Facebook ogranicza obraźliwe kierowanie reklam, pozwoli użytkownikom uniknąć utraty wagi i reklam hazardowych

Co to oznacza dla reklamodawców i użytkowników Facebooka

“Z jednej strony są to wyraźnie gorące tematy przycisków, a Facebook chce omijać przekonanie, że wlewają paliwo do ognia w sądzie opinii publicznej” – powiedział Matt Barash, weteran technologii reklamowych i doradca. “Ale zdecydowana większość kierowania w tych obszarach odbywa się w najlepszych intencjach i [to] zaszkodzi tym, którzy najbardziej potrzebują zasięgu i skuteczności maszyny reklamowej Facebooka.”

Facebook i Instagram mają do czynienia z negatywnymi nastrojami wokół tego, jak platforma reklamowa może czasami sprawić, że użytkownicy poczują się gorzej z poczuciem własnej wartości, zwłaszcza młodsi nastolatkowie. Pojawiły się anegdoty o ludziach, którzy radzą sobie ze stresującymi sytuacjami, bardziej stresującymi dzięki natrętnym reklamom, które przypominają im obolałe tematy. Facebook opracował w przeszłości zasady, które pozwalają rodzicom unikać reklam rodzicielskich lub właścicieli zwierząt domowych, aby uniknąć reklam o zwierzętach domowych, zwłaszcza jeśli dana osoba niedawno straciła ukochanego zwierzaka.

We wtorek Facebook ogłosił, że będzie zawierał opcję unikania reklam związanych m.in. z “hazardem i odchudzaniem”.”

Facebook zauważył, że zainteresowania użytkowników nigdy nie były zbierane w celu kierowania reklam na podstawie osobistych atrybutów i cech osób, ale reklamodawcy często mogli wnioskować o atrybutach w oparciu o Typ kont, które obserwowali użytkownicy i preferowaną treść. Facebook był w stanie stworzyć grupy konsumentów o wspólnych powinowactwach, które często odnoszą się do wrażliwych tematów, takich jak ich stan zdrowia i rasa.

W przeszłości Platforma kierowania reklam na Facebooku była krytykowana za umożliwienie nadużywającym reklamodawcom dostosowywania dyskryminujących kampanii reklamowych związanych z tematami takimi jak finanse, zatrudnienie i mieszkalnictwo. Pozbawieni skrupułów reklamodawcy mogą ustawiać parametry kierowania reklam, które zapobiegają wyświetlaniu reklam chronionym grupom, takim jak osoby o różnych umiejętnościach lub osoby o określonej płci i pochodzeniu etnicznym.

Od lat Facebook współpracuje z grupami Praw Obywatelskich i organizacjami rządowymi, aby zapewnić, że reklama cyfrowa jest zgodna z tymi samymi standardami, co reklama tradycyjna, gdzie dyskryminacja od dawna jest zakazana i regulowana. “Słyszeliśmy obawy od ekspertów, że takie opcje kierowania mogą być wykorzystywane w sposób, który prowadzi do negatywnych doświadczeń dla osób w niedostatecznie reprezentowanych grupach”, powiedział Mudd w komunikacie. Rutynowo sprawdzamy, aktualizujemy i usuwamy opcje kierowania, aby uprościć nasz system reklamowy, zapewnić większą wartość reklamodawcom i ludziom oraz zmniejszyć ryzyko nadużyć.”

Z drugiej strony istnieją organizacje charytatywne, grupy pozarządowe i organizacje non-profit, które polegają na kierowaniu na Facebooku w celu rekrutacji członków i kierowania darowizn.

“Decyzja o usunięciu tych opcji” szczegółowego kierowania “nie była łatwa i wiemy, że ta zmiana może negatywnie wpłynąć na niektóre firmy i organizacje”, powiedział Mudd.