Laurence Green: a potem były trzy reklamy Johna Lewisa w te święta

Święta przychodzą wcześniej dla adfolk. Na początku listopada pojawiamy się na pierwszych reklamach bożonarodzeniowych, a niedługo potem wracamy. I wciąż znajdujemy miejsce na drobiazg sherry, który następnie następuje w postaci dorocznego festiwalu nonsensu kategorii zapachów.

Jak zawsze, nasze oczy okazują się większe niż nasze brzuchy, ale tak naprawdę miło jest zobaczyć, jak emitowane reklamy marki wracają na centralną scenę: jak doganianie starszych krewnych w dniu boksu. W końcu, kto wie, kiedy znowu ich zobaczymy?

Wśród świątecznego obiadu, za który Posiadacz Noddy musi nadal ponosić przynajmniej pewną odpowiedzialność, uważam, że cisza jest nowym głośnym. I nauczyłem się, aby sterować szczególnie szerokim łukiem z dala od wszystkiego, co twórcy opisują jako ” Bez wstydu populistyczne.’

John Lewis pozostaje oczywiście punktem odniesienia: pierwszą krajową marką, która uzbroiła Święta Bożego Narodzenia, i wciąż mało prawdopodobnym kandydatem, który to zrobił.

Po źle ocenionej próbie jarzma Waitrose do Świątecznej juggernaut Jl w 2019 roku i bardziej wybaczalnym odejściu od scenariusza w zeszłym roku, tegoroczna oferta-w której szeroko otwarte dziecko stanowi nieprawdopodobnego (pozaziemskiego) przyjaciela, ustawiona na akustyczną przeróbkę hitu z lat 80.-jest czymś w rodzaju powrotu do formy.

Jest tylko jeden problem(a może nie, jak zobaczymy): jest co najmniej kilku innych reklamodawców, którzy zrobili całkiem dobre reklamy Johna Lewisa również w te święta.

McDonald ‘ s jest jednym z naszych bardziej konsekwentnie kreatywnych (a co za tym idzie uprzejmych) reklamodawców: zna i zwyczajowo pokazuje swoje miejsce w naszym życiu. Wtedy i tylko wtedy, Chłosta nam śniadanie, dostawa do domu lub kanapkę McChicken.

Więc nie jestem w najmniejszym stopniu zaskoczony, że zrobili bardzo dobrą reklamę świąteczną … po prostu zakłopotany tym, jak bardzo przypomina szablon Johna Lewisa. Wide-eyed child to nieprawdopodobny (wyimaginowany) przyjaciel, nastawiony na akustyczną przeróbkę przeboju z lat 80. Brzmi znajomo?


Nienagannie wykonane “smutek” może być, ale “wyimaginowany Iggy” jest po prostu trochę za blisko pingwina Monty ‘ ego, potwora Moza i Smoka Edgara dla komfortu komercyjnego.

Nie są sami. W tym świątecznym sezonie Apple również zdecydowało się na “wide-eyed child makes nieprawdopodobny friend”, choć pomijając akustyczną przeróbkę wcześniej bombastycznego hitu z lat 80.
Sens ” ratowania Simona “(tego małego bałwana) jest w rzeczywistości taki, że został nakręcony na iPhonie, więc znajomość narracji tutaj jest prawdopodobnie mniej problematyczna. Poza tym jest kontratak, który nigdy nie przeszedłby przez dyskusje grupowe Johna Lewisa w Watford.


I tak to mamy. Dobra reklama Johna Lewisa od Johna Lewisa. Naprawdę dobra reklama Johna Lewisa z McDonalds. I całkiem niezła Reklama Johna Lewisa od Apple.

Legenda reklamowa głosi, że kampania Jacka Dee “Pingwiny” dla gorzkiego Johna Smitha sprzedała również wiele ciastek czekoladowych. Na tej podstawie co najmniej jedna, a być może wszystkie trzy z omawianych marek mogą wyglądać naprzód do udanego sezonu handlowego, mimo że wszyscy otworzyli ten sam prezent.

Laurence Green był współzałożycielem Fallon London i 101. Obecnie jest niezależnym doradcą kreatywnych firm.