Amazon cloud unit czerpie kontrolę antymonopolową z FTC

Jedną z kwestii, na którą FTC może zwrócić uwagę, jest to, czy Amazon ma motywację do dyskryminowania firm programistycznych, które sprzedają swoje produkty klientom AWS, a jednocześnie konkurują z Amazon. Obawa polega na tym, że Amazon może ukarać firmy, które współpracują z innymi dostawcami chmury i faworyzować te, z którymi współpracuje wyłącznie.

Dochodzenie FTC w sprawie Amazon rozpoczęło się podczas administracji Trumpa pod przewodnictwem byłego przewodniczącego Joe Simonsa. Agencja prowadziła zapytania dotyczące działalności detalicznej Amazon, a także działu chmury-poinformował Bloomberg. Odnowiony kontakt z firmami pokazuje, że sonda jest aktywna.

Amazon przedstawił informacje FTC w odpowiedzi na wnioski agencji, według osoby zaznajomionej z tą sprawą. 

Amazon i FTC nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Czytaj więcej na ten temat: McDonald ‘ s chce zatrudnić Publicis dla amerykańskich mediów

Firma złożyła petycję do agencji w czerwcu, domagając się odwołania Khana od decyzji antymonopolowych przeciwko Amazon. Firma twierdzi, że jej poprzednia krytyka firmy pokazuje, że jest stronnicza.

AWS dominuje na rynku podstawowej technologii przetwarzania w chmurze, która zapewnia pamięć i moc obliczeniową potrzebną do uruchamiania aplikacji. Amazon posiadał 41% rynku cloud-computing w 2020 roku, a następnie Microsoft Corp. Azure na 20%, według szacunków firmy badawczej Gartner. 

Amazon sprzedaje również szereg produktów, które działają poza tymi podstawowymi usługami, takimi jak bazy danych, narzędzia do uczenia maszynowego i produkty do hurtowni danych. Konkuruje z setkami innych firm programistycznych dużych i małych, które oferują podobne produkty.

Firmy przetwarzające w chmurze, takie jak Amazon, Microsoft i Oracle Corp.walczą o lukratywne kontrakty rządowe na świadczenie usług w chmurze dla agencji, w tym Departamentu Obrony i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Subskrybuj Ad Age teraz, aby uzyskać wielokrotnie nagradzane wiadomości i informacje.

– Bloomberg News