Jak NFTs i metaverse mogą rozwiązać wakacyjne problemy z łańcuchem dostaw

Dropping in

Podobnie jak wiele firm zajmujących się towarami konsumpcyjnymi, Funko zajmuje się NFTs, ale technologia nie jest gotowa do zastąpienia fizycznych prezentów na święta. Zamiast tego eksperci branżowi twierdzą, że wakacje będą ważnym testem dla przyszłości marek w ” metaverse.”

“Jeśli marki chcą pozostać w kontakcie ze swoimi fanami i prowadzić z nimi dialog na poziomie kulturowym, marki muszą być w tej przestrzeni” – powiedział Matt Edelman, Dyrektor Handlowy Super League Gaming, społeczności graczy i twórców. Super League niedawno nabyła Bloxbiz, platformę reklamową, która obsługuje reklamy cyfrowe w metawersach gier, takich jak Roblox. Edelman powiedział, że przygotowanie reklam w grach ma być dużą częścią tego, jak marki otrzymują swoje wiadomości marketingowe podczas wakacji.

To, co sprawia, że NFTs i Wirtualne towary są tak atrakcyjne, to fakt, że nie są wytwarzane w fabrykach ani wysyłane. Nie ma inflacji w Robux, cyfrowej walucie używanej w Roblox, popularnej platformie gier online, na której gracze kupują cyfrowy łup. Gucci, Hasbro, Hyundai, Warner Bros. i wiele innych marek sprzedało Wirtualne towary w Roblox.

Edelman przedstawia cyfrowy wszechświat, w którym gracze wpadają na billboardy w Roblox, a te reklamy promują Wirtualne towary i NFTs od głównych marek. Wszystkie te karty upominkowe Robux wysyłane w święta mogą stać się okazjami do przychodów dla marek, które reklamują przedmioty, które można natychmiast odblokować w grach, powiedział Edelman.

“Nie chcę przesadzać, ale tempo aktywności wokół reklamy i sponsoringu w środowiskach metaverse znacznie przyspieszyło w ciągu ostatnich kilku miesięcy” – powiedział Edelman. “[Patrzymy] na Q4 jako krytyczny czas, w którym marki muszą być przed demografią konsumentów, grając w te gry.”

Istnieją praktyczne powody, dla których detaliści wprowadzali produkty do gier przed wprowadzeniem ich do realnego świata, zwłaszcza w tych trudnych czasach. Według Christiny Wootton, wiceprezesa ds. partnerstwa marek w Roblox, łatwiej jest przetestować rynek w wirtualnym świecie.

“Słyszymy od marek uważnie przyglądających się oferowaniu Wirtualnych towarów i prezentów na wakacyjne aktywacje”, powiedział Wootton w e-mailu do Ad Age. “Jest to zdecydowanie najważniejsze dla nich, a rynek jest tam dla niego. Często widzimy, że Gen Z ceni cyfrowe towary, ubrania i akcesoria nawet bardziej niż dobra fizyczne, a to dlatego, że odgrywają one niezwykle ważną rolę w twórczej ekspresji ludzi w metawersie.”

NFTs i towary cyfrowe mogą być łatwymi zamiennikami dla fizycznych prezentów, powiedział Donnie Dinch, CEO Bitski, Platforma NFT, która próbuje pobudzić szersze przyjęcie technologii. “To jest całkowicie rozsądne, i zobaczysz dużo więcej NFT dając prawdopodobnie w tym sezonie świątecznym. Z pewnością, ze względu na problemy związane z ekonomicznym łańcuchem dostaw, zatykanie portów, prawdopodobnie doprowadzi to ludzi do nowych pomysłów.”

Deszyfrowanie krypto

NFTs, czyli nie-wymienne tokeny, są oparte na tej samej technologii, która tworzy kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum. Podobnie jak kryptowaluta, NFTs są wybite w blockchain, który jest wirtualną księgą, która rejestruje wszystkie transakcje w niezmienionej bezterminowości. W przypadku NFTs oznacza to, że można je uwierzytelnić jako dobra cyfrowe, których nie można replikować, co daje poczucie własności nad przedmiotami cyfrowymi. 

Konsumenci mogą pochwalić się swoimi NFT w wirtualnych światach, które zamieszkują, na przykład na rynkach NFT, takich jak OpenSea i Rcoraz częściej w szerszej sieci, gdzie firmy takie jak Facebook czy Twitter widzą zupełnie nowe światy wzrostu w tzw. “metawersie”.”

