Facebook dopuszczał reklamy promujące wiadomości anty-szczepionkowe

Facebook powiedział, że łamie wiadomości o szczepionkach, ale ostatnio zezwolił na wyświetlanie wielu reklam anty-szczepionkowych na swojej stronie, CNN zgłosiła. Jedna reklama porównywała wprowadzenie szczepionek do Holokaustu, a druga promowała Koszulki z przesłaniem ” pochodzę z Ameryki, ale obecnie mieszkam w Niemczech w 1941 roku.”

Reklamy były prowadzone przez firmy handlowe, w tym jedną o nazwie “Ride The wave”, która wydała $280,000 z rodzicem Facebooka, Meta. Inna firma o nazwie “Next Level Goods” wydała $500,000 na reklamy przedmiotów takich jak koszulki przeciw szczepionkom, zgodnie z raportem.

Facebook, obecnie pod firmą macierzystą Meta, niedawno poprzysiągł usunięcie twierdzeń, że szczepionki COVID-19 mogą szkodzić m.in. dzieciom. Stwierdził również, że usunął ponad 20 milionów treści w ramach walki z dezinformacją w ramach trwającego partnerstwa z CDC, WHO i innymi organami ds. zdrowia. 

Meta powiedział, że reklamy porównujące politykę COVID do nazistowskich Niemiec lub nazywanie szczepionek trucizną były sprzeczne z jej polityką dezinformacji. Jednak nadal pozwalało im się prześlizgnąć, częściowo dlatego, że nie przegląda wszystkich reklam ręcznie, powiedziała badaczka Laura Edelson CNN. Ma też słabsze podejście moderacyjne do stron komercyjnych w porównaniu do tych związanych z kampaniami politycznymi-dodała. 

Facebook jest już pod silną presją USA i innych rządów w zakresie prywatności, dezinformacji i innych kwestii. Skarb dokumentów ujawnionych niedawno przez informatora Frances Haugen pokazał, że firma była świadoma, że szkodliwe treści zwiększają zaangażowanie, ale nie wdrożyła środków zaradczych zalecanych w jej własnych badaniach. “Facebook w kółko pokazuje, że wybiera Zysk ponad Bezpieczeństwo” – powiedziała. 

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.