Jak startup VR wziął pieniądze i pobiegł do metaverse

Engadget po raz pierwszy zetknął się z Reidem w 2016 roku, kiedy brytyjski startup o nazwie Improbable zorganizował spotkanie wewnątrz prototypu MetaWorld, aby zademonstrować przestrzenny system operacyjny, skalowalną technologię serwerową startupu. Reid był jednym z kilku programistów, którzy skorzystali z publicznego SDK firmy, a nieprawdopodobna myśl MetaWorld stworzyła skuteczne demo, aby promować swoją ” otwartą platformę społecznościową.”

Krótko po uruchomieniu tego prototypu, Improbable przestał w ogóle promować lub wspominać MetaWorld. Do 2017 r.pojawiały się pytania dotyczące zdolności Reida do realizacji jego ambitnych obietnic, które obejmowały niestandardowy system awatarów, żywy świat tak duży jak stan Maryland, wirtualną gospodarkę, bogate symulacje środowiskowe i możliwości wieloplatformowe dla różnych zestawów VR.

Reid rozpoczął kampanię Indiegogo w kwietniu 2017, co skłoniło jego byłego partnera biznesowego i twórcę prototypów MetaWorld, Careltona DiLeo, do publicznego zdystansowania się od projektu. DiLeo zauważył, że “nie pracuje obecnie nad MetaWorld” i nie wiedział, jak Reid planował “spełnić obietnicę funduszu”.”

Kampania Indiegogo nie zakończyła się sukcesem, ostatecznie zdobywając 3674 dolarów z 50 000 dolarów elastycznego celu, co oznaczało, że Reid musiał zachować wszystkie pieniądze zastawione. Po tym nastąpiła nowa inicjatywa napędzająca dochody: spekulacje ziemi. We wrześniu 2017 r. Road to VR zauważył, że Reid sprzedawał wirtualną ziemię za prawdziwe pieniądze i szczegółowo opisał wiele pytań dotyczących projektu. Ziemia była dostępna do kupienia w trzech poziomach, od $15 za ćwierć akra do $100 za dwa Akry, choć nie było jasne, co dokładnie gracze zrobiliby z tą nieruchomością, jak funkcjonowałaby gospodarka lub jak ludzie, którzy nie kupili ziemi, dołączyliby do gry.

MetaWorld został wymieniony na Steam jako tytuł Wczesnego Dostępu W połowie 2017 roku, reklamując spójne aktualizacje i przejrzysty, oparty na społeczności rozwój. Nie było prawdziwej gry do gry, żadnego wirtualnego świata do zbadania, ale Reid sprzedawał ziemię w MetaWorld niezależnie od tego. 28 września 2017 r. na blogu w Społeczności Steam MetaWorld pojawiła się informacja, że tytuły ziemskie są wysyłane do inwestorów, wspieranych przez kryptowalutę stworzoną przez Reida o nazwie MetaCoin.

W artykule z września 2017, Droga do VR podsumowując, ” MetaWorld zmierza w kierunku wczesnego dostępu, co częściowo tłumaczy, że jest niekompletnym produktem, ale niespójność w komunikowaniu się wokół podstawowej mechaniki i funkcji gry powinna sprawić, że będziesz się martwić o stabilność wciąż niepublikowanego MMO.”

Na początku 2018 r. Reid twierdził, że inwestował w krypto od kilku lat, aby stworzyć gospodarkę MetaWorld, wykorzystując gotówkę z wczesnej sprzedaży ziemi do budowy funduszu MetaCoin. Powiedział, że osobiście nie zarabiał żadnych pieniędzy w tym procesie, a wszystkie pieniądze napływające do MetaWorld były konwertowane na kryptowalutę i przechowywane w jednym miejscu zwanym Metabank, gdzie były zarezerwowane specjalnie dla tej nowej wirtualnej gospodarki.

2016 metaworld prototyp Engadget doświadczył.

MetaWorld

Reid powiedział Engadget w 2018 roku: “jesteśmy podmiotem finansowanym przez społeczność. Pracowaliśmy nad tym, przejmując gotówkę, tworząc z niej kryptowalutę i budując gospodarkę.”Powiedział, że używa” robo-tradingu, kilku różnych narzędzi inwestycyjnych, aby zwiększyć pieniądze.”

Mniej więcej rok po tym, jak to powiedział, Reid zostawił swoją ostatnią wiadomość w oryginalnym Metaworld Discord i zniknął z server.

Kilka tygodni po cichym wyjściu Reida, użytkownik o imieniu Immortal napisał w lobby: “minęło trochę czasu ,odkąd usłyszałem cokolwiek o tej grze, a nawet dłużej, odkąd moje pieniądze zostały szczęśliwie wzięte za nią. Ktoś wie coś o tym wydaniu, czy to tylko jedna z tych rzeczy, które nigdy się nie zdarzają?”

– Nie oczekuję, że coś się stanie-odpowiedział użytkownik Myrothas. “Poprosił o zwrot rok temu i wiele razy. Usłyszałem tylko: wyślij mi maila. Robiłem to wiele razy i nigdy nie otrzymałem odpowiedzi. Jak dla mnie całkiem czerwona flaga.”

Myrothas, prawdziwe nazwisko Johannes Fischer, udostępnił Engadget wymianę e-mail 2018, w której zażądał zwrotu pieniędzy za pośrednictwem kanału pomocy MetaWorld. “Poparł ten projekt około rok temu i spodziewał się, że już wyjdzie” – napisał w mailu. “Chciałbym poprosić o zwrot pieniędzy.”Mówi, że nigdy nie otrzymał pieniędzy.

Engadget przeprowadził wywiad z Reidem dwukrotnie w 2018 roku. W tych wywiadach, Reid wyjaśnił, jak płacący klienci zbudują MetaWorld siebie, i jak kryptowaluta sprawi, że cała sprawa działa jako zdecentralizowany, libertariański dreamscape. Z graczami odpowiedzialnymi za finansowanie i rozwój MetaWorld, trudno było określić, co dokładnie sprzedawał Reid.

Rok po rozpoczęciu kampanii crowdfundingowej Reid powiedział, że “opracował projekt w Unity” Dla MetaWorld i planował przenieść go do istniejącego ekosystemu przestrzennego systemu operacyjnego — mimo że nieprawdopodobna, macierzysta firma przestrzennego systemu operacyjnego nie wspierała już aktywnie projektu. Twierdził, że zbudował proceduralny generator terenu dla VR, a także solidny system awatarów z “śledzeniem głowy, oczami, mruganiem okiem, wzrokiem, synchronizacją warg, podparciem górnej części tułowia”, chociaż te funkcje nigdy nie zostały zademonstrowane.

Większość bramek Reida nigdy się nie zmaterializowała. Data premiery MetaWorld była wielokrotnie przesuwana, aż w końcu strona Steam po prostu przeczytała: “wkrótce.”Reid pokazał środowiska high-fidelity na YouTube i Discord, a później ujawnił, że MetaWorld będzie projektem Google Blocks, co uniemożliwi te zasoby. MetaWorld nigdy nie został uruchomiony.

“Mieliśmy wiele złamanych obietnic od razu nietoperza, to była dość duża flaga,” jeden z pierwszych adopter powiedział Engadget pod warunkiem anonimowości. Nazwiemy ich Morgan. “A społeczność bardzo szybko zaczęła węszyć.”

Engadget rozmawiał z 11 oryginalnymi inwestorami MetaWorld, w tym ludźmi, którzy byli głęboko zaangażowani w społeczność i często kontaktowali się bezpośrednio z Reidem. Wielu z tych członków prosiło, by ich nie wymieniać, biorąc pod uwagę, że Reid miał ich dane osobowe i nie ufali mu, że ich nie wykorzysta.

Użytkownicy korzystający z oryginalnego serwera Discord w 2020 roku. (Powiększ)

MetaWorld / Discord

Po kilku miesiącach nieudanych dat premiery i pustych obietnic, członkowie MetaWorld odkryli, że Reid używał obrazów ze strony modelu 3D TurboSquid do sprzedaży ziemi i przedmiotów w grze. Ponieważ ludzie prosili o zwrot pieniędzy na oryginalnym serwerze Discord, Reid nazywał ich trollami i usuwał ich wiadomości.

W tym czasie, gdy wezwania do zwrotu pieniędzy zalewały społeczność MetaWorld, Reid powiedział Engadget, że “jest w trakcie wymyślania lepszej polityki zwrotów” i chciał uszanować te prośby, ale trudno było to zrobić bez poważnego wpływu na rozwój. Nie to Reid sam planował wiele rozwoju-jak to określił, był projektantem, facetem z wizją. Zgodnie z jego planem, społeczność zrobiłaby prawdziwe kodowanie i tworzenie gier, po wykupieniu ich drogi do MetaWorld.

“To właśnie wtedy dowiedzieliśmy się, że użytkownicy będą również odpowiedzialni za tworzenie zasobów”, powiedział Morgan. “Aktywa obejmowały wszystko, od budynków do zwierząt … ale będziemy również odpowiedzialni za tworzenie miejsc pracy, i wykonywania wspomnianych zadań, aby zarobić walutę na blockchain.”

Poza tym Reid powiedział Engadget, że planuje wycofać się z pracy w wielomiliardowych firmach, takich jak Facebook, IBM i Google. Wskazał, że te organizacje zbudowały już światy VR, systemy awatarów i struktury AI i powiedział, że po prostu użyje ich do stworzenia MetaWorld. Nie przejmował się pojęciami własności intelektualnej i tajemnic handlowych.

“Z mojej perspektywy, cały kod jest zrobione i napisane,” Reid powiedział. Po kilku minutach kontynuował: “kod, który napędza sztuczną inteligencję — Watson, lub po prostu nazwij swój kod AI-istnieje, prawda? Więc mogę bawić się pojęciami, podczas gdy kod jest już napisany, prawda? Wiesz, co mam na myśli? Mogę wziąć z dowolnego zestawu kodu, który chcę. I myślę, że rozumiejąc kod-ja też piszę kod. Ale zamiast skupiać się na pisaniu kodu, Lubię wymyślać koncepcje i po prostu rozumieć, jak rzeczy są poskładane.”

W końcu Reid praktycznie sprzedawał wczesną koncepcję Roblox, w VR i dla dorosłych. Ale najpierw poprosił graczy, aby zbudowali samą grę i zapłacili mu za przywilej. W końcu powiedział, że stworzenie MetaWorld było łatwiejsze.

“To nie jest fizyka jądrowa” “Rzucanie kilkoma obiektami i tworzenie kilku symulacji, kilku symulacji VR i łączenie ich ze sobą jest naprawdę proste. To nie jest najtrudniejsza część, jak tworzenie gier VR.”

To prymitywne demo z 2016 roku, stworzone przed odejściem DiLeo z zespołu, jest jedynym publicznym dowodem na to, że MetaWorld Reida kiedykolwiek istniał jako wirtualne miejsce zamieszkania. DiLeo zbudował własne symulowane środowisko przy użyciu systemu operacyjnego Spatial OS i sprzedał je w październiku 2018 Somnium Space, która jest uznaną, zdecentralizowaną platformą VR opartą na blockchain. W ramach tej umowy Somnium Space zaoferowało program zwrotu pieniędzy i wymiany gruntów dla wściekłych klientów MetaWorld, starając się odbudować zaufanie do rozwoju VR jako całości.

W październiku 2021, dwa lata po ostatniej wiadomości Reida na Starym Discordzie, pojawił się nowy serwer MetaWorld. Miał świeże logo, linki do jego klubowej grupy i takie same boisko jak wcześniej. Kanał “paszporty” połączony ze stroną, na której ludzie mogą zapłacić 10, 20 lub 30 dolarów za “ekskluzywny dostęp społeczności”, możliwość zbudowania MetaWorld i wczesne licytowanie przyszłych spadków NFT.

W momencie publikacji, Metaworld NFTs zebrali 5,126 MATIC (około $11,000) od ich uruchomienia w listopadzie 25th.

Oferty dla MetaWorld NFTs.

MetaWorld / Niftykit

Reid sprzedaje wirtualne grunty i nieruchomości jako NFTs w sieci Polygon, a ludzie kupują. Ziemia ma tendencję do biegania od $50 do $600, płatna w walucie Matic Polygon, podczas gdy “Piano House” kosztuje $650 i wydaje się być dostępna tylko za pośrednictwem płatności gotówkowej. Strona internetowa MetaWorld twierdzi, że tylko 10 z tych domów zostanie wybitych i symulowanych.

“Tyle emocji, twórcze t25 listopada na nowym serwerze MetaWorld napisała użytkowniczka Discord Clare Bratina. “Zdecydowanie wspieramy twórców i czekamy na naukę tworzenia w metaverse i na metaworld.”

Co jakiś czas na nowym serwerze, przypadkowy członek będzie spamował kanały z ostrzeżeniami twierdzącymi, że MetaWorld to oszustwo, a Reid zaprzeczy temu i usunie wiadomości. Jak za dawnych czasów.

Jest jedna nowa, nieoczekiwana cecha odnowionej kampanii MetaWorld: Reid, który tak się składa, że jest czarny, celuje w ludzi kolorowych.