Apple i Google sprzeciwiają się antymonopolowym wysiłkom Senatu, twierdząc, że zaszkodzą bezpieczeństwu konsumentów

Z Senackiej Komisji sądowniczej, która ma w tym tygodniu omówić amerykańską ustawę o innowacjach i wyborze w Internecie oraz ustawę o otwartych rynkach aplikacji, Apple i Google zaostrzają swój sprzeciw wobec obu ustaw. Według CNBC, Apple powiedział niedawno ustawodawcom, że przepisy sprawią, że użytkownicy iPhone ‘ a będą mniej bezpieczni.

“Ustawy narażają konsumentów na niebezpieczeństwo ze względu na realne ryzyko naruszenia prywatności i bezpieczeństwa” – powiedział Apple w liście widzianym przez CNBC. Firma koncentruje się na sideloadingu aplikacji jako potencjalnym zagrożeniu. Jeden z przepisów ustawy o otwartych rynkach aplikacji zmusiłby posiadaczy platform do umożliwienia konsumentom sideload oprogramowania i instalowania sklepów z aplikacjami innych firm. “Ale, jeśli Apple jest zmuszony do umożliwienia sideloading, miliony Amerykanów będzie prawdopodobnie cierpieć ataki złośliwego oprogramowania na swoich telefonach, które w przeciwnym razie zostały zatrzymane,” firma stwierdza w piśmie.

We wtorek Google w poście przypisanym Kentowi Walkerowi, prezesowi firmy ds. globalnych i chief legal officer, wysunął podobny argument. “Google jest w stanie chronić miliardy ludzi na całym świecie przed cyberatakami, ponieważ w naszych usługach stosujemy zabezpieczenia i ochronę prywatności” – powiedział.

Walker ostrzega, że rachunki mogą zaszkodzić zdolności firmy do integracji zautomatyzowanych funkcji bezpieczeństwa w swoich usługach. Twierdzi również, że ustawy mogą zaszkodzić zdolności firmy i jej amerykańskich odpowiedników do konkurowania z zagranicznymi firmami, zmuszając je do uzyskania zgody od “biurokratów rządowych”, gdy planują wydać nowe funkcje lub rozwiązać istniejące problemy.

Apple i Google mogą nie lubić proponowanych ustaw, ale mają wsparcie od innych w ekosystemie technologicznym. W szczególności Koalicja na rzecz uczciwości aplikacji, organizacja Epic I Spotify, założona w celu wywierania presji na obie firmy, aby zmieniły politykę sklepu z aplikacjami, opowiedziała się za przyjęciem przepisów. “Przesunięcie tego ważnego prawodawstwa do przodu wysyła jasny i jednoznaczny komunikat, że monopolistyczna Kontrola ekosystemu aplikacji nie jest już akceptowalna” – powiedziała w poniedziałek Grupa.

Senacka Komisja Sądownictwa omówi w czwartek oba projekty ustaw, w tym momencie będą mogły przejść na parkiet Senatu. W tym momencie Senat musiałby znaleźć czas na głosowanie nad ustawą. To coś, co może zająć trochę czasu ze wszystkimi innymi kwestiami, które należy rozważyć w nadchodzących tygodniach.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.