W rzeczywistości Facebook, goniąc za przyszłością, zmienił nazwę na Meta w rebrandzie, który pokazał, jak bilionowa firma mediów społecznościowych opiera się na fakcie, że metaverse to świat nieskończonych możliwości.

Jednak NFTs są nadal taką niszową formą własności i transakcji, zarezerwowaną dla niewielkiej podgrupy głównych fanów. Jest jeszcze za wcześnie, aby w pełni wystartować w czasie Świąt Bożego Narodzenia, ale marki zaczynają przynajmniej dokonywać transformacji, a kryzys łańcucha dostaw może być czynnikiem zmian.

“Myślę, że w kraju NFT nie ma wystarczająco dużo ludzi, aby było to tak oczywiste lub wybuchowe, jak powiedzmy, gdyby to samo działo się z łańcuchem dostaw w ciągu dwóch lat” -powiedział Gary Vaynerchuk, dyrektor generalny VaynerMedia, agencji reklamowej z oddziałem NFT, która współpracuje z markami takimi jak Anheuser-Busch InBev ‘ s Budweiser. Vaynerchuk zauważył, że pandemia COVID-19 jest katalizatorem radykalnych zmian konsumenckich, przyspieszając przyjęcie sprzedaży bezpośredniej i zakupów spożywczych online. 

Obecnie w globalnej gospodarce pojawiają się nowe wyzwania, w tym zakłócenia w łańcuchu dostaw. Prawie każda większa korporacja miała problemy z zabezpieczeniem surowców, produkcją i wysyłką towarów. Świat fizyczny również widział najwyższą inflację od dziesięcioleci. W październiku amerykański wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 6,2% rok do roku, co stanowi największy wzrost od 31 lat.

“Myślę, że zobaczymy pierwsze dziesiątki, setki i tysiące ludzi budzących się w świąteczny poranek, a ich przyjaciel lub krewny mówi: “sprawdź Metamask lub konto OpenSea”, a boom jest prezent ” – powiedział Vaynerchuk.

NFTs mają też własne problemy, które uniemożliwiają przyciągnięcie jeszcze szerszej publiczności. Większość właścicieli NFT musi znać i posiadać kryptowaluty, takie jak Ethereum. Potrzebują portfeli kryptograficznych, które przechowują NFTs. Jeśli osoba chce dać komuś innemu NFT, musi znać unikalny adres portfela odbiorcy. Mogą również występować wysokie opłaty związane z” wybiciem “NFTs, a także podatki” gazowe”, aby przenieść je z rynków do osobistych portfeli kryptograficznych.

Właśnie w tym miesiącu Discord, platforma komunikacyjna, która jest głęboko związana z koncepcją Web 3.0, warstwy Internetu i gier następnej generacji, napotkała na luz, gdy poruszyła koncepcję integracji z portfelami NFT i technologią kryptowalut. Dyrektor generalny Discord Jason Citron stanął w obliczu wrzawy i wycofał się, ponieważ użytkownicy protestowali nad tym, ile energii zużywa handel NFTs i wydobywanie Bitcoin.

Ale te przeszkody nie przeszkodziły firmom w testowaniu rynku. NBA była jedną z pierwszych marek mainstreamowych, które dostrzegły potencjał posiadania NFT, gdy pod koniec 2020 roku wprowadziły na rynek wirtualne karty kolekcjonerskie Top Shot. Na początku tego roku świat sztuki dostrzegł wartość w NFTs, kiedy Beeple wystawił na licytację sztukę cyfrową za 69 milionów dolarów. Od tego czasu do NFTs dołączyły takie marki jak Taco Bell, Pizza Hut, Bacardi, State Farm i Warner Bros.

NBA Top Shot to historia sukcesu w świecie kolekcjonerstwa NFT. Cyfrowe karty kolekcjonerskie przedstawiają słynne momenty w grze i często zarabiają duże pieniądze na rynkach odsprzedaży. Ale Kolekcje NBA NFT są również przykładem tego, jak technologia może być nadużywana. Zdarzały się przypadki, w których fans byli sfrustrowani przez boty i inne nieautentyczne zachowania, gdy podejrzane roje skoordynowanych kont pożerają rzadkie górne strzały. Na początku tego roku, aby zniechęcić do nieautentycznej aktywności, Top Shot zabronił “prezentów”, czyli gdy jedno konto przenosi NFT na inne konto. Top Shot miał do czynienia z powszechnym problemem NFTs, a tak naprawdę z każdym rynkiem online, na którym można manipulować wartością cyfrowych towarów i usług. Jednak z okazji świąt, pod koniec października, Top Shot wprowadził nowe zasady, które pozwolą “kwalifikującym się kolekcjonerom” podarować NFT chwile.

