Hybrydowe Procesory 12. generacji Intela wprowadzają 14 rdzeni do laptopów

Po debiucie hybrydowych procesorów 12. generacji dla komputerów stacjonarnych w październiku, Intel jest gotowy, aby wprowadzić je do notebooków. Podsumowując, nowe procesory firmy (wcześniej o nazwie kodowej Alder lake) łączą wydajne rdzenie (P-rdzenie) i wydajne rdzenie (e-rdzenie) na jednym chipie. Chodzi o to, że będą w stanie lepiej radzić sobie z wymaganiami rzeczywistych komputerów, takich jak żonglowanie grami na szybszych rdzeniach, podczas gdy wolniejsze zasilają transmisję na żywo. Oprócz szybszej wydajności, takie podejście zespołowe może również prowadzić do lepszej baterii w laptopach.

Procesory laptopów 12. generacji Intela będą miały 14 rdzeni, składających się z sześciu rdzeni P i ośmiu rdzeni E (to o dwa mniej rdzeni P niż wersje desktopowe). W tym momencie Intel koncentruje się głównie na swoich potężnych układach 12.generacji serii H, które są przeznaczone dla 14-calowych ultraprzenośnych, notebooków do gier i innych mocnych maszyn. Firma zaprezentowała również specyfikacje swoich chipów serii U I P, które omówi dalej w pierwszym kwartale. Będą one skierowane odpowiednio do mniejszych ultraprzenośnych urządzeń, a także “wydajnych cienkich i lekkich” maszyn (takich jak nowy XPS 13 Plus Dell).

Jeśli chodzi o inne nowe funkcje, sprzęt mobilny 12.generacji firmy Intel będzie również obsługiwał pamięci RAM DDR5-4800 i lpddr5-5200 o małej mocy. Spodziewaj się jednak zapłacić premię za Maszyny wyposażone w DDR5, ponieważ producenci komputerów PC przewidują, że zapasy będą ograniczone w 2022 roku. Wi-Fi 6E jest również pieczone w, w sam raz, aby wskoczyć na nowe pasma 6GHz z zeszłorocznych routerów 6E. I oczywiście Thunderbolt 4 powraca, aby zapewnić przepustowość 40 Gb / s.

Intel

Chociaż nie byliśmy w stanie przetestować chipów desktopowych 12.generacji Intela, wczesne recenzje chwalą ich wydajność wielozadaniowości, zwłaszcza przy zwiększonej przepustowości z pamięci RAM DDR5. Spodziewalibyśmy się podobnego ulepszenia z przodu notebooka. Na razie jednak wszystko, co musimy zrobić, to liczby Intela: firma twierdzi, że 12. generacji jest do 40 procent szybszy niż ogólnie chipy 11. generacji. Najwyższej klasy Core-i9 12900HK jest również do 28 procent szybszy w grach i ma przewagę nad Ryzen 9 5900x w wielu grach.

Na Hitman 3, notorycznie obciążająca procesor gra, chipy 12. generacji odnotowały 8-procentowy wzrost liczby klatek na sekundę dzięki lepszej priorytetyzacji obciążenia. Rdzenie P radziły sobie z renderowaniem i bardziej wymagającymi zadaniami, podczas gdy e-core skupiał się na dźwięku w tle. Jeśli chodzi o zadania produktywne, w teście Premiere Pro Pugetbench model 12900hk był o 44 procent szybszy niż sprzęt 11.generacji, a także o 30 procent szybszy w przypadku renderowania blendera. Własne benchmarki Intela pokazały również M1 Pro i M1 Max firmy Apple, a także Ryzen 5900hx, tracąc Core i9-11980hk w blenderze. Pod wieloma względami sprzęt 12. generacji przypomina przeprosiny za zeszłoroczne chipy.

Intel

Bardziej niż najszybszy sprzęt 12th-gen, byłoby interesujące zobaczyć, jakiego rodzaju zyski wydajności Intel może eke się z jego bardziej dostępnych układów Core i5 i i7. I5-12450h ma 8 Rdzeni (4P i 4e) z maksymalną prędkością Turbo 4,4 GHz, podczas gdy zeszłoroczny 11500H miał sześć rdzeni, które osiągały maksymalną prędkość 4,6 Hz na jednym rdzeniu. Oba układy mają 12 wątków (tylko Rdzenie P obsługują Hyperthreading, więc ich liczba wątków jest podwojona), ale układ 12.generacji powinien być w stanie mądrzej wykorzystać swoją moc. To może być dobra wiadomość dla kupujących mainstream PC, którzy nie są w stanie uzasadnić maszyny core i9.