“Arcane” to nowy gatunek dojrzałej animacji dla fanów gier Netflix

Vi odbija nogę, gdy jest zdenerwowana. To coś, co robi przez pierwsze cztery odcinki Arcane, serial Netflix oparty na League of Legends lore, a to mały, ale Czarujący nawyk. Noga Vi trzęsie się w górę iw dół z niespokojnego gniewu, gdy kłóci się z przyjaciółką ze zgniecionego fotela w prowizorycznym legowisku; później jej kolano odbija się, gdy siedzi sama w ciemnym pokoju, w obliczu pewnej zagłady. To coś, co sprawia, że Vi czuje się prawdziwa, jakby miała ze sobą historię, tak naturalną jak jej różowe włosy.

Mimo, że Arcane jest pełen niesamowitej akcji i pysznych animacji, małe szczegóły, takie jak te, naprawdę ożywiają świat — tylko dla Jinx, aby wszystko zniszczyć.

Riot Games

Uwaga: lekkie spoilery pierwszych czterech odcinków Arcane naprzód.

Arcane rozpoczyna się kwintesencją historii walki klasowej, przedstawiającej brutalne starcia między bogatymi mieszkańcami Piltover a uciskanym, przestępczym społeczeństwem Zaun, gdzie mieszkają Vi, Jinx i ich załoga. W pierwszych trzech odcinkach VI i Jinx są dziećmi: VI jest przywódczynią małego gangu nastoletnich banitów, podczas gdy Jinx-która w tym czasie jest prochem-jest jej młodszą siostrą, kilkuletnie doświadczenie w napadach i wzrost w tyle za innymi. W czwartym odcinku, Vi i Jinx są starsi i na równi, nawet gdy znajdują się po przeciwnych stronach.

Siostry zaczynają w otoczeniu wybranych członków rodziny, w tym ich ojca, Vandera, który pełni funkcję nieoficjalnego burmistrza Zaun. Vander, były przywódca ruchu oporu, prowadzi bar o nazwie The Last Drop i stara się utrzymać pokój z Enforcers, zmilitaryzowanym zespołem Piltover. Tymczasem naukowcy w Piltover są na skraju opanowania syntetycznej magii, podczas gdy najbardziej nikczemne siły w Zaun tworzą potwornych żołnierzy, karmiąc ludzi mieniącym się Fioletowym płynem. W sumie to przepis na wojnę.

Arcaneodmienne światy są żywe, rozległe i żywe, Piltover lśniące złotem wśród chmur i Zaun zakopane pod ziemią, wypełnione toksycznym zielonym światłem. Sam serial przypomina mniej anime, a bardziej film Disneya, z maślano-gładkimi ruchami postaci i wyszukanym otoczeniem, dzięki uprzejmości studia animacji Riot Games, Fortiche Production. Całość wygląda tak, jakby była produktem technologii motion-capture, ale jest ręcznie animowana w mieszance 2D i 3D.

Walki w Arcane są szczególnie piękne. Vi jest bokserką, nurkującą z podniesionymi pięściami, a Jinx ma kilka półfunkcyjnych granatów domowej roboty pokrytych kredkowymi bazgrołami, co pozwala jej uczestniczyć z daleka – mimo że chce być z dużymi dziećmi, w centrum akcji. Największe bitwy rozgrywają się w zwolnionym tempie, a emocjonująca muzyka elektroniczna rozbrzmiewa w scenach, a Zbliżające się ujęcia to brutalne ciosy, mocne kopnięcia i uniki w ostatniej sekundzie. W szerszym ujęciu każda klatka tych walk ma potencjał tapetowania pulpitu.

Riot Games

Arcane zajmuje to trochę czasu, ustalając postacie i ujawniając, jak wszystkie są ze sobą powiązane, a pod koniec trzeciego odcinka praca ta rozbija się na ogromnej scenie walki i opłaca się w potężny sposób. Na League of Legends lore, Vi i Jinx są zgorzkniałymi rywalami, ale w Arcane, zaczynają jako siostry z głęboką, prawdziwą miłością do jednego drugiegor. wspierają się nawzajem, ratują sobie życie i rozpadają się razem. Czują się nierozłączni. Trzeba czegoś katastrofalnego, by je rozerwać na strzępy, a Arcane pokazuje nam każdą przerażającą sekundę. To łamie serce.

Nie chodzi tylko o Vi i Jinx, a jest wiele innych League of Legends postaci z rolach głównych w Arcane, w tym Viktor, Jayce, Ekko, Caitlyn i Heimerdinger. Jako fan gry czuję radosną iskrę za każdym razem, gdy rozpoznaję twarz lub imię w Arcane ale to nie umniejsza doświadczenia, jeśli nie wiesz już, kim są ci ludzie. W końcu to historia pochodzenia.