Edelman mówi, że usunie klientów, którzy nie spełniają standardów ESG, choć aktywiści są sceptyczni

Niezależny Gigant PR, Edelman, powiedział, że” rozstanie z klientami”, którzy nie przestrzegają nowych wytycznych dotyczących środowiska, polityki społecznej i zarządzania (ESG), nastąpi po 60-dniowym przeglądzie ponad 330 klientów przeprowadzonym w odpowiedzi na presję ze strony aktywistów klimatycznych. 

Subskrybuj Ad Age, aby otrzymywać najnowsze wiadomości reklamowe i marketingowe. 

Wyniki oceny, która faktycznie została zakończona w ciągu 53 dni, zostały udostępnione za pośrednictwem piątkowego postu na blogu przez samego CEO Richarda Edelmana, a nie raportu. Ocena jest częścią trwającej strategii zrównoważonego rozwoju, Edelman Impact, która została ustanowiona tydzień po tym, jak Grupa Clean Creatives zwróciła się do firmy o wycofanie swoich klientów naftowych i gazowych, w szczególności Exxon Mobil i Shell.

Petycja od Clean Creatives, która określa się jako “profesjonaliści od reklamy, którzy chcą bezpiecznej przyszłości klimatycznej”, została rozpowszechniona podczas światowego szczytu klimatycznego ONZ w listopadzie i podpisana przez ponad 100 aktywistów, naukowców, autorów i aktorów, między innymi. Wśród ważnych sygnatariuszy znajdują się aktorzy Ilana Glazer i Amy Poehler, autorka Ta-Nehisi Coates oraz biolog morska Dr Ayana Elizabeth Johnson.

Na tylnej stopie

Edelman powiedział, że firma była “na tylnej stopie” dwa miesiące temu i musiała “wejść na przednią stopę”, co zaczęło się od ustalenia zasad działania dla firmy i jej klientów. Firma powiedziała, że jej sześć zasad przewodnich to ” praca z osobami zaangażowanymi w przyspieszanie działań do zera netto i są zgodne z porozumieniami paryskimi; stawiać naukę i fakty na pierwszym miejscu; rozwijać najlepsze praktyki i standardy komunikacji klimatycznej; zapewnić inkluzywność; skupić się na sprawiedliwej transformacji; i trzymać się odpowiedzialności.”

Jednak wysiłki agencji spotkały się ze sceptycyzmem ze strony czystych twórców, którzy na Twitterze twierdzili, że Richard Edelman “nigdy nie traktował procesu przeglądu poważnie” i że “nie było zaangażowanych zewnętrznych ekspertów ani przejrzystych standardów oceny celów klimatycznych klientów.”

Edelman odmówił komentarza.

“Wydaje się, że Edelman przyjmuje podejście reaktywne, a nie proaktywne; powinni już dawno się tego nauczyć, a jeśli tak bardzo pasjonują się byciem lub pozorną etyką, mają mnóstwo czasu na zmiany”-powiedział Thomas Kolster, działacz marketingowy i lider w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w Goodvertising. “Niestety, jak to często bywa w przypadku agencji reklamowych, więcej gadania niż akcji. Mimo to doceniam tę zmianę, a jeśli zostanie ona dobrze wykonana, może zainspirować inne sieci lub agencje do przyjrzenia się standardom lub wytycznym.” 

Agencja zapowiada, że będzie działać na rzecz klientów, którzy mają luki w swoich standardach ze spotkaniami rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu.

“Celem jest poprowadzenie ich w kierunku tego, jak wygląda przejście na net-zero”, powiedział Robert Casamento, który w zeszłym miesiącu został mianowany pierwszym szefem ds. klimatu Edelmana po przejściu na stanowisko globalnego doradcy ds. klimatu i rynków emisji w Energy Innovation Capital. “Pierwszym krokiem jest uczenie się bardziej na temat tego, coe zaufane ścieżki przejścia wyglądają. Chcemy zatrudnić niezależnych ekspertów, którzy nam w tym pomogą, ale chcemy również pracować z renomowaną na całym świecie firmą konsultingową SystemIQ, która specjalizuje się w zmianach systemów, które koncentrują się na działaniach na rzecz klimatu. Krok pierwszy to edukowanie się. Krok drugi to przejście do tego, jak to wygląda w ramach komunikacji o wysokim zaufaniu, a następnie krok trzeci to praca z klientami, aby doprowadzić ich do tego celu.”

Mówiąc i obiecując

Przegląd, który koncentrował się na klientach z “sektorów wymagających dużej emisji”, takich jak podróże, Rolnictwo i motoryzacja, prowadził Casamento, a także Deanna Tallon, Dyrektor Zarządzający Edelman ds. zrównoważonego rozwoju i Paul Sammon, dyrektor rady doradczej Edelmana.

Firma PR powiedziała, że do przeprowadzenia przeglądu potrzeba było wielu “wewnętrznych i zewnętrznych danych i perspektyw”. Obejmowało to sprawdzenie, co “klienci mówią, robią i obiecują”, powiedział Richard Edelman, a także raportowanie i wyniki projektu Carbon Disclosure, najnowsze międzyrządowe raporty dotyczące zmian klimatu oraz analizy ścieżek emisji w przemyśle, takie jak plan działania Międzynarodowej Agencji Energetycznej Net Zero do 2050 dla globalnego sektora energetycznego. 

“Jeśli chodzi o komunikację, nie tylko Edelman, ale cała branża może zrobić wiele, aby osiągnąć cele artykułu 12 Porozumienia Paryskiego, który dosłownie mówi, że potrzebujemy wysokiej jakości komunikacji, aby przekonać ludzi do zmiany zachowań” – powiedział. “Paul Polman [były prezes Unilever] powiedział kiedyś:” zrobiłem łatwą trzecią; zmieniłem produkty. Trudne dwie trzecie to zmiana zachowań konsumentów.”Musimy zrobić część komunikacji, obszar zmian również, aby zmienić zachowanie.”

Jeśli chodzi o stawianie nauki i faktów na pierwszym miejscu, Richard Edelman powiedział, że chodzi o przejrzystość wobec konsumentów.

“Posłużmy się przykładem mięsa roślinnego” “Istnieje ślad węglowy dla mięsa pochodzenia roślinnego. Przyznaj się do tego, wyjaśnij, że być może jest to lepsze niż to, które pochodzi od bydła, czy cokolwiek innego, ale to nie jest gra zero węgla. Wystarczy podać konsumentowi fakty i pozwolić mu podjąć decyzję w oparciu o pełne informacje.”

Agregowanie według branż

Dzięki ocenie, Edelman powiedział w swoim poście na blogu, Agencja znalazła przypadki, w których firma PR “odegrała kluczową rolę w pomaganiu organizacjom w uznaniu znaczenia zmian klimatycznych i rozpoczęciu podróży w kierunku działania.”W innych przypadkach firma znalazła między innymi klientów, którzy nie mają publicznego stanowiska w sprawie porozumienia paryskiego, klientów, którzy nie mają łatwo dostępnych danych dotyczących emisji, oraz klientów, którzy nie mają celów zerowych netto.