Recenzja Android 12: życie w materialnym (Ty) świecie

Android jest rozwidlony. Są więc wiele wersji wokół: OD Android zapasów do własnej Pixel-First edition Google do Samsung one UI 4 nakładki, istnieje wystarczająco dużo wariantów, aby przekroczyć Urząd wariancji czasu (Loki ktokolwiek?). Oznacza to, że pisanie recenzji Androida 12 jest skomplikowanym zadaniem. Przy tak wielu markowych i specyficznych dla urządzeń poprawkach, czasami trudno jest odróżnić podstawowe funkcje Androida od opatrunku okiennego.

Kraina Androida jest niechlujna, ale ta recenzja Androida 12 będzie prosta. Jeśli chcesz mieć pojęcie o funkcjach tylko pikseli, przejdź do naszej recenzji Pixel 6 Pro, w której omówiłem takie rzeczy, jak Live Translate i Magic Eraser. Funkcje takie jak filmy HDR Net i kontrolki balansu bieli są również dostępne wyłącznie dla Pikseli, ale nie oznacza to, że pewnego dnia nie będą one rozpowszechniane szerzej.

Plusy

  • Materiał, który zapewnia orzeźwiającą i piękną zmianę
  • Większa przejrzystość wykorzystania danych
  • Nowe animacje sprawiają, że system jest bardziej responsywny

Wady

  • Mylące wykresy w pulpitach baterii i prywatności
  • Sprzężone audio sprzężenie zwrotne haptyczne nadal nieobecne
  • Zbyt duża zmienność w ekosystemie oznacza niepewność co do tego, jakie funkcje będą dostępne dla wszystkich

Material you everywhere

Funkcjonalnie, oznacza to, że nie ma wiele oczywiście różni się dla tych na innych urządzeniach aktualizacji do Androida 12. Największą zmianą będzie nowy materiał, który zaprojektujesz, a to, jak wiele z tego trafi do konkretnego telefonu, zależy od producenta telefonu.

Na jednym UI 4, na przykład, dostaniesz coś podobnego do materiału cię poprzez Samsung “cały szereg nowych palet kolorów,” które jak wersja Google będzie dotyczyć menu, przyciski i ikony. Ale nie są one automatycznie generowane przez telefon na podstawie tapety, i mają odrębny Samsung-y kreskówkowy styl, że użytkownicy Galaxy znajdą znane. One UI 4 i Android 12 oferują również nowe widżety, które wyglądają znacznie lepiej i oferują więcej opcji dostosowywania niż wcześniej.

Cherlynn Low / Engadget

Tak więc Android 12 to miła zmiana wizualna, ale wykracza poza estetykę i wpływa na sposób interakcji z systemem. Suwaki i przyciski są większe niż wcześniej, co niektórzy mogą uznać za brzydkie w porównaniu do czystszych, cieńszych opcji androidów w przeszłości.

Po kilku miesiącach życia w tym nowym stylu, przyzwyczaiłem się do dodatkowych elementów nawigacyjnych chonky. W rzeczywistości w niektórych aplikacjach, takich jak zegar, większe cele są łatwiejsze do zobaczenia, a ja mogę łatwiej nacisnąć suwak drzemki z łóżka. Wyglądają nawet ładnie dzięki Material You, który pięknie zapala wszystko, od odcienia ustawień po klawiatury i numpady. Podoba mi się również, że nowy zegar blokady ekranu przejmuje cały wyświetlacz, gdy nie masz żadnych powiadomień.

Istnieje wiele drobiazgów, które Google dodał w Androidzie 12, takich jak nowe animacje w interfejsie i zaktualizowane limity w oknach dialogowych toast. Są to małe pola, które pojawiają się u dołu ekranu, na przykład podczas kopiowania tekstu do schowka. Skupię się na kilku bardziej oczywistych zmianach, zaczynając od panelu szybkich ustawień i cienia powiadomień.

Cherlynn Low / Engadget

Ogólnie Rzecz Biorąc, Google był zajęty decluttering. Usunął zbędne ,Nagłówki “rozmowy” i “powiadomienia” z listy powiadomień, które zajmowały dodatkowe linie, przy użyciu koloru tła w tym obszarze, który jest blisko kart, dzięki czemu wszystko mieszają się bardziej płynnie. Obszar szybkich ustawień u góry ma czarne tło i tylko cztery przyciski w porównaniu do sześciu z poprzednich, co oznacza, że będziesz teraz potrzebował dodatkowego machnięcia, aby uzyskać dostęp do rzeczy takich jak oszczędzanie baterii lub przełączniki automatycznego obracania. Oczywiście możesz je zmienić, aby umieścić swoje ulubione na pierwszym miejscu, ale będziesz mógł wybrać tylko cztery.

To jest bummer, ale przynajmniej po dokonaniu tego dodatkowego machnięcia w Androidzie 12, zobaczysz osiem skrótów ustawień, a nie tylko sześć. Wygoda netto utracona lub zyskana tutaj jest … jakby zerowa.

Nie podoba mi się również to, że Android 12 domyślnie przywołuje Asystenta Google po długim naciśnięciu przycisku zasilania, ale przynajmniej możesz go przywrócić, aby wyświetlić przyciski restartu, zamknięcia, blokady i awaryjne.

