M & C Saatchi odpiera pierwszą ofertę Murrii – może stary znajomy pojedzie mu na ratunek?

W agency land teraz jest jak dobry jesteś, ale kim jesteś.

M&C Saatchi, obecnie oblężona przez wiceprezesa Vina Murria i jej przejęty pojazd (między nimi kontrolują 22 proc.), wyceniana jest na 220 mln zł po ożywieniu akcji z niskiego poziomu 30 do około 190 zł.

Kapitał S4 Sir Martina Sorrella, relatywnie nowy (M & C został założony w 1995 roku) jest wyceniany na 3 mld funtów, mimo że bezlitosny wzrost jego akcji wydaje się opóźniać.

Obie firmy robią mniej więcej to samo, ale Sorrell, jednorazowy dyrektor finansowy starego Saatchi & Saatchi, wielokrotnie podkreślał, że S4 powinno być cenione jako firma technologiczna, a nie Grupa Holdingowa ad. Murria, która zarabiała na technologii, chce podobnej wyceny.

AdvancedAdvT mówi o swojej propozycji wymiany akcji: “połączenie, w połączeniu z naciskiem na dane, analitykę i cyfrową kreatywną strategię marketingową oraz fuzje i przejęcia, umożliwiłoby rozszerzonej grupie wykorzystanie zwiększonej możliwości “nawigowania, tworzenia i przewodzenia znaczącym zmianom”, jednocześnie prowadząc firmy w ich nowej cyfrowej podróży.

“Pozwoli to obronić tradycyjną bazę kreatywną M & c przed uciążliwymi konkurentami i pozwoli powiększonej grupie zwiększyć udział w rynku w porównaniu z jej rówieśnikami. Fuzja umożliwiłaby również M&C rozwiązanie problemu legacy put option (lokalni przedsiębiorcy mają wypłaty w akcjach), a także zapewnienie środków pieniężnych na przyspieszenie inwestycji w biznes i transformacyjne Fuzje i przejęcia prowadzone przez digital.”

Jest w tym pewna zasługa, nawet Zarząd M&C (Oczywiście nie Murria) zdecydowanie odrzucił tę propozycję. Zarabianie to wygodny sposób na zbudowanie biznesu, ale potencjalnie śmiertelny, jeśli kilka z nich stanie się przyczyną spowolnienia, co dokładnie stało się z Saatchi & Saatchi (niegdyś największą agencją na świecie) przed defenestracją Charlesa i Maurice Saatchi w 1995 roku. Sorrell był jednym z architektów modelu.

S4 przyjęło inny model, tzw. fuzje z firmami technologicznymi płaciły połowę w gotówce, a połowę w akcjach. Problem S4 polega na tym, że kolejne transakcje, zwłaszcza duże, osłabią dotychczasowych akcjonariuszy.

Private-equity wspierane AdvancedAdvT mówi, że ma siłę ognia, aby zebrać wystarczającą ilość środków do robienia transakcji non-eronout, unikając w ten sposób prawdopodobnych problemów w dół linii. Zbyt wczesne księgowanie zysków związanych z zarobkami było jednym z głównych powodów horrorów księgowych m&c ujawnionych w 2019 roku. Mówi się również, że z zarządzaniem skoncentrowanym na technologii, będzie lepiej w Cyfryzacji niż M & C, teraz obsługiwany przez CEO weterana agencji Moray MacLennan.

Murria będzie musiała znacznie osłodzić transakcję, aby zdobyć poparcie Zarządu M&C. Przewodniczącym M & C jest weteran Miejski Gareth Davis. Albo pojawi się inny oferent.

S4 Capital? Teraz to trafiłoby w dobre miejsce, jeśli chodzi o pewnego byłego dyrektora finansowego Saatchi & Saatchi.