Przełom może pomóc w drukowaniu 3D ekranów OLED w domu

W przypadku awarii wyświetlacza może nie być konieczne wysyłanie urządzeń (lub kupowanie części zamiennych) – możesz po prostu samodzielnie tworzyć nowe ekrany. Naukowcy z University of Minnesota Twin Cities opracowali, jak mówią, pierwszy w pełni drukowany elastyczny wyświetlacz OLED 3D. W teorii nie musisz polegać na panelach wykonanych w dużych, odległych fabrykach, aby zbudować lub naprawić swoje gadżety.

Nowe podejście łączy dwie metody drukowania 3D, aby wydrukować sześć warstw potrzebnych do funkcjonalnego wyświetlacza. Zespół wykorzystał druk ekstruzyjny do wykonania elektrod, hermetyzacji, izolacji i połączeń, podczas gdy aktywne warstwy malowano natryskowo w temperaturze pokojowej. Wcześniejsze próby różnych zespołów miały problemy z jednolitością światła (spójność w całym panelu) lub polegały na technikach wykraczających poza druk 3D, aby umieścić niektóre komponenty, takie jak powlekanie spinem lub odparowanie termiczne.

Prototyp miał zaledwie 1,5 cala szerokości i zużywał zaledwie 64 piksele. Wszelkie praktyczne zastosowania wymagałyby znacznie wyższych rozdzielczości (wyświetlacz 1080p Wymaga ponad 2 milionów pikseli), a naukowcy chcą również poprawić jasność. Dostosowanie technologii do użytku domowego może również trochę potrwać. Uniwersytet użył niestandardowej Drukarki 3D, która kosztuje tyle, co Tesla Model S — może trochę potrwać, zanim metoda będzie opłacalna na drukarkach gotowych do użycia, nawet w modelach wysokiej klasy, takich jak FormLabs ‘ $4,850 3B+.

Sama natura technologii sprawia, że cele te są stosunkowo osiągalne i otwiera drzwi do wielu możliwości, jeśli i kiedy domowe wyświetlacze OLED są praktyczne. Oprócz napraw typu zrób to sam, może to pomóc w tworzeniu gadżetów homebrew z niestandardowymi ekranami. Chociaż ten wysiłek nie do końca reprezentuje demokratyzację produkcji technologicznej (w końcu jest o wiele więcej części niż wyświetlaczy), może to zmniejszyć zależność od wstępnie zmontowanych komponentów firm.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.