Jednym z najczęstszych sposobów interakcji z moim telefonem jest dotknięcie paska wyszukiwania u dołu i wpisanie nazwy aplikacji, którą chcę lub programu, który zamierzam obejrzeć. Nic się tu nie zmieniło od czasu Androida 11, po naciśnięciu pola tekstowego nadal zobaczysz swoje ostatnie wpisy i sugerowane aplikacje. Ale jeśli użyjesz paska wyszukiwania w szufladzie wszystkie aplikacje, który wymaga przesunięcia palcem w górę, otrzymasz uniwersalne wyszukiwanie Androida 12. To pozwoli Ci znaleźć rzeczy w telefonie, w tym nie tylko aplikacje i kontakty, ale także rozmowy w obsługiwanych aplikacjach.

Cherlynn Low / Engadget

Przypadkowo trafiłem “D”i pokazano rząd sugerowanych aplikacji, takich jak Discord i Discovery+. Poniżej była lista osób z różnych aplikacji, takich jak moja koleżanka Devindra na Gmailu, a także rozmowy z chłopakami o imieniu Dan i Dylan z Hinge. Pokazywał również działania z konkretnych aplikacji, takich jak” Submit a Front Desk instruction “w portalu mojego budynku i” Connect with Mat Smith ” na Duo. Kiedy wpisałem “the,” dostałem sugestie, aby zamówić z “starego miejsca” na Uber zjada i szybko Grad jazdy do “The Westin Grand, Berlin” na Uber. Oba miejsca zapisałem jako ulubione.

Na końcu, na dole, znajdziesz opcję przesłania zapytania do wyszukiwarki Google. Szanse, że będę przewijać tak daleko w dół listy są nikłe, ale przynajmniej robi się krótszy im więcej liter wprowadzonych.

Więcej informacji o prywatności i baterii

Większość zmian w Androidzie 12, które opisałem do tej pory, jest w twojej twarzy, a zobaczysz je podczas interakcji z systemem. Inne, takie jak nowy pulpit prywatności, to rzeczy, których musisz szukać w Ustawieniach.

Cherlynn Low / Engadget

Oznacza to, że będą miały mniejszy wpływ na codzienne użytkowanie, ale są w większości pouczające. Panel Prywatności pomógł mi uświadomić sobie, że mój aparat i mikrofon są aktywowane ton i pokazałem aplikacje, których najczęściej używam, które ich wymagają. Mówiąc o tym, Android 12 zapewnia również nowe wskaźniki, gdy używany jest mikrofon i aparat (zielona kropka pojawia się w prawym górnym rogu ekranu). Jest to w zasadzie to samo, co w systemie iOS, z wyjątkiem tego, że Google wymaga jeszcze jednego dotknięcia kropki, aby zobaczyć, która aplikacja uzyskuje dostęp do czujnika.

Chociaż strona użycia baterii nie jest nowa, jest teraz bardziej widoczna jako pierwsza opcja w panelu ustawień baterii — nie musisz stukać oddzielnego przycisku z trzema kropkami, aby go znaleźć. Google nie pojawił się, aby zaktualizować wykres pokazujący moc levels przez ostatnie 24 godziny, z poziomą osią teraz słabo oznaczoną tylko numerami 1, 7, 1, 7 i 1 (lub 13, 19, 01, 07, 13 w telefonie ustawiłem na czas wojskowy) zamiast “xx hr temu” i “xx min w lewo”. Przez większość czasu ignorowałem ten wykres, ponieważ nie jest on wcale taki pomocny.

W miesiącach korzystania z Androida 12 widziałem więcej aplikacji proszących o pozwolenie na dostęp do mojej konkretnej lub przybliżonej lokalizacji. Prawie nigdy nie wybrałem tego drugiego, ale miło jest mieć opcję dla rzeczy takich jak aplikacja pogodowa. Ogólnie rzecz biorąc, polegałem na wyborach” Zezwalaj na ten czas “lub” Zezwalaj podczas korzystania ” jako sposobie przyznawania ograniczonych uprawnień aplikacjom. Google powie Ci również, po pewnym czasie, które aplikacje nie były używane przez jakiś czas. Automatycznie cofnie uprawnienia dla tych, co jest miłe. Żadna z tych aplikacji nie była czymś, z czego korzystałem na tyle często, że stanowiło to problem.

Cherlynn Low / Engadget

To … prawie to dla głównych nowych funkcji Androida 12. Wciąż czekam, aby zobaczyć aplikację, która wykorzystuje nowe sprzężenie audio haptyczne sprzężenie zwrotne, ponieważ lubię uczucie, które dodaje do gier, w które grałem na iPhone 13 Pro. Ale w tej chwili nie ma żadnych. Google stale wypiera aktualizacje bezpieczeństwa i stabilności dla Androida 12, więc może będzie jeszcze więcej funkcji.

Podsumowanie

Ostatecznie najważniejsze rzeczy, które przynosi Android 12, to materiały, które projektujesz i więcej narzędzi prywatności. To może wydawać się niewielkie na papierze, ale wizualne odświeżanie i szybsze animacje w całym systemie sprawiają, że czuje się drastycznie inaczej. Ponadto Google nadal upuszcza zestawy funkcji co kwartał, co oznacza, że każda wersja Androida nie musi być tak ważna jak aktualizacja. Ale jeśli szukałeś świeżej twarzy dla swojego telefonu, Android 12 to zabawna, satysfakcjonująca aktualizacja.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.