Koncepcja samochodu zmieniającego kolor BMW działa jak e-czytnik

Technologia e-Ink sprawdziła się w wielu zastosowaniach od czasu jej pojawienia się w 1997 roku — od cyfrowych tablic po Wyświetlacze do laptopów, a nawet Akcesoria osobiste. Na targach CES 2022 technologia ta w końcu trafiła do przemysłu motoryzacyjnego, gdy BMW zaprezentowało wygląd zewnętrzny pojazdu e-ink, który może zmieniać kolory w zależności od pogody i warunków drogowych lub po prostu nastroju kierowcy. 

W odpowiedzi na pierwsze pytanie: nie, ta futurystyczna funkcja nie jest jeszcze gotowa do produkcji, mimo że pojawiła się na pokazie na pojeździe demonstracyjnym na żywo, nazwanym BMW iX Flow z E Ink. 

Sam elektroforetyczny materiał barwiący jest stosowany jako okład nadwozia pojazdu, ale działa tak samo, jak wyświetlacze e-ink w Twoim Kindle. Okład jest osadzony w milionach mikrokapsułek, z których każda zawiera Ujemnie naładowany biały pigment i dodatnio naładowany czarny pigment. W zależności od ustawienia, przyłożenie ładunku elektrycznego do materiału spowoduje, że białe lub czarne pigmenty wzrosną do góry mikrokapsułki, zmieniając kolor pojazdu w kilka chwil. 

Podczas gdy obecna iteracja może zmieniać się tylko między parą kolorów, paleta może ostatecznie zostać rozszerzona, aby wyświetlić wartość tęczy o różnych odcieniach. “Daje to kierowcy swobodę wyrażania różnych aspektów swojej osobowości, a nawet radości ze zmian na zewnątrz, i redefiniowania tego za każdym razem, gdy wsiadają do samochodu”, powiedziała Stella Clarke, szef projektu BMW iX Flow z E Ink w przygotowanym oświadczeniu. “Podobnie jak w przypadku mody lub reklam statusowych w kanałach społecznościowych, pojazd staje się następnie wyrazem różnych nastrojów i okoliczności w codziennym życiu.”

Zewnętrzne wyświetlacze E-ink mogą również okazać się przydatne w bardziej praktycznych zastosowaniach, takich jak zmiana kolorów w zależności od pogody, Aby zwiększyć żywotność baterii pojazdu (a tym samym zasięg) w zimnym klimacie lub zmniejszyć potrzebę klimatyzacji w pogodne dni.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.