Robot MobED firmy Hyundai może podnosić koła, aby poruszać się po nierównych powierzchniach

Spot i reszta rodziny Boston Dynamics mogą przyciągnąć całą uwagę, ale Hyundai ma dział robotyki oddzielony od firmy, którą nabył na początku roku. W tym tygodniu Producent samochodów zaprezentował mobilnego ekscentrycznego Droida lub Mobeda, nową platformę mobilną do pokonywania nawet najtrudniejszych nawierzchni i nierównego podłoża.

Laboratorium Robotyki firmy twierdzi, że opracowało MobED, aby przezwyciężyć ograniczenia istniejących robotów wewnętrznych i serwisowych. Każde z kół robota posiada niezależne układy wspomagania i sterowania, które pozwalają mu obracać się w miejscu i poruszać się w dowolnym kierunku. Posiada również mimośrodowy układ napędowy, stąd nazwa, który pozwala na niezależną regulację wysokości każdego z kół. Jak widać na filmie, oznacza to, że może zapewnić stabilną platformę dla czegoś tak delikatnego jak szkło.  

MobED może rozszerzyć swój rozstaw osi do około 25 cali, gdy potrzebuje jak największej stabilności. Może również kurczyć się do około 17 cali, gdy znajduje się w bardziej złożonych środowiskach. Wszystko powiedziane, platforma ma około 26 cali długości, 23 cali szerokości i 13 cali wysokości. Akumulator o pojemności 2 kWh pozwala robotowi na jazdę przez około cztery godziny na jednym ładowaniu.

Poza pracą jako robot serwisowy, Hyundai przewiduje MobED pomagając w miejscach takich jak przemysł filmowy, gdzie ekipy filmowe mogą zamontować swój sprzęt na platformie. Może być również wykorzystywany do dostaw i innych celów, w których stabilność jest niezbędna. Będziemy mieli okazję zobaczyć więcej robota, gdy Hyundai zaprezentuje go na targach CES 2022 w przyszłym miesiącu. Jednak firma nie powiedziała, Czy planuje komercjalizację MobED. 

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.