Wytrwałość Marsa zatrzymuje składowanie próbek skał z powodu gruzu

Próbka łazika Mars Perseverance wpadła w sidła. NASA donosi, że łazik przestał buforować próbki po tym, jak gruz częściowo zablokował karuzelę bitów(urządzenie, które przechowuje wiertła i przekazuje probówki do wewnętrznego przetwarzania). Łazik napotkał anomalię 29 grudnia, ale zespół misji musiał poczekać do 6 stycznia, aby wysłać polecenie wydobycia wiertła, odłączenia ramienia robota od karuzeli i zrobienia zdjęć w celu sprawdzenia, co się stało.

Uważa się, że przeszkodami są kamyki, które wypadły z probówki podczas upuszczania wiertła rdzeniowego, zapobiegając tym bitom w karuzeli. Przechowywanie jest kluczowe dla planów NASA, aby ostatecznie zwrócić próbki na Ziemię.

To nie koniec zbierania próbek. Główny inżynier próbkowania NASA/JPL, Louise Jandura, zauważyła, że Karuzela została zaprojektowana do pracy ze szczątkami. Po raz pierwszy zespół musiał jednak usunąć gruz, a Jandura powiedział, że operatorzy zajmą tyle czasu, ile będą potrzebowali, aby pozbyć się kamyków w “kontrolowany i uporządkowany sposób.”

To nie pierwszy raz, kiedy wytrwałość wpada w kłopoty. Podczas pierwszej próby łazika nie udało się zebrać próbek, natomiast podczas szóstego lotu śmigłowiec doznał błędu w przetwarzaniu. Mimo to ilustruje to wyzwania misji – nawet pozornie piesze zadanie, ponieważ przechowywanie próbki może pójść nie tak w złych warunkach. A kiedy Mars jest tak odległy, naprawa nie musi być łatwa i pewna.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.