Google Doodle składa hołd Stephenowi Hawkingowi

Stephen Hawking skończyłby 80 lat 8 stycznia 2022, gdyby nadal żył. Podczas gdy nie ma go już z nami, jego wkład w nasze zrozumienie wszechświata pozostaje ogromny i nie powinien zostać zapomniany. Aby oddać hołd sławnemu fizykowi i kosmologowi z okazji jego 80. urodzin, Google wraz z rodziną stworzył wideo Doodle, które daje nam skondensowaną wersję jego życia. Co więcej, gigant technologiczny użył słynnego generowanego komputerowo głosu Hawkinga, aby opowiedzieć swoją pracę i doświadczenia z czasów, gdy ukończył studia. 

Hawking urodził się w 1942 roku w Oksfordzie w Anglii i od zawsze był zafascynowany wszechświatem. W wieku 21 lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne (ALS), chorobę neurodegeneracyjną. W następnych latach stracił mobilność i zdolność mówienia, ale był w stanie komunikować się za pomocą komputera za pomocą głosu stworzonego w latach 80.przez inżyniera MIT Dennisa Klatta. W Doodle usłyszysz głos Hawkinga mówiący o jego pracy nad czarnymi dziurami — jedną z prac naukowych, z których jest najbardziej znany, jest promieniowanie Hawkinga, czyli teoria, że czarne dziury emitują promieniowanie. 

Usłyszysz również jego głos mówiący, że jest wolny w swoim umyśle, mimo że nie może się ruszyć. “Spędziłem całe życie podróżując po wszechświecie w moim umyśle” – opowiada jego głos.

W oświadczeniu, jego córka Lucy i synowie, Robert i Tim Hawking, powiedział:

“Uważamy również, że ważne byłoby, aby pokazać, że nigdy nie pozwolił, aby wyzwania związane z jego kondycją fizyczną ograniczyły jego siłę ekspresji ani jego determinację do wywarcia wpływu na świat, w którym żył. Mamy nadzieję, że jego przykład stanowi inspirację i nadzieję na całym świecie dla wszystkich, którzy stoją przed wielkimi wyzwaniami w tym trudnym czasie. Nasz Ojciec miałby dziś 80 lat i dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w celebrowanie jego niezwykłego życia i Dziedzictwa, które nam wszystkim przekazał.”

Całość możecie obejrzeć poniżej.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.