przegląd iOS 15 / Engadget

Po tym, jak iOS 14 wstrząsnął interfejsem iPhone ‘ a z widżetami do układania w stos i biblioteką aplikacji, iOS 15 przy uruchomieniu nie wydawał się tak dramatyczny. Biorąc pod uwagę, że kilka głównych funkcji, takich jak SharePlay, zostały opóźnione, niewiele wydawało się różnić od publicznej bety. Ale teraz, z iOS 15.1, wszystko wydaje się być w pełni sprawne. Nadszedł czas, aby umieścić najnowszy mobilny system operacyjny Apple przez jego kroków.

SharePlay już jest

Mat Smith / Engadget

Musieliśmy poczekać do iOS 15.1 na SharePlay-jedną z niewielu znaczących funkcji w tej cichej aktualizacji. Wszystkie rzeczy SharePlay są wspierane przez aplikację FaceTime. Mamy tutaj Przewodnik korzystania z SharePlay, ale głównym punktem jest to, że nie wszystkie aplikacje są kompatybilne.

Plusy

  • Znane i niezawodne
  • SharePlay działa dobrze-zwłaszcza z TV Plus i Fitness Plus
  • Dalsze wsparcie dla starszych iphone ‘ ów
  • Tryby ostrości są konfigurowalne i przydatne

Wady

  • SharePlay nie ma szerszego wsparcia ze strony aplikacji
  • Mało atrakcyjnych rozszerzeń Safari-jeszcze
  • Stosunkowo niewielka aktualizacja z iOS 14

Musisz rozpocząć połączenie FaceTime przed zrobieniem czegokolwiek SharePlay. Następnie, po nawiązaniu połączenia z inną osobą, możesz otworzyć obsługiwaną aplikację, a u góry ekranu pojawi się komunikat z pytaniem, czy chcesz przesyłać strumieniowo treści do kontaktu FaceTime. Następnie zobaczą wyskakujące okienko z prośbą o dołączenie do ciebie.

Udostępniane programy i treści są imponująco wolne od opóźnień i mogą być nawigowane przez każdego oglądającego, więc Twoi znajomi mogą wstrzymać program telewizyjny, jeśli chcą zrobić przekąskę. Pole picture-in-picture oferuje widok wszystkich rozmówców. Jest trochę ciasno na iPhonie, ale działa dobrze na Apple TV i iPadach. Gdy programy oferują wiele opcji napisów i dźwięku, każdy może słuchać/czytać w wybranych przez siebie językach.

Istnieje również kilka gier kompatybilnych z SharePlay, ale prawdopodobnie będziesz skłonny do opcji free-To-play, takich jak gra oparta na szaradach, Heads-Up. (Testowanie go z innymi edytorami Engadget było o wiele bardziej zabawne niż miało prawo być.)

Fitness Plus, usługa treningów na żądanie firmy Apple, działa również z SharePlay. Oczywiście, będziesz potrzebował zegarka Apple Watch, aby wziąć udział, ale jest to świetny sposób na dzielenie się ćwiczeniami i posiadanie kogoś, kto będzie narzekał. Aplikacja wykonała doskonałą robotę, zanurzając dźwięk Fitness Plus, gdy mój towarzysz mówił. Czasami odbierał hałas otoczenia, jak zatrzaski odległych drzwi, ale fajnie było usłyszeć, że ktoś inny pocił się (i przeklinał) razem ze mną, będąc jeszcze w zaciszu mojego mieszkania.

Niestety twoja ulubiona usługa przesyłania strumieniowego może nie działać na SharePlay. Obecnie nie ma YouTube ani Netflix, ale Apple udało się liny w TikTok, HBO Max, Hulu, Showtime, Paramount Plus, i NBA. Istnieje kilka aplikacji fitness innych firm (w tym SmartGym), ale nic niezwykle godnego uwagi.

Jest tu potencjał, po prostu chciałbym, aby ta funkcja nie była połączona w biodrze z FaceTime. Doceniłbym możliwość dzielenia się z powiedzmy, Apple TV+, a następnie umieszczania szczegółów tego, z kim chciałem się podzielić, gdy już coś wybrałem — ta kolejność byłaby bardziej sensowna.

Chociaż mogę nie być regularnym FaceTime, mogę docenić aktualizacje w iOS 15. Na przykład możesz udostępniać swoje połączenia FaceTime poza murowanym ogrodem Apple, do wszystkiego za pomocą przeglądarki internetowej. Działa to najlepiej na urządzeniach Apple, ale jest stosunkowo stabilne w porównaniu do otwarta beta, którą wypróbowaliśmy na początku tego roku. Natychmiast zauważysz również nowy widok siatki, który wyrównuje Apple z innymi usługami połączeń wideo, takimi jak Google Hangouts lub Zoom.

Istnieje również dźwięk przestrzenny, który sprawia, że każda osoba na telefonie FaceTime brzmi, jakby nadchodziła z określonego kierunku. To nie zmienia życia, ale to miły rozkwit. Jeszcze lepsza jest nowa izolacja głosu i szerokie tryby, z których drugi celowo przyciąga więcej szumów otoczenia. Są one również dostępne poza własną aplikacją do połączeń wideo firmy Apple. Nieumyślnie włączyłem go do niektórych rozmów wideo WhatsApp z rodziną, próbując pocieszyć marudnego malucha — rozmówca nie miał pojęcia,że moja siostrzenica ma całkowite załamanie. Oczywiście skuteczność redukcji hałasu może się różnić, ale ogólnie uważam, że jest imponująca.

Tryby ostrości

Mat Smith / Engadget

Próba firmy Apple, aby pomóc nam odzyskać część naszego życia z naszych smartfonów, jest mile widziana. W porównaniu do Screentime, który pojawił się wraz z iOS 12, Focus wydaje się bardziej solidny. Jest lepiej wyposażony, aby pomóc ci oderwać się od telefonu, a mniej mówić o tym, co już wiesz — spędziłeś ponad 40 minut czytając Reddit, kiedy powinieneś spać.

Focus oferuje wiele różnych profili, zmieniając pojedynczy przełącznik nie przeszkadzać z wcześniej. Istnieją trzy zastępcze na początek: praca, spanie i osobiste, ale nie ma przeszkód, aby dodać więcej trybów ostrości, aby pokryć być może wycieczki na siłownię lub gdy oferujesz Telefon swoim dzieciom.

Istnieje również przełącznik w menu ostrości, który pozwala zgodnym aplikacjom (nie ma ich wiele) powiadamiać wszystkich, którzy próbują się z Tobą skontaktować, że wiadomości zostały “dostarczone po cichu.”Jeśli jest to bardzo ważne, mogą “wysłać mimo wszystko”, a to nadal będzie ping. Oczywiście dzieje się tak tylko w przypadku użytkowników iOS. Użytkownicy Androida nie będą mieli żadnej wskazówki, że ich wiadomość nie zostanie odczytana.

W systemie iOS 15 możesz zautomatyzować przejścia, aby Twoje urządzenie “zablokowało cię”, gdy powinieneś złożyć wersję roboczą recenzji i nie pogrążyć się w najnowszej grze zręcznościowej Apple. Może to być oparte na lokalizacji, czasie, a nawet na inteligentnych rozwiązaniach AI. Telefon uczy się od kiedy ręcznie przełączasz się między trybami i zasugeruje to samo przejście, miejmy nadzieję, zanim zrobisz to sam. 

Mat Smith / Engadget

W Ustawieniach ostrości możesz zatwierdzać zarówno aplikacje, jak i kontakty. Jeśli nie ma ich na liście, powiadomienia są usuwane do czasu wymiany trybów.

Możesz także użyć trybów ostrości, aby dostosować interfejs. W Ustawieniach dla każdego trybu musisz utworzyć każdą nową stronę ekranu głównego jako dodatkowy panel. Po włączeniu zobaczysz tylko panele włączone w tym konkretnym trybie ostrości – chociaż szuflada aplikacji jest zawsze o kilka przesunięć…

Jeśli jest to jakiś rodzaj poparcia, skonfigurowałem tryb ostrości “uśpienia”, który przerywa wiadomości i większość rzeczy po 22, chroniąc się przed chaosem międzynarodowego zespołu Engadget i przyjaciół, którzy są bardzo nocnymi sowami. Jak na razie działa dobrze.

Inteligentniejszy iOS, znowu

Uczenie maszynowe Apple robi jeszcze kilka kroków naprzód w systemie iOS 15. Są to małe dodatki, ale wskazują, gdzie Apple zabiera swój mobilny system operacyjny.

Garść z nich opiera się na obrazowaniu. Wizualne wyszukiwanie pozwoli, er, szukać zdjęć na telefonie iPhone, identyfikując ludzi, miejsca i więcej. To jest coś, co Google zrobił dlar lat na obiektywie – które można było również wykorzystać na iPhonie.

Tekst na żywo jest trochę bardziej atrakcyjny. Może zidentyfikować i wyciągnąć tekst ze zdjęcia, które można następnie wkleić do wiadomości e-mail lub notatek. Możesz nawet przetłumaczyć ten tekst w czasie rzeczywistym, dzięki czemu będzie on przydatny w menu i znakach, ponieważ stopniowo ponownie wychodzimy poza własne granice.

Spotlight w iOS 15 otrzymał również pewne inteligentne metody uczenia maszynowego. Możesz teraz przeszukiwać aplikację Zdjęcia bez konieczności otwierania aplikacji. Wpisz “pies”, “ramen” lub “dziecko”, a zobaczysz własne obrazy tego, co wpiszesz, jeśli je masz. Działa to również w przypadku osób, które przypisały ich twarze do zdjęć. Jeszcze bardziej imponujące, będzie przeszukiwać tekst w twoich zdjęciach, chociaż jeszcze go nie potrzebowałem. To może jednak obalić: mam zdjęcie torby Lulu Lemon tote (nie pytaj), która jest pokryta przypadkowymi słowami. Apple zindeksowało je wszystkie.

Mat Smith / Engadget

W systemie iOS 15 zauważysz nową sekcję “udostępnione”, która jest całkowicie oparta na aplikacji wiadomości oraz treści i łączach, które wysłali ci ludzie. Zobaczysz go w Safari, zdjęciach, podcastach, Apple Music i innych.

Wszelkie treści, które ktoś udostępni Ci w wiadomościach, zostaną zapełnione w odpowiedniej aplikacji. Działa bezproblemowo, ale jest również tylko dla wszystkich rzeczy Apple. Najbardziej korzystałem z wysyłania i odbierania zdjęć, ale widziałem, jak narzędzie jest mocno powiązane z tym, ilu moich przyjaciół i rodziny ogląda telewizję Plus — lub jest użytkownikami iPhone ‘ a.

Safari ma też zaskakujące zmiany. Tak, pasek adresu został przeniesiony na dół ekranu-bliżej palców na coraz większych iPhone ‘ ach. Chociaż trzeba trochę czasu, aby pamiętać, że to miejsce, w którym teraz mieszka pole adresu URL, ma to sens. A jeśli absolutnie nie możesz tego tolerować, możesz wyłączyć tę zmianę projektu. To rzadka elastyczność od Apple.

Mat Smith / Engadget

Safari na iOS 15 wprowadza również rozszerzenia, takie jak Safari ma na komputerach Mac. Niestety, najlepszym rozszerzeniem (i jedynym, którego używam) jest Noir, który próbuje wymusić efekt “trybu ciemnego” na wszystkich stronach internetowych, które przeglądasz w Safari. To kolejny obszar, który może być bardziej atrakcyjny za rok.

Wiele innych aplikacji Apple wybrało również subtelne ulepszenia. Apple Maps kontynuuje powolną ścieżkę ku odkupieniu dzięki ulepszonym instrukcjom TRANZYTU i instrukcjom chodzenia w rozszerzonej rzeczywistości. W kilku miastach, w tym w Nowym Jorku, San Francisco i londynie, istnieje głębszy poziom szczegółowości, w tym ścieżki rowerowe.

Dzięki aplikacji pogodowej możesz teraz skonfigurować powiadomienia o zbliżającym się deszczu lub śniegu, zapożyczone z Dark Sky, aplikacji pogodowej, którą niedawno kupił Apple. A aplikacja zdrowie lepiej informuje Cię o trendach, takich jak waga i aktywność fizyczna. W tym tygodniu dostałem powiadomienie, że mój poziom tlenowy uległ poprawie po codziennych zajęciach HIIT, co oznacza, że niezależnie od utraty wagi lub tego, co widzę w lustrze, mój układ sercowo-naczyniowy staje się silniejszy.

Jeśli płacisz za iCloud lub jedną usługę Apple, otrzymasz kilka dodatków w systemie iOS 15. Zawiera teraz prywatny przekaźnik, który będzie kodował ruch na obu końcach połączenia internetowego-iOS będzie oznaczał, gdy jest włączony lub wyłączony. Jest przydatny po prostu dlatego, że jest tak zakorzeniony w systemie operacyjnym, bez potrzeby włączania lub wyłączania go. Płatna usługa dodaje również możliwość tworzenia własnego” palnika ” e-mail Dodajressuje to automatyczne przekierowanie na główne konto e-mail. Działają one w miejscach, w których funkcja Zaloguj się za pomocą Apple, która działa w podobny sposób, nie jest obsługiwana.

Obsługiwane urządzenia

Podobnie jak iOS 14 przed nim, Apple obsługuje urządzenia od iPhone 6s począwszy, w tym pierwszy iPhone SE i 7 generacji iPod touch. Jednak niektóre funkcje, zwłaszcza te, które opierają się na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, zależą od bardziej nowoczesnych chipów mobilnych. Do korzystania z nowego trybu izolacji głosu FaceTime, dźwięku przestrzennego i trybu portretu rozmytego tła potrzebne jest urządzenie z układem A12, po raz pierwszy używanym w iPhone Xs 2018. Obsługa Siri Offline i dalsze ulepszenia wydajności Siri również wymagają tego samego układu A12 lub nowszego. Fantazyjny kinowy tryb nagrywania wideo pozostaje również wyłącznie dla modeli iPhone 13 Pro.

Podsumowanie

Mat Smith / Engadget

iOS 15 to cicha aktualizacja. Trudno zauważyć, co się zmieniło, chyba że aktywnie poszukujesz różnic. To nie jest edycja przycisków domowych na iOS. Zamiast tego Apple koncentruje się na udostępnianiu jako sposobie na sądowanie osób spoza systemu iOS, jednocześnie utrzymując tych, którzy już są zaangażowani w jego aplikacje.

Dzięki linkom internetowym FaceTime, SharePlay i nowym sekcjom Shared With you firma nakłania Cię do udostępniania zdjęć w wiadomościach,rozciągania się w sesji Fitness Plus joga z przyjaciółmi lub oglądania najnowszego sezonu Ted Lasso z rodziną setki mil.

Apple chce, żebyś robił te wszystkie rzeczy. Apple ‘ s sposób, zamiast przez WhatsApp, Netflix lub Peleton. To wciąż duża prośba, ale Apple splotło wszystkie te często rozbieżne części tak dobrze, że łatwo jest zobaczyć, co próbuje osiągnąć, nawet jeśli treść lub elastyczność nie są do końca dostępne.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.