Start Start Astra po raz pierwszy osiągnie orbitę

Szeregi zdolnych do lotów kosmicznych firm tylko nieznacznie rosły. TechCrunch według doniesień Astra po raz pierwszy osiągnęła orbitę, gdy jej rakieta nośna nr 3 wystartowała wkrótce po godzinie 1: 00 rano (20 listopada). Startup umieścił masowy symulator na 310-milowej orbicie w ramach demonstracji dla inicjatywy Rapid Agile Launch US Air Force, która pokazuje, jak prywatne stroje mogą szybko i elastycznie dostarczać ładunki sił kosmicznych.

Ten sukces był długo oczekiwany. Astra nie osiągnęła orbity trzy razy wcześniej, w tym druga próba, w której rakieta dotarła w kosmos, ale nie miała wystarczającej prędkości do wprowadzenia na orbitę. 

Szef firmy Chris Kemp podkreślił na Twitterze, że Astra “dopiero się rozkręca” pomimo sukcesu. To ważny moment. Firmy i naukowcy, którzy chcą uzyskać dostęp do przestrzeni kosmicznej, nie mają obecnie wielu możliwości wyboru-albo muszą skorzystać z jednej z niezbyt powszechnych misji SpaceX, albo skorzystać z kilku opcji, takich jak Rocket Lab. Astra ma nadzieję produkować swoje stosunkowo skromne rakiety na tyle szybko, że dostarczy wiele małych ładunków w odpowiednim czasie. To z kolei może obniżyć ceny i uczynić przestrzeń bardziej opłacalną.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.