Meta trafił w pozew zbiorowy o 3,2 mld dolarów za rzekome wykorzystywanie brytyjskich użytkowników Facebooka

Ekspert prawny nawiązał współpracę z firmą sądową, aby pozwać metę w imieniu 44 milionów użytkowników Facebooka w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że ich dane zostały wykorzystane z naruszeniem prawa konkurencji, TechCrunch zgłosiła. Firma chce odszkodowania za 2,3 mld funtów (3,1 mld USD) dla brytyjskich użytkowników Facebooka. 

Pozew został złożony przez specjalistę prawa konkurencji Dr Liza Lovdahl Gormsen, a jest finansowany przez Innsworth, firmę prawniczą, która bierze sprawy w zamian za udział w wygranych odszkodowaniach. Twierdzi, że mimo że użytkownicy nie płacą za korzystanie z Facebooka, oddają dane, które mają znaczną wartość. 

“Wykorzystują użytkowników, pobierając ich dane osobowe, nie rekompensując im właściwie ich danych” – powiedział Lovdahl Gormsen w oświadczeniu. “Nie sądzę, że użytkownicy są całkowicie jasne, kiedy klikają na warunki, jak niesprawiedliwa jest ta umowa.” 

Dodała, że Facebook stał się ” jedyną siecią społecznościową w Wielkiej Brytanii, w której można mieć pewność, że połączysz się z przyjaciółmi i rodziną w jednym miejscu.”I nawet gdy zablokował użytkowników w swoim ekosystemie (w tym WhatsApp i Instagram), śledził również użytkowników na innych stronach internetowych. “Nadużywała swojej dominacji rynkowej, aby nałożyć nieuczciwe warunki na zwykłych Brytyjczyków, dając im prawo do wykorzystywania ich danych osobowych” – twierdzi Lovdahl Gormsen. 

Proces obejmuje okres od października 2015 roku do 31 grudnia 2019 roku. Jest to pozew zbiorowy “opt-out”, co oznacza, że użytkownicy nie będą musieli podejmować żadnych działań w celu otrzymania odszkodowania w danej sprawie, chyba że zdecydują się zrezygnować. 

“Dostęp do naszych usług jest bezpłatny. Wybierają nasze usługi, ponieważ dostarczamy im wartość i mają znaczącą kontrolę nad tym, jakie informacje udostępniają na platformach Meta i z kim. Zainwestowaliśmy dużo, aby stworzyć narzędzia, które pozwalają im to zrobić”, powiedział rzecznik Meta The Guardian w oświadczeniu. 

Facebook miał już w tym tygodniu w USA trafienie złych wiadomości, jak sędzia federalny powiedział, że pozew Antymonopolowy przez Federalną Komisję Handlu (FTC) przeciwko Facebookowi może posunąć się naprzód. FTC chce zmusić metę do sprzedaży Instagram i WhatsApp, oskarżając ją o angażowanie się w” antykonkurencyjne zachowanie ” przeciwko rywalom. 

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.