elektryki akumulatorowej w stosunku do swoich poprzedników spalinowych-tym razem przy użyciu ulubionego typu pojazdu w Ameryce.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.