Ford próbuje walczyć z F-150 Lightning scalpers, zakazując odsprzedaży

Ford jest zawalony zamówieniami F-150 Lightning i podejmuje specjalne kroki, aby upewnić się, że elektryczny pickup dotrze do uczciwych nabywców. Roadshow raporty Ford daje teraz dealerom możliwość zakazania klientom odsprzedaży pioruna nawet na rok po zakupie. Jak ujawnił (od-wyciągnięty) dokument na forach F-150 Gen 14, dealer mógł “starać się o nakaz sądowy”, aby zablokować przeniesienie własności lub nawet zażądać zapłaty za “całą wartość” wygenerowaną ze sprzedaży.

Producent samochodów łamie również “ograniczoną liczbę” dealerów, którzy rzekomo naruszyli warunki sprzedaży i usług, zmuszając klientów do dokonywania dodatkowych płatności poza tymi, których wymaga Ford. Nie jest jasne, jakie były te płatności, chociaż sugeruje to, że były one więcej niż marże, które często widzisz, gdy samochody są rzadkie lub mają duży popyt.

Ta klauzula o zakazie odsprzedaży nie jest niczym nowym w świecie motoryzacji. Ford wykorzystał go, aby zapewnić, że jego supersamochód GT dotrze do prawdziwych właścicieli. Jednak nadal jest to rzadkość w przypadku pojazdów elektrycznych-szczególnie w przypadku stosunkowo popularnych pojazdów, takich jak oświetlenie F-150. Odzwierciedla to Popularność błyskawicy, oczywiście, ale może to być również niezbędne dla Forda. Skalpowanie zaszkodziło dostępowi do wielu innych produktów technologicznych, takich jak konsole do gier i Karty graficzne — Ford prawdopodobnie nie chce, aby oportuniści popsuli premierę tak ważnego pojazdu, szczególnie w przypadku Chevy, Rivian i Tesli ścigających wielu tych samych klientów.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.