Google traci apel o obalenie 2,8 mld dolarów unijnej kary antymonopolowej za zakupy

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu podtrzymał (PDF) decyzję Komisji Europejskiej o ukaraniu Google rekordową grzywną w wysokości 2,42 mld euro (2,8 mld USD) za sprawę antymonopolową w 2017 roku. W tamtym czasie Komisja po długim dochodzeniu zdecydowała, że gigant technologiczny faworyzował własne porównywarki cenowe i niesprawiedliwie skierował użytkowników do własnych produktów w stosunku do produktów swoich konkurentów. Ta grzywna w wysokości 2,8 miliarda dolarów to tylko niewielki ułamek wyceny Alphabet (firmy macierzystej Google) 2 bilionów dolarów, ale była to największa kara finansowa, jaką Komisja kiedykolwiek wydała.

 Sąd stwierdził w oświadczeniu:

“Sąd stwierdził, że poprzez faworyzowanie własnej porównywarki na swoich stronach z wynikami ogólnymi poprzez bardziej korzystne wyświetlanie i pozycjonowanie, a jednocześnie obniżanie wyników z konkurencyjnych porównywarek na tych stronach za pomocą algorytmów rankingowych, Google odstąpiło od konkurencji pod względem merytorycznym.”

Chociaż sąd w większości popierał ustalenia komisji, że działania Google miały szkodliwy wpływ na porównywarki, nie zgadzał się z jednym z elementów sprawy UE. Jako The Wall Street Journal zaznaczono, że organy regulacyjne nie były w stanie udowodnić, że zachowanie firmy zaszkodziło konkurencji wśród ogólnych wyszukiwarek.

Po odwołaniu się od decyzji UE Google argumentowało, że Komisja zignorowała konkurencję ze strony Amazon w sektorze e-commerce. Spółka mogłaby ponownie odwołać się od decyzji sądu, kierując sprawę do najwyższego sądu UE-Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Rzecznik powiedział Dziennik jednak przed podjęciem decyzji o ponownym odwołaniu spółka będzie musiała jeszcze dokładniej przeanalizować wyrok.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.