Salwador planuje stworzyć całe miasto oparte na Bitcoin

Rząd Salwadoru rzuca jeszcze więcej swojej wagi za Bitcoin. Coindesk oraz BBC News sprawozdanie Prezydent Nayib Bukele przedstawił plany budowy “Bitcoin City” w pobliżu wulkanu wzdłuż Zatoki Fonseca, między La Unión i Conchagua. Metropolia będzie miała własną elektrownię geotermalną, która pomoże wspierać wydobycie krypto, i nie będzie żadnych zysków kapitałowych, dochodów, płac lub podatków od nieruchomości, tylko podatek od wartości dodanej.

Miasto będzie miało kształt monety. Chociaż powinien on zawierać pełne udogodnienia, jakich można oczekiwać od miasta, ludzie w La Unión mogą podróżować do pracy w nowym osiedlu.

Bukele nie podał czasu powstania miasta. Jednak jednocześnie odsłonił 1 miliard dolarów USA “Bitcoin bond”, gdzie połowa zostanie wykorzystana do budowy infrastruktury energetycznej i górniczej, a reszta zostanie wykorzystana do zakupu większej ilości cyfrowej waluty. Szef strategii dla Blockstream dewelopera obligacji, Samson Mow, powiedział, że Salwador rozpocznie sprzedaż holdingów crypto po pięciu latach i wypłacić dodatkową dywidendę posiadaczom obligacji. Przy początkowej wydajności 6,5%, może to stanowić znaczący przełom dla kraju, jeśli wszystko pójdzie dobrze.

Ruch ten jest ogromnym hazardem dla kraju, w którym Produkt krajowy brutto w 2020 r.wyniósł nieco ponad 24,6 mld USD. Administracja Bukele liczy na Bitcoin, aby pobudzić wzrost gospodarczy, niezależność i inwestycje, ale to również zakłada, że format monetarny pozostaje na ogólnej trajektorii wzrostu. Nie jest również jasne, czy potencjalni mieszkańcy i inwestorzy będą gromadzić się w mieście zorientowanym na Bitcoin, nawet z ulgami podatkowymi. Jest to nowe terytorium dla kryptowalut i nie ma pewności, czy istnieje wystarczające wsparcie, aby pomóc projektowi w rozwoju.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.