Google testuje nowy zamiennik plików cookie innych firm

Wraz z upadkiem plików cookie stron trzecich na horyzoncie, reklamodawcy i strażnicy Internetu starają się wymyślić lepsze sposoby wyświetlania użytkownikom odpowiednich reklam. Google uruchomiło piaskownicę prywatności w 2019 roku, aby przyjrzeć się odpowiednim alternatywom, ogłaszając FLoC (lub federacyjne Uczenie Się kohort) w zeszłym roku. Plan wdrożenia FLoC został opóźniony, a piaskownica Prywatności stanęła przed kontrolą regulacyjną w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Dziś firma ogłosiła, że testuje nowe podejście o nazwie Topics API, które zastąpi FLoC. 

Interfejs API tematów opiera się na przeglądarce Chrome, aby określić listę pięciu najważniejszych tematów interesujących użytkownika na podstawie jego historii przeglądania. Określi, jakie są tematy, porównując znane witryny (odwiedzane) z listą około 350 tematów zaczerpniętych z Interactive Advertising Bureau i własnych danych Google. Następnie, gdy partnerzy wydawcy muszą wiedzieć, jakie tematy interesuje przeglądarka, mogą użyć interfejsu Topics API, aby wyświetlić przeglądarkę w poszukiwaniu tych danych i wyświetlać odpowiednie reklamy na podstawie tych danych. 

Na przykład odwiedziłeś wiele miejsc do uprawiania turystyki pieszej lub ćwiczeń. Chrome zaliczy je do Twoich najważniejszych zainteresowań w danym tygodniu i udostępni je uczestniczącym wydawcom, którzy będą mogli wyświetlać reklamy np. sprzętu sportowego lub kempingowego. Tematy wybierze jeden obszar zainteresowania z każdego z ostatnich trzech tygodni, aby podzielić się z każdą witryną i jej partnerami reklamowymi. Google mówi, że tematy są ” przechowywane tylko przez trzy tygodnie, a Stare tematy są usuwane.”Dane i przetwarzanie odbywa się na Twoim urządzeniu “bez angażowania żadnych zewnętrznych serwerów, w tym serwerów Google.” 

W Chrome będą również dostępne opcje, dzięki którym użytkownicy będą mogli zobaczyć przypisane tematy, usunąć te, które Ci się nie podobają lub całkowicie wyłączyć tę funkcję. W tej chwili, ponieważ Google dopiero ogłosił tematy i nie rozpoczął testów użytkowników, nie udostępnił, czy tematy będą opt-in, Czy opt-out dla użytkowników.  

Lista tematów jest wstępnie ustawiona, a Google mówi, że ” nie będzie zawierać potencjalnie wrażliwych kategorii, takich jak płeć lub rasa.”Teoretycznie powinno to zapobiec niechcianej historii przeglądania z liczenia w kierunku i wyświetlania się w Twoim interesie. 

Google jest ukierunkowany na koniec pierwszego kwartału tego roku, aby uruchomić swoją wersję próbną, a po opublikowaniu wyjaśnień na temat tego, jak spodziewa się dziś korzystać z API tematów, będzie akceptować opinie od partnerów, grup interesów i organów regulacyjnych. Na tej podstawie firma może dostosować API tematów przed pierwszą próbą, a jeśli wszystko pójdzie dobrze, może uruchomić tę funkcję do trzeciego kwartału roku. 

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.