Modelka Brooks Nader mówi, że ktoś użył Airtagu, żeby ją namierzyć.

Chociaż poduszki powietrzne Apple mogą być przydatne do pomocy w znalezieniu zagubionych rzeczy, odkąd tracker trafił do sprzedaży zeszłej wiosny, krytycy zgłaszali obawy, że źli aktorzy mogą go używać do prześladowania ludzi. Brooks Nader, a Sports Illustrated modelka kostiumu kąpielowego, twierdzi, że ktoś potajemnie włożył jej w płaszcz AirTag i śledził jej ruchy przez kilka godzin.

Na początku tego tygodnia Nader czekała sama na kogoś w zatłoczonym barze w Tribeca z płaszczem na krześle za sobą. Następnie odwiedziła kilka innych barów z przyjaciółmi.

Nader, która podzieliła się swoimi doświadczeniami na Instagram Stories, powiedziała, że gdy szła sama do domu, jej telefon ostrzegł ją o tym, że “ktoś cię śledzi i był od jakiegoś czasu.”Znalazła wtedy AirTag. Nader, który wcześniej nie był świadomy poduszek powietrznych, nazwał incydent ” najstraszniejszym momentem w historii i chcę, aby wszyscy wiedzieli, że to istnieje.”

To nie pierwszy raz, kiedy poduszki powietrzne są używane do śledzenia ruchów innych ludzi. Pojawiły się doniesienia o złodziejach wykorzystujących je do śledzenia i kradzieży wysokiej klasy samochodów. Jednak incydent Nader jest głośny, który powinien zwrócić większą uwagę na ten problem.

“Bardzo poważnie traktujemy bezpieczeństwo klientów i dbamy o prywatność i bezpieczeństwo AirTag. AirTag został zaprojektowany z zestawem proaktywnych funkcji, aby zniechęcić do niechcianego śledzenia-pierwszy w branży — że zarówno poinformować użytkowników, jeśli nieznany AirTag może być z nimi, i zniechęcić złych aktorów z wykorzystaniem AirTag do nikczemnych celów, ” rzecznik Apple powiedział Engadget. “Jeśli użytkownicy poczują, że ich bezpieczeństwo jest zagrożone, zachęcamy ich do skontaktowania się z lokalnymi organami ścigania, które mogą współpracować z Apple, aby przekazać wszelkie dostępne informacje na temat nieznanego Airtagu.”

Wkrótce po tym, jak Apple uruchomiło AirTag, wprowadziło powiadomienie iPhone ‘ a, o którym wspomniał Nader, aby poinformować użytkowników, że ktoś może ich śledzić. W grudniu firma wydała aplikację na Androida o nazwie Tracker Detect, która ostrzega użytkowników o pobliskich poduszkach powietrznych, które są z dala od ich właściciela i mogą znajdować się na ich osobie. Ponieważ jednak Find My nie jest częścią Androida, musisz wiedzieć o aplikacji i zainstalować ją, aby wykryć Ukryty AirTag.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.