McDonald ‘ s NFT Troll podkreśla metawerse ryzyka dla marketerów

Marki potykają się o ciemną stronę NFTs, ponieważ technologia staje się bardziej popularna w marketingu i być może żaden przypadek nie podkreśla ryzyka bardziej niż McDonald ‘ s McRib NFT.

W listopadzie McDonald ‘ s sparował powrót słynnej kanapki McRib z pierwszym NFT, oferując fanom, którzy odpowiedzieli na Twitterze, 10 nieodmiennych żetonów przedstawiających świecący GIF kanapki. W tym miesiącu odkryto, że Anonimowy użytkownik zainicjował transakcję na adres krypto-portfela McDonald ‘ s i zaszyfrował rasistowską wiadomość w polu metadanych, która brzmiała: “Ay yo [slur] gibsme sum of dat mcrib.”

Niefortunna wiadomość była widoczna tylko dla kogoś, jeśli przeszukał kod powiązany z portfelem McDonald ‘ s, ale została wzmocniona, gdy inny użytkownik natknął się na nią i udostępnił ją na Twitterze.

Nie było sposobu, aby wymazać wiadomość, ponieważ jak dowiadują się McDonald ‘ s i wiele innych marek, rekordy NFT są trwałe. 

“Ci, którzy są zaznajomieni z tym miejscem, będą wiedzieć, że gdy adres dla portfela kryptograficznego (gdzie przechowywane są NFTs) jest publiczny, który adres McDonalda był przed tym incydentem, każdy może zainicjować transfer na to konto,” rzecznik McDonalda powiedział w oświadczeniu e-mail. “Te transfery mogą obejmować zaszyfrowane wiadomości, które są niezwykle trudne do regulacji lub śledzenia. Chociaż jest tak wiele emocji i nadziei na pojawiające się przestrzenie, takie jak krypto, ogromnie rozczarowujące jest to, że platforma jest używana w ten sposób.”

Teraz McDonald ‘ s zastanawia się, jak podejść do NFTs w marketingu, jeśli kiedykolwiek spróbuje ponownie.

“Podejmiemy odpowiednie działania i będziemy uważnie Oceniać wszelkie przyszłe programy NFT” – powiedział rzecznik. – Ten zły aktor wykorzystuje markę McDonald ‘ s do promowania godnego ubolewania przesłania, które jest całkowicie niezgodne z naszymi wartościami, co jest nie do przyjęcia.”

Czytaj więcej: lista marek korzystających z NFTs 

Otwarte i zamknięte

Incydent McRib był tylko jednym z przykładów tego, jak Marki—Nowe dla nie-wymiennych tokenów, rynków NFT, rejestrów blockchain i portfeli kryptograficznych—mogą zostać spalone. Chociaż rynek kryptowalut został zaprojektowany w celu zapewnienia maksymalnej przejrzystości poprzez rejestrowanie wszystkich kroków w procesie, jest on mętny przez anonimowe konta. Oczywiście NFT marketplace nie jest pierwszą technologią, która sprawia marketerom problemy podczas prób poruszania się po nowej przestrzeni. Marki od lat zmagają się z trollami w mediach społecznościowych, a projekty zachęcające do uczestnictwa użytkowników często zawodzą w nieprzewidziany sposób. 

Ale” każda anonimowość przynosi potencjał nikczemnego zachowania ” – powiedział Luke Hurd, dyrektor VMLY&r XD i ekspert w metaverse, NFTs i rozszerzonej rzeczywistości. Podobnie jak większość specjalistów od reklamy, Hurd współpracuje z markami, aby wyjaśnić rosnące zainteresowanie NFTs, które mogą być gromadzone jako proste cyfrowe dzieła sztuki lub mogą być częścią bardziej wyrafinowanych programów, takich jak budowanie społeczności, zarządzanie nagrodami lojalnościowymi, tworzenie inteligentnych umów i cyfrowa certyfikacja własności intelektualnej.

“W większości przypadków powiedziałbym, że jeśli chodzi o markę, większość marek robi to na dość łatwym poziomie wejścia” – powiedział Hurd.

Podczas gdy entuzjaści krypto postrzegają NFTs jako przyszłość gospodarki w metaverse, gdzie znane marki, takie jak Nike, Adidas, Ralph Lauren i Gucci, wprowadziły cyfrowy łup, krytycy twierdzą, że sztuka nie jest cenniejsza niż GIF lub JPEG, i że rynki wtórne, na których odsprzedaje się NFTS, są Dojrzałe do oszustw.

Dzięki stałemu zapisowi cyfrowemu transakcji NFT, który można przeglądać na rynkach takich jak OpenSea i Rarible, można spojrzeć wstecz na projekty marki NFT z ubiegłego roku. Ad Age przeanalizował kilka głośnych spadków marek, a Szlak jest wypełniony wewnętrznymi żartami, powolnymi rynkami wtórnymi, deflowanymi wartościami i kilkoma niefortunnymi przykładami, takimi jak McRib NFT.

Zobacz Przegląd roku 2021 Ad Age tutaj.

Wiele najwcześniejszych uruchomień marki NFT marnieje, nawet jeśli ich właściciele robią wszystko, aby zwiększyć wartość. Oto jeden doskonały przykład: pierwszy Pringles NFT, zatytułowany “Cryptocrysp,” jest obecnie na sprzedaż za 420.69 ETH, lub $ 1.6 milion w oparciu o aktualną wartość Ethereum, od kolekcjonera NFT, który przechodzi przez uchwyt Cryptocrysp # 01. (Kolekcjonerzy NFT są prawdopodobnie zaznajomieni z “420” i “69” w metkach cenowych—żartownisie używają ” 420 ” jako uniwersalnego kodu chwastów, podczas gdy 69 ma reprezentować płeć.)