Po prostu opłacalne

Nawet królowa świątecznych uroczystości, Martha Stewart, jest przedsiębiorcą NFT. Stewart sprzedawała NFTS o tematyce Halloween i opracowała nową stronę internetową, która sprzedaje dzieła sztuki NFT, które są oparte na niektórych z jej wcześniejszych projektów wakacyjnych. 

Grupa fanów Stewarta może nie wydawać się kryptograficzną grupą, ale nawiązała współpracę z firmą Tokns, aby uprościć ten proces. 

“Co widzieliśmy z wzorców zakupowych dla spadku Martha, 90% zostały sprzedane za pośrednictwem waluty fiat,” powiedział Jamie Tedford, CEO Tokns, startup NFT, który pracuje, aby transakcje i przekazywanie NFTs prostsze. (“Drops “to sposób uwalniania NFTs, a” fiducjarna waluta ” to zwykłe dolary.) “Widzimy coraz więcej włączania NFTs” – powiedział Tedford.

Bitski, kolejny taki startup, rozwija to, co nazywa “roszczeniowymi NFTs”, które nie będą gotowe do świąt, ale jest wczesną koncepcją przekazywania NFTs jako prezentów. “Wyzwanie z podarowaniem NFT, aby wysłać komuś NFT, zazwyczaj musisz wiedzieć, jaki jest adres jego portfela, więc wiesz, gdzie go wysłać. W wielu przypadkach nie wiesz, jaki jest adres tej osoby ” – powiedział Dinch. 

“Reklamowane NFTs” miałyby postać linków, które odbiorca może otworzyć bez konieczności podawania nadawcy kodu portfela-dodał. 

Bitski pracował nad NFTs z głównych sprzedawców, takich jak American Eagle, Levi ‘ s i Pleasures, popularnej marki streetwear. Pleasures wydali NFTs bluzy, czapki i nieśmiertelniki w tym miesiącu. “Widzimy, że marki głębiej nurkują, patrząc na [NFTs] jako potencjalny nowy kanał przychodów”, powiedział Dinch. Inną zaletą cyfrowego świata, oprócz braku opóźnień w wysyłce, jest to, że marże zysku mogą być znacznie wyższe, powiedział Dinch.

“Pomysł posiadania Pleasures NFT hoodie lub czapce lub jakiegokolwiek cyfrowego dobra, które możesz naprawdę posiadać. Interesujące jest to, że wartość emocjonalna jest bardzo silna, jeśli nie silniejsza niż może Wartość emocjonalna dla niektórych dóbr fizycznych … ludzie są gotowi zapłacić ogromne marże na dobrach cyfrowych, jak również”, powiedział. 

Każdy, kto ma ponad 30 lat, może się zastanawiać, gdzie ktoś mógłby nawet założyć cyfrową bluzę z kapturem lub wirtualne sneakery na zamówienie, upuszczone przez Atari i RTFKT, twórcę wirtualnych sneakersów i przedmiotów kolekcjonerskich. W niektórych przypadkach dobra wirtualne są użyteczne tylko w wybranych światach metawersu i nie można ich przenosić. Na przykład, gracz nie może używać Roblox Robux do kupowania cyfrowego sprzętu w Fortnite, który używa cyfrowej waluty zwanej “V-Bucks.”Ale przyszłość, którą przewiduje większość poszukiwaczy technologii, jest taka, w której własność w świecie rzeczywistym i cyfrowym jest płynna i krzyżuje się w zdecentralizowanym metawersie. W tym miesiącu, gdy McDonald ‘ s przywrócił swój McRib, rozdał również McRib NFTs dla wybranych fanów.

“Osoby poniżej 2 roku życia5 myśl, że nie ma rozróżnienia, nie ma fizycznego kontra cyfrowego, to wszystko jedno życie ” – powiedział Edelman z Super League Gaming. “Ich życie jest połączone fizycznie i cyfrowo, jakby to wszystko było jedno i to samo. Tak więc połączenie fizycznego i cyfrowego wydaje się być może marką jak strategią. To nie strategia dla konsumenta, to tylko jego rzeczywistość.”

Zobacz kompletny przewodnik po handlu społecznościowym Ad Age 2021 tutaj