Clearview AI otrzyma amerykański patent na technologię rozpoznawania twarzy

Clearview AI wkrótce otrzyma formalne uznanie za kontrowersyjną technologię rozpoznawania twarzy. Politico raporty Clearview otrzymał US Patent and Trademark Office “notice of allowance” wskazując urzędników zatwierdzi zgłoszenie do swojego systemu, który skanuje twarze w publicznych danych internetowych, aby znaleźć ludzi z list rządowych i nagrań z kamer bezpieczeństwa. Firma musi tylko płacić opłaty administracyjne, aby zabezpieczyć patent.

W Politico Wywiad, założyciel Clearview Hoan Ton-który twierdził, że był to pierwszy patent do rozpoznawania twarzy z udziałem ” danych internetowych na dużą skalę.”Firma sprzedaje swoje narzędzie klientom rządowym (w tym organom ścigania), mając nadzieję na przyspieszenie poszukiwań.

Jak można sobie wyobrazić, istnieje obawa, że USPTO skutecznie błogosławi technologię Clearview i daje firmie szansę na rozwój pomimo powszechnych obiekcji co do istnienia jej technologii. Krytycy obawiają się, że Clearview buduje bazy danych obrazów bez wiedzy i zgody celów, a wiele rządów (w tym Australia i Wielka Brytania) uważa, że rozpoznawanie twarzy narusza przepisy dotyczące danych. Technologia ta teoretycznie mogłaby być wykorzystana do stłumienia sprzeciwu politycznego lub, na użytek prywatny, do prześladowania innych ludzi. Nie obejmuje to obaw o ewentualne uprzedzenia dotyczące płci i rasy w odniesieniu do rozpoznawania twarzy jako całości. 

Ton-utrzymany Clearview nie planuje sprzedawać nikomu poza klientami rządowymi i że” ważne ” było posiadanie bezstronnych systemów. Jednak patent pozostawił drzwi otwarte dla celów pozarządowych, takich jak dowiedzenie się więcej o partnerze randkowym lub kliencie biznesowym. Clearview jest świadomy problematycznej ścieżki, jaką może obrać jego technologia, nawet jeśli nie zamierza podążać w tym kierunku.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.