Evercade VS to domowa konsola retro dla kolekcjonerów.

W latach 2016-2019 retro gaming miał chwilę. To znaczy kolejny chwila. Bardzo specyficzny, gdzie gaming ‘s greatest wszystkie wydane” mini ” wersje swoich najbardziej kultowych konsol. NES? Tak. SNES? Jasne. Genesis? Jasne. I, oczywiście, Sony, SNK, Konami, a nawet Commodore (coś w tym stylu) również weszły w trend.

W 2020 roku pojawił się Evercade — odświeżająco inny pomysł na nową, ale starą konsolę. Zamiast “mini” wersji sprzętu vintage, był to nowy palmtop, który pobierał wkładki. Każdy wkład zawierał kolekcję klasycznych gier od różnych twórców. Podobało mi się to, kiedy go przejrzałem.

Pomysł potencjalnie nieograniczonych gier za pomocą rzeczywistych nabojów był zarówno sprytny, jak i odważny. (Gracze Retro nie są tak znani z płacenia za tytuły, zwłaszcza mniej znane “klejnoty”, na które Evercade mógł licencjonować.) Tak czy inaczej, pomysł musiał się załapać, ponieważ firma wkrótce ujawniła plany bardziej tradycyjnej wersji konsoli domowej. W końcu jest tutaj i przynosi kilka ciekawych korzyści nad jego ręcznym rodzeństwem.

Evercade VS (jak nazywa się system $99) ma ten sam format kartridża, co palmtop, więc nie musisz niczego ponownie kupować. W rzeczywistości możesz grać na jednym, zapisać swoją grę i podnieść ją na drugim (tak jak masz nadzieję, aby być uczciwym). Warto wspomnieć, że dwa tytuły (obie kolekcje Namco) są kompatybilne tylko z palmtopem ze względu na problemy licencyjne.

James Trew / Engadget

Są też inne zalety konsoli domowej. Przede wszystkim wsparcie dla multiplayer (do czterech graczy, w których Gry go obsługują), WiFi do aktualizacji over-the-air i jazzy nowy interfejs. A VS może pomieścić dwa kartridże na raz, co oznacza, że możesz pracować nad jedną grą i zostawić ją tam podczas grania w inną, lub po prostu po prostu mieć więcej gier do wyboru na ekranie głównym w tym samym czasie-poręczne, biorąc pod uwagę, że każdy pojedynczy kartridż Evercade oferuje multicart. Wózki można nawet wymieniać podczas pracy, więc nie musisz ponownie uruchamiać systemu,wystarczy włożyć nowy i odejść.

Jak to tradycja z tej nowej fali retro konsole domowe, VS jest mały i lekki. Tak lekki, na pewno chcesz się upewnić, że kabel HDMI ma trochę luzu, w przeciwnym razie podniesie VS z ziemi lub pociągnie go z powrotem za telewizorem. Dobrą wiadomością jest to, że prawie każdy port USB będzie go zasilać. Mój niezbyt dobry 7-letni telewizor LG może łatwo zasilać VS przez porty USB, co oznacza, że nie muszę zajmować innego gniazdka.

VS wygląda jak bezpośredni krewny oryginalnego Evercade z tymi samymi vintage biało-czerwonymi naklejkami i odrobiną szarości tu i tam na guziki. Jednym miłym akcentem jest “klapa” W Stylu NES, która pokrywa gniazda kartridży. Oznacza to, że nie masz oldskulowych wibracji posiadania kartridża wybijającego się z góry, ale przynajmniej Twoje gry są bezpiecznie ukryte przed żywiołami. Ale hołdy dla starych konsol, jak to wydaje się mieć znaczenie dla fanów klasyki. To ma dziwne znaczenie. Nawet jeśli to żmudny rytuał zsiadania z kanapy, aby zmienić grę lub ją wyłączyć. Nostalgia nie zawsze polega na dobrych rzeczach.

Odpal grę VS, a otrzymasz przypominające Netflix menu wszystkich tytułów na wkładanych kartridżach. Handheld, z ograniczonym rozmiarem ekranu, miał przerzucać każdy tytuł jeden po drugim. Tutaj są ułożone w rzędach z pełną okładką. Kliknij, a będziesz prewysłałem trochę więcej informacji o grze i jej kontroli wraz z opcją gry (naturalnie) lub kontynuować tam, gdzie skończyłeś z najnowszym zapisem.

Blaze

Evercade stara się znaleźć równowagę między nowoczesnymi funkcjami a autentycznością retro. Stany zapisu są jedną z nowoczesnych koncesji, ale większość innych rzeczy-takich jak kody do oszukiwania lub nagrywanie w grze — jest nieobecna. To samo dotyczy wyglądu i odczucia wizualnego. W menu Ustawienia masz trzy opcje wyświetlania: Original Ratio, Pixel Perfect i Full Screen. Zawsze miło jest mieć opcje, ponieważ nowoczesne telewizory bardzo różnią się od tego, do czego można było podłączyć oryginalny sprzęt.

Możesz oczywiście dodawać linie skanowania (jeśli musisz). Istnieje również kilka opcji dla różnych tematów i tła, itp. Ale wszystko powiedziane, menu jest proste i jasne, a tym lepiej dla niego.

Po uruchomieniu palmtopa biblioteka kartridży i gier była przyzwoita, ale skromna. Były kolekcje z takich baz jak Atari, Namco i Interplay. Były to klasyki, takie jak Pac-Man, Dżdżownica Jim oraz Crystal Castles. Następnie pojawiły się Pakiety od nowszych programistów, którzy zbierali różne adresy IP na przestrzeni lat. Te mają tendencję do przechowywania więcej “ukrytych klejnotów”, takich jak Piko Dragon View (solidne RPG po raz pierwszy opublikowane przez Kemco). W rzeczywistości VS jest dostarczany w pakiecie z dwoma z tych kolekcji, aby zacząć działać (jeden z Data East i jeden z Technos).

Wraz z tych dobrze i mniej znanych złotych oldies są niektóre kolekcje nowych 8-i 16-bitowych gier. Rezultatem jest to, że Evercade miał podstawy, aby stać się czymś w rodzaju wszechstronnego doświadczenia retro z nowymi i starymi tytułami obok siebie. Teraz, wraz z Evercade VS, firma dodała nową linię zręcznościowych kolekcji oznaczonych ich fioletowym (a nie czerwonym) opakowaniem. Tutaj znajdziesz przyciski-mashery jak Double Dragon 2 oraz Bad Dudes vs DragonNinja aby dopełnić bibliotekę.

James Trew / Engadget

Jedną z intrygujących opcji w menu jest ” sekret.”Tutaj zostaniesz poproszony o wprowadzenie kodu. Co Kod/S jest / są, cóż, tajemnicą, ale można założyć, że odblokowuje kilka dodatkowych gier lub treści. Wzdłuż tego samego tematu, są ukryte gry na samej konsoli a-la Ślimak Maze na Sega Master System.

I … jest też więcej rzeczy do odblokowania. Evercade zasugerował, że niektóre kombinacje kartridży, po włożeniu razem, odblokują Ukryte tytuły. Udało mi się znaleźć dwie takie tajne gry z nabojami mam tutaj, i jest zdecydowanie więcej. Nie będę psuć rzeczy mówiąc dokładnie, jak je znaleźć, ale interfejs użytkownika da Ci znać. To subtelne.

Każdy kartridż mówi, ile gier znajduje się w kolekcji z przodu, więc jeśli oba mają 10, interfejs użytkownika może powiedzieć 21. Następnie być może będziesz musiał sprawdzić tył pudełka, aby dowiedzieć się, która gra, która jest teraz na twojej liście, nie jest oficjalnie wymieniona na pudełku żadnego z kartridży. Dzięki połączeniu WiFi VS jest to teoretycznie coś, co można z czasem również rozszerzyć. Mimo to miły, zabawny akcent-szczególnie dla kolekcjonerów.

James Trew / Engadget

Jeden drobny nitpick może być kontrolerem: twój przebieg może się różnić ze względu na inną fizjologię, ale nie jest to mój ulubiony. Ogólny projekt jest w porządku i wygodny, ale nie wydaje mi się tak ergonomiczny jak palmtop lub inne kontrolery. Również przycisk menu w grze służy jako przycisk pauzy, co może być trochę mylące, jeśli, tak jak ja, znajdziesz się sięgając po Start.

Na plus, są teraz cztery przyciski naramienne zamiast dwóch palmtopów, a kable są wystarczająco długie, aby dotrzeć do większości salonów. Można oczywiście użyć palmtopa jako dodatkowego kontrolera, ale potrzebuje konkretnego kabla-próbowałem kabla USB, który przyszedł w pudełku i bez kości. Ten kabel kosztuje około 10 dolarów, podczas gdy dodatkowy kontroler kosztuje około 20 dolarów, więc warto rozważyć korzyści przed podjęciem decyzji, w którą stronę iść. VS obsługuje również w zasadzie każdy standardowy kontroler USB, więc jeśli masz taki, który Ci się podoba, możesz go użyć kosztem autentyczności retro.

Ogólnie Rzecz Biorąc, Evercade VS jest miłą niespodzianką. Model oparty na kartridżach zawsze będzie atrakcyjny dla niektórych, a odstraszający dla innych. Ale dla tych, którzy kochają rarytasy i dobrą odrobinę nostalgii, ekosystem Evercade zapowiada się na coś więcej niż tylko sztuczkę. Wraz z niedawną falą nowych gier indie, która również dotarła na platformę, może stać się tętniącą życiem platformą dla nowych gier. Taki, w którym niezależni deweloperzy mogą nie tylko cieszyć się, widząc, że ich gry mają fizyczne wydanie, ale także znaleźć nowych odbiorców, a to nigdy nie jest złe.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.