AMD zaprezentowało swoje pierwsze procesory oparte na nowej architekturze Zen 4. obiecują one dużo mocy… przynajmniej dla niektórych użytkowników. AnandTech uwagi AMD przedstawiła swój wczesny plan działania Zen 4 podczas wydarzenia wirtualnego centrum danych, a pierwsze dwie rodziny procesorów to chipy Epyc przeznaczone do serwerów i innych ciężkich zadań obliczeniowych. Pierwszy, nazywany Genoa, jest zbudowany do obliczeń ogólnego przeznaczenia i pakuje do 96 rdzeni (częściowo dzięki procesowi 5nm), a także obsługuje pamięć DDR5 i urządzenia peryferyjne PCIe 5.0. Pojawia się w 2022 roku, a partnerzy pobierają teraz żetony.
Gwiazdą serialu może być jednak Bergamo. Jest przeznaczony do przetwarzania w chmurze i podkreśla gęstość rdzenia — AMD obiecuje do 128 rdzeni w jednym procesorze. Projekt opiera się na zmodyfikowanej architekturze Zen 4c (C to “chmura”), która oferuje podobną funkcjonalność, ale optymalizuje pamięć podręczną i zużycie energii, aby zwiększyć liczbę rdzeni i zaoferować jak najwięcej wątków przetwarzania, jak to możliwe. Bergamo pojawia się dopiero w pierwszej połowie 2023 roku, ale może być przydatne dla internetowych gigantów żonglujących wieloma jednoczesnymi użytkownikami.
Jeśli spodziewałeś się wiadomości na temat procesorów Ryzen opartych na Zen 4, będziesz rozczarowany. Firma AMD nie dziwi, że podczas swojej imprezy koncentrowała się na klientach korporacyjnych i nie wspomniano o głównych częściach. Mając to na uwadze, nie będzie zaskoczeniem, jeśli firma AMD w nadchodzących miesiącach udostępni więcej informacji na temat sprzętu Ryzen nowej generacji.
Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.