Nike próbuje zakazać importu butów z dzianiny Adidas, oskarżając ją o kopiowanie wzorów

FlyKnit został po raz pierwszy wprowadzony przed olimpiadą w Londynie w 2012 roku i został przyjęty przez “wielkiego koszykarza LeBrona Jamesa, międzynarodową gwiazdę piłki nożnej Cristiano Ronaldo i rekordzistę świata w maratonie ELIUDA Kipchoge” – powiedziała Nike w skardze. 

Adidas i powiązane z nim firmy “zrezygnowały z niezależnych innowacji”i zamiast tego skupiły się na staraniach o unieważnienie patentów Nike przez prawie dekadę, twierdzi Nike.

“I chociaż Adidas bezskutecznie kwestionował patenty Nike, nadal korzystał z opatentowanej technologii Nike bez zgody” – powiedziała Nike w skardze. “Nike jest teraz zmuszona do podjęcia działań w celu obrony swoich inwestycji w innowacje, aby chronić swoją technologię, powstrzymując nieautoryzowane użycie Adidasa.”

Adidas powiedział, że analizuje skargę i ” będzie bronić się przed zarzutami.”

“Nasza technologia Primeknit wynikała z lat oddanych badań i pokazuje nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój”, powiedziała Mandy Nieber, rzeczniczka firmy Adidas.  

Pobierz najnowsze wiadomości Ad Age Super Bowl 2022 