Amazon i Apple ukarały we Włoszech grzywną w wysokości 228 milionów dolarów za niesprawiedliwe ograniczanie Sprzedaży bitów

Włoski Urząd ds. konkurencji (AGCM) ukarał Apple i Amazon łączną kwotą 203,2 mln EUR (228 mln USD) po przeprowadzeniu dochodzenia antymonopolowego dotyczącego odsprzedaży produktów Beats. Według watchdog, obie firmy podpisały umowę w 2018 roku, która zakazałaby zarówno oficjalnych, jak i nieoficjalnych sprzedawców produktów Apple i należących do Apple Beats na włoskiej stronie internetowej Amazon. Umowa ta rzekomo zawierała klauzule umowne, które pozwalały jedynie samej spółce Amazon i wybranym sprzedawcom “wybranym indywidualnie i w sposób dyskryminujący” na sprzedaż tych produktów.

AGCM oświadczyła w swoim ogłoszeniu, że klauzule te naruszają art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Ponadto watchdog stwierdził, że umowa ograniczyła sprzedaż transgraniczną, ostatecznie ograniczając możliwości kupujących i pozbawiając ich rabatów typowo oferowanych przez sprzedawców zewnętrznych. Włoski Urząd wszczął w 2020 r. sprawę antymonopolową przeciwko obu firmom, a nawet przeszukał ich biura w kraju. 

W sumie 70 procent zakupów elektroniki użytkowej w kraju pochodzi z Amazon, wyjaśnia AGCM, a 40 procent to zakupy od sprzedawców, którzy używają strony internetowej jako swojej głównej platformy. Dlatego Amazon musi wdrożyć Włoskie zasady konkurencji i zapewnić równe warunki konkurencji dla wszystkich sprzedawców, a także zapewnić kupującym dostęp do większej liczby opcji.

AGCM nałożyła grzywnę w wysokości 68,7 mln euro (77 mln USD) na Amazon i grzywnę w wysokości 134,5 mln euro (151,2 mln USD) na Apple. Przedsiębiorstwo to nakazało również przedsiębiorstwom zaprzestanie ograniczeń i Zezwolenie Na sprzedaż produktów Apple i Beats na rzecz Amazon Italy w ” niedyskryminacyjny sposób.”W oświadczeniu przesłanym do Reuters, Amazon nazwał nałożoną karę ” nieproporcjonalną i nieuzasadnioną.”Rzecznik powiedział w oświadczeniu:

“Odrzucamy sugestię, że Amazon korzysta, wykluczając sprzedawców z naszego sklepu, ponieważ nasz model biznesowy opiera się na ich sukcesie. W wyniku umowy włoscy klienci mogą znaleźć w naszym sklepie Najnowsze produkty Apple i Beats, korzystając z katalogu, który ponad dwukrotnie się podwoił, z lepszymi ofertami i szybszą wysyłką.”

Tymczasem Apple zaprzeczyło wszelkim wykroczeniom:

“Aby zapewnić naszym klientom zakup oryginalnych produktów, ściśle współpracujemy z naszymi partnerami handlowymi i dysponujemy dedykowanymi zespołami ekspertów z całego świata, którzy współpracują z organami ścigania, urzędami celnymi i sprzedawcami, aby zapewnić sprzedaż wyłącznie oryginalnych produktów Apple.”

Według Reuters, obie firmy planują odwołać się od kary.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.