Google pozwane przez DC, Stany za praktyki śledzenia lokalizacji

Roszczenia stanowią kolejne wyzwanie prawne dla gromadzenia informacji przez Google, które zostało poddane intensywnej kontroli ze strony organów regulacyjnych i rzeczników konsumentów, twierdząc, że jest to bardziej inwazyjne, niż konsumenci chcą lub zdają sobie z tego sprawę. Firma stoi już przed pytaniami, Czy nadal śledzi przeglądarki internetowe, które uważają, że “tryb incognito” maskuje ich tożsamość i czy użytkownicy mogą skutecznie blokować pliki cookie śledzące aktywność.

Rzecznik Google, Jose Castaneda, powiedział w oświadczeniu, że pozwy są “oparte na niedokładnych twierdzeń i nieaktualnych twierdzeń dotyczących naszych ustawień. Zawsze wbudowywaliśmy funkcje prywatności w nasze produkty i zapewnialiśmy solidną kontrolę danych o lokalizacji. Będziemy się energicznie bronić i wyrównać rachunki.”  

Według prokuratorów generalnych firma ma również sprzeczne i mylące ustawienia użytkowników, co sprawia, że konsumenci prawie nie mogą powstrzymać Google przed zbieraniem danych o lokalizacji.

“Definitely Confusing”

Pozew District Of Columbia cytował wewnętrzne dyskusje Google, w których pracownicy stwierdzili, że ujawnienia historii lokalizacji były “zdecydowanie mylące”, a Ustawienia konta wydawały się zaprojektowane w celu stworzenia iluzji kontroli użytkownika, ale były “na tyle trudne, że ludzie tego nie zrozumieją.”W skardze nie podano źródła informacji.   

Pozwy mówią, że taktyka trwała od 2014 do co najmniej 2019 roku i miała miejsce za pośrednictwem urządzeń korzystających z systemu operacyjnego Google Android, a także Aplikacji Google i usług internetowych, takich jak wyszukiwanie i mapy.

Nie przegap najnowszych wiadomości. Zapisz się do newsletterów Ad Age tutaj.

Podobna sprawa została wniesiona przeciwko Google przez stan Arizona w 2020, który twierdził, że ” Google sprawia, że niepraktyczne, jeśli nie niemożliwe, dla użytkowników, aby w sposób znaczący zrezygnować z Google zbierania informacji o lokalizacji.”Podobnie jak przypadki ogłoszone w poniedziałek, pozew Arizona powiedział, że Google nadal śledzić ruchy użytkowników poprzez” aktywność Web & App ” i inne środki, nawet jeśli zdecydują się wyłączyć historię lokalizacji. 

Google powiedział, że wprowadził wiele nowych funkcji, które dają użytkownikom większą kontrolę nad ich danymi, w tym automatyczne usuwanie danych o lokalizacji, tryb incognito na Mapach Google i bardziej szczegółowe ujawnienia na ich oświadczeniu o polityce. Firma powiedziała również, że sędzia odrzucił prośbę Arizony w 2021 roku o stwierdzenie, że Google angażuje się w zwodnicze praktyki. Sędzia cytował Google ujawnia, że nadal będzie zbierać dane o lokalizacji dla użytkowników swoich usług, nawet gdy Historia lokalizacji została wyłączona, firma powiedziała.  

– Bloomberg News