Przychody z reklam rosną w “zaskakującym” tempie, ponieważ “cyfra pożera świat” – mówi GroupM

Zgodnie z roczną prognozą GroupM przychody z reklam w Wielkiej Brytanii we wszystkich mediach wzrosły w 2021 r.o 35,7%. Wielka Brytania rozwija się szybciej niż Chiny (17,8%) czy USA (28,4%), co czyni ją najszybciej rozwijającą się spośród 20 najlepszych rynków na świecie w tym roku.

Brian Weiser powiedział: “za każdym razem, gdy publikuję prognozę w tym roku, martwię się, że jesteśmy zbyt agresywni. I nie, byliśmy zbyt konserwatywni… ”

Powolny postęp w powstrzymywaniu Covid doprowadził do trwałych inwestycji cyfrowych. Wielka Brytania, USA i Chiny są domem dla dużej liczby szybko rozwijających się firm, z których wiele jest zbyt małych, aby reklamować się w telewizji i w dużym stopniu polegać na Google, Meta i Amazon.

Niskie stopy procentowe korzystały z reklamy nieproporcjonalnie, ponieważ umożliwiają osiąganie wyników za pomocą technik “growth hacking” – inwestowanie w reklamę w celu zwiększenia przychodów za wszelką cenę.

Na przykład w sklepie spożywczym znajduje się kilka start-upów działających w centrum Londynu, z których wiele jest głównymi nabywcami reklam. Nie wszystkie te działania będą zrównoważone i nie wszystkie te przedsiębiorstwa przetrwają, chociaż zmiana nawyków konsumenckich wygląda na trwałą.

Brian Wieser, globalny prezes Business intelligence w GroupM, powiedział: “we wrześniu opublikowaliśmy aktualizację w Wielkiej Brytanii,a liczby wciąż rosły. Był mocno skoncentrowany w cyfrowym, ale w Wielkiej Brytanii telewizja utrzymywała się całkiem dobrze. Tempo wzrostu jest tak zaskakujące na tak wielu poziomach.”

GroupM stwierdził, że na największych rynkach korelacja między reklamą a działalnością gospodarczą faktycznie spadła. W Chinach nie ma żadnej korelacji, a w USA i Wielkiej Brytanii nie jest tak silna, jak mogłoby się wydawać.

Wieser dodał: “większość konsumentów wykazała, że pandemia nie ma na nich znaczącego wpływu. Są wyraźnie ludzie, którzy są głęboko dotknięci, ale jedną z niezwykłych konsekwencji pandemii jest to, jak wąsko skoncentrowane były te wyniki. Poza pewnymi kategoriami, jak gościnność i Podróże, jesteś w zasadzie taki, jak byłeś … po prostu przekazujesz swoje pieniądze gdzie indziej.

Oczekuje się, że telewizja powróci do poziomu 2019 w dziewięciu z 20 najlepszych rynków w tym roku, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie duże marketerzy nadal zachowują swoje przydziały udziału w budżecie dla telewizji w 2021, pomimo wzrostu we wszystkich formach mediów cyfrowych.

Prognoza Zenith opowiada tę samą historię cyfrowej dominacji, przewidując 25% wzrost w 2021 roku, w porównaniu z 19% prognozą w lipcu. Oczekuje się, że cyfrowa przekroczy 60% światowych wydatków na reklamy w 2022 r., wyprzedzając tradycyjną telewizję, ponieważ wideo online rośnie o 14%.