Apple został podobno zmuszony do wstrzymania montażu iPhone ‘ a i iPada po raz pierwszy od dekady

Apple został zmuszony do zaprzestania produkcji iPhone i iPad na kilka dni, kiedy to miał kopać na wysokim biegu, zgodnie z raportem z Nikkei Asia. Nie jest tajemnicą, że Apple nie jest odporny na niedobory globalnego łańcucha dostaw pomimo ogromnej siły nabywczej. Gigant technologiczny obniżył wcześniej swoje cele produkcyjne iPhone ‘ a 13 na rok i musiał ograniczyć produkcję ipada, aby przydzielić więcej części do swoich mobilnych flagowych urządzeń. Ale jest to podobno pierwszy raz od dekady, kiedy firma musiała zaprzestać działalności w swoich fabrykach podczas chińskiego Złotego tygodnia. 

Fabryki Apple zazwyczaj zwiększają produkcję podczas Chińskich Świąt, które odbywają się na początku października, prowadząc 24-godzinne zmiany, aby nadążyć za wakacyjnymi zakupami. W tym roku jednak podobno dał swoim pracownikom trochę wolnego czasu. Kierownik łańcucha dostaw powiedział publikacji, że nie ma sensu płacić pracownikom nadgodzin za pracę w czasie wakacji, gdy praca jest bardzo ograniczona. W rezultacie ludzie, którzy mogą myśleć o zakupie nowego iPada lub nowego iPhone ‘ a jako prezentu świątecznego dla bliskich lub samych siebie, mogą nie dostać go na czas sezonu. 

Nikkei Asia mówi, że problemy z łańcuchem dostaw zaczęły się na długo przed pandemią, kiedy chińskie firmy na czarnej liście przez Stany Zjednoczone gromadziły zapasy, aby przetrwać katastrofy. To powiedziawszy, blokady COVID-19 wdrożone w Malezji i Wietnamie ze względu na wariant Delta mocno wpłynęły na produkcję licznych komponentów elektrycznych i chipów. 

W wielu przypadkach wąskie gardła nie były spowodowane brakiem najdroższych komponentów urządzenia, ale jego tańszych części peryferyjnych. Producenci komponentów, którzy nie mają tak dużej siły nabywczej, jak giganci technologiczni, w końcu znajdują się na końcu listy, jeśli chodzi o surowce. Dla iPhone ‘ a 13 Max, na przykład, małe urządzenia peryferyjne, które kosztują tylko kilka centów, są przyczyną opóźnienia. 

Szef Apple Tim Cook wcześniej powiedział, że firma straciła 6 miliardów dolarów za kwartał kończący się we wrześniu z powodu ograniczeń łańcucha dostaw, i że uważa, że może stracić więcej w ostatnim kwartale roku. To jeszcze okaże się, czy Apple nadal cieszyć się ten sam poziom popytu do czasu, gdy ma komponenty do produkcji swoich urządzeń. Nikkei Asia mówi Apple powiedział dostawcom, że popyt utrzymuje się na iPhone 13 i reaktywować ich produkcji komponentów w listopadzie, grudniu i styczniu. Zgodnie z poprzednim Raport Bloomberga Apple ostrzegło jednak dostawców, że popyt na największe źródło przychodów osłabł już tuż przed świętami.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.