Pierwsza pełna próbka powrotu asteroidy potwierdza wczesne początki Układu Słonecznego

Naukowcy w końcu przestudiowali pierwsze pełne próbki zwrócone z asteroidy w kosmosie i potwierdzają, czego można się spodziewać – jednocześnie dostarczając nowych spostrzeżeń. ScienceAlert raporty naukowcy opublikowali dwie prace ujawniające ich pierwszą analizę próbek z Ryugu, skały kosmicznej, którą sonda Hayabusa2 odwiedziła w lutym 2019 roku. Zespół wiedział, że Ryugu będzie zwykłą, bogatą w węgiel asteroidą Typu C, ale to nadal sprawia, że jest to dobry rzut oka na składniki wczesnego Układu Słonecznego.

Próbki wskazują, że Ryugu ma zdominowany przez węgiel skład podobny do fotosfery słońca (powłoka zewnętrzna), podobnie jak niektóre meteoryty. Zbudowany jest z najbardziej prymitywnych materiałów w Układzie Słonecznym, wyłaniających się z dysku pyłowego, który powstał wraz z samym słońcem. Jest też dość porowata, jak wiele planetoid. Jednak nie jest to całkiem schludny i schludny przykład. Większość Planetoid Typu C ma niskie albedo (współczynnik odbicia promieniowania słonecznego) od 0,03 do 0,09 ze względu na węgiel, ale wartość Ryugu wynosi 0,02. Jest ciemno nawet jak na standardy kosmicznych sąsiadów.

W obecnej formie samo istnienie tych badań stanowi osiągnięcie. Pierwsza próba zwrócenia próbki, z astroida Itokawa w 2010 roku, przyniosła tylko niewielką ilość pyłu. Ryugu ma jeszcze więcej, ale nawet istniejące dane mogą pomóc naukowcom zmienić ich zrozumienie narodzin i rozwoju układu słonecznego.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.