Izraelska policja podobno używała oprogramowania szpiegującego Pegasus do prowadzenia inwigilacji krajowej

Izraelska policja wykorzystała oprogramowanie szpiegujące Pegasus NSO Group do wydobywania danych z telefonów należących do obywateli Izraela – wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez Kalcalista Publikacja biznesowa. Według doniesień policja wykorzystała kontrowersyjne oprogramowanie, aby zaatakować szereg osób, w tym polityków i członków grupy aktywistów, którzy wezwali do usunięcia byłego premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Według raportu izraelska policja prowadziła ich inwigilację bez nadzoru sądowego, czemu zaprzeczają zarówno policja, jak i urzędnicy publiczni.

“Cała działalność policji w tej dziedzinie odbywa się zgodnie z prawem, na podstawie nakazów sądowych i rygorystycznych procedur pracy” – powiedziała izraelska policja. The Washington Post donosi Omer Bar-Lev, minister bezpieczeństwa publicznego kraju, powiedział wstępne dochodzenie nie wykazało żadnych dowodów na “tajny program podsłuchu”, ale obiecał, że sędzia sprawdzi wszystko ” dokładnie i jednoznacznie.”

“Chcielibyśmy wyjaśnić, że firma nie obsługuje systemów będących w posiadaniu swoich klientów i nie jest zaangażowana w ich działanie” – powiedziała Grupa NSO w oświadczeniu, które spółka udostępniła Izraelskim mediom. “Firma sprzedaje swoje produkty pod licencją i nadzorem do użytku organów bezpieczeństwa i państwowych organów ścigania, aby zapobiec przestępczości i terroryzmowi legalnie, zgodnie z nakazami sądowymi i lokalnym prawem w każdym kraju.”

Na The Guardian, Izraelskie prawo pozwala jedynie Shin Bet, Krajowej Agencji Wywiadowczej, zhakować telefon bez nakazu sądowego. Co więcej, jedynym kontekstem, w którym agencja może przeprowadzać takie działania, jest zapobieganie atakom terrorystycznym z udziałem Palestyńczyków, izraelsko-Arabów lub izraelsko-Żydów. Wymagana jest również zgoda wyższego urzędnika Szin Bet lub biura prokuratora generalnego. Nie ma takiego zwolnienia dla krajowej służby policyjnej. Jednak zgodnie z Kalcalista, oprogramowanie nie było bezpośrednio objęte istniejącym prawem Izraela.

Raport przychodzi miesiąc po Reuters okazało się, że oprogramowanie szpiegujące Pegasus zostało użyte do namierzenia co najmniej dziewięciu urzędników Departamentu Stanu USA. W tym przypadku nieznany napastnik użył tego oprogramowania do zaatakowania pracowników federalnych, którzy stacjonowali w Ugandzie lub których praca dotyczyła kraju afrykańskiego. NSO twierdzi, że jego oprogramowanie nie może kierować urządzeń powiązanych z amerykańskimi lub Izraelskimi numerami telefonów. 

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.