Graham Fink: kreatywność w 2021 roku – nie rób reklam, rób TikToks

Co za różnica w roku.

Tym razem 12 miesięcy temu to były blokady, bańki i dystans społeczny, a teraz…

Jaka była najlepsza praca z Adland w 2021 roku?

Czy to tylko ja, czy to był kolejny “nie rocznik”?

W tych stresujących czasach, gdy biznes upada, a lider naszego kraju przedziera się od kryzysu do kryzysu, po imprezy z serem i winem, myślę, że moglibyśmy zrobić z nieco większym humorem w reklamach.

Kiedyś byliśmy najlepsi na świecie w pisaniu zabawnych rzeczy. Ale wydaje się, że najzabawniejsi twórcy nie pracują już w reklamie, ale w domu generują mini filmy dla TikTok. Staram się spędzać kilka minut każdego dnia, sprawdzając najnowsze treści, ale zwykle jest to dobre 30 minut, zanim mogę odłożyć telefon. Pewnie, nie jestem grupą docelową dla większości z nich, ale to wciąż mnie rozwesela. Niektóre pomysły są genialne i chociaż większość mogła być lepiej wykonana, lepiej zmontowana i lepiej wyreżyserowana, to niesamowite jest zobaczyć, co można zrobić za kilka funtów. Gdybym był klientem, właśnie tam bym szukał.

Jednym z przykładów jest facet, Nathan Apodaca, któremu zepsuł się samochód, więc zamiast tego zdecydował się na jazdę na deskorolce do pracy, siorbiąc dużą butelkę swojego ulubionego soku żurawinowego w sprayu oceanicznym i naśladując “marzenia” Fleetwood Mac.

Film stał się wirusowy z milionami wyświetleń, A sprzedaż Ocean Spray wzrosła. Nie tylko to, ale był też skok w strumieniach pobierania Fleetwood Mac, a potem sam Mick Fleetwood postanowił wziąć udział w szaleństwie żucia żurawinowego.

@ mickfleetwood

@420doggface208 miał rację. Dreams and Cranberry hits just different. # Dreams #CranberryDreams # FleetwoodMac

? Dreams (2004 Remaster) – Fleetwood Mac

Wszystko to pozwoliło Nathanowi stać się gwiazdą z dnia na dzień. Udzielał wywiadów w niezliczonych sieciach telewizyjnych, a następnie zapisał się do występu ze Snoop Doggiem w spocie telewizyjnym dla Vivint Smart Security systems. Dlaczego Snoop Dogg? Tak się składa, że konto TikTok Nathana to Doggface208. Początek filmu? “Dzisiaj te dwa psy pokażą Wam, jak zainstalować system bezpieczeństwa Vivint smart…”

Więcej rozkwitu sprzedaży. – Ale ciekawym efektem ubocznym była sprzedaż krzeseł, w których siedzą. Jest to wirus w wirusie w wirusie i sprawił, że Nathan stał się bardzo bankowym produktem.

To efekt kuli śnieżnej, za który zabiliby wszyscy klienci.

Oczywiście, możesz odrzucić TikTok jako platformę do żartów i tańca, ale wpisz coś tak losowego, jak “filmy o zlewach”, a zobaczysz tysiące ludzi czyszczących zlewy kuchenne różnymi środkami czyszczącymi w przedsiębiorczy sposób. Niektóre są zabawne. To, czy są one godne ołówka D&AD, jest dyskusyjne, ale niektóre były oglądane miliony razy i szeroko udostępniane. To więcej niż można powiedzieć o wielkich laureatach.

Czy masz kogoś w swoim dziale kreatywnym, kto ma możliwość tworzenia takich treści? Jeśli nie, może powinieneś zacząć szukaćTony Cullingham pewnie już stawia wyzwanie w stodole. Ponieważ w miarę jak zmieniają się nawyki oglądania, tak samo powinny się zmieniać nawyki twórcze.

Wreszcie, jednym z moich ulubionych TikToks ostatnich czasów był facet, który podjął inicjatywę, aby zrobić aktualny artykuł na temat kryzysu paliwowego. Co prawda, to nie dla marki, ale gdybym miał brief dla Zarządu marketingu marchewkowego, mógłbym go zapisać.

@ gusdolphin

W kolejce po benzynę jestem na koniu

? original sound-Gus Lee-Dolphin ?

Więc nie rób reklam, rób Tiktoki.

Graham Fink odegrał kluczową rolę w wielu renomowanych agencjach reklamowych, w tym CDP, GGT i M&C Saatchi. Ostatnio był Ogilvy & Mather CCO dla Chin przez sześć lat. Podczas swojej długiej kariery Fink odegrał istotną rolę w tworzeniu najbardziej kultowych kampanii w branży, w tym klasycznej reklamy “Face” Dla British Airways i plakatu “Coke Hands” (najbardziej nagradzanej reklamy w historii Coca-Coli.)