Microsoft odwraca zmiany w systemie Windows 11, które utrudniają przełączanie przeglądarek

Microsoft zdaje się eliminować zmiany w systemie Windows 11, które utrudniały przełączanie domyślnych przeglądarek – wynika z raportu z The Vergeto Tom Warren. Nowa kompilacja Insider pozwala teraz przełączać się z Edge na Chrome, Firefox lub inne przeglądarki za pomocą jednego przycisku, zamiast mozolnie zmieniać domyślne ustawienia dla każdego typu łącza.

Zmiana dotyczy tylko linków wewnętrznych ładowanych poza przeglądarką. Obecnie po kliknięciu takiego łącza otwiera się okno dialogowe, które daje możliwość przełączania przeglądarek, ale twoje preferencje nie są zachowywane, chyba że zaznaczysz pole “zawsze korzystaj z tej aplikacji”. Co gorsza, musisz ustawić domyślne ustawienia dla wielu typów plików internetowych, w tym HTM, HTML, HTTP i HTTPS. Za każdym razem pojawia się mylące pole naga z prośbą o ponowne potwierdzenie swoich preferencji.

W najnowszej kompilacji możesz ustawić domyślną przeglądarkę za pomocą jednego przycisku, jak zauważył programista aplikacji EarTrumpet Rafael Rivera. “W systemie Windows 11 Insider Preview Build 22509 udostępnionym na kanale Dev w środę usprawniliśmy możliwość ustawienia “domyślnej przeglądarki” dla aplikacji rejestrujących się dla HTTP:, HTTPS:, .HTM, oraz .HTML, ” wiceprezes Microsoft Aaron Woodman powiedział The Verge

Wkrótce po tym, jak System Windows 11 wyszedł, Microsoft powiedział, że wprowadził zmiany, aby dać użytkownikom bardziej szczegółową kontrolę. To spowodowało skargi konkurencyjnych twórców przeglądarek, w tym Brave, Opera, Firefox i Chrome. “Potępiamy to podejście do systemu Windows 11, ponieważ wybór domyślnej przeglądarki ma wiele konsekwencji dla osób i ich prywatności. Użytkownicy powinni mieć swobodę wyboru-powiedział odważny rzecznik The Verge

Microsoft napotkał w przeszłości dość poważne problemy antymonopolowe ze swoimi przeglądarkami, które zostały dotknięte przez UE grzywną w wysokości 730 milionów dolarów w 2013 r.za niezgodność z wyborem przeglądarki. W 2008 r. UE nałożyła również na spółkę grzywnę w wysokości 1,35 mld USD za podobną sprawę. Nowa funkcja jest obecnie testowana, ale nie wiadomo, kiedy zostanie szeroko udostępniona. 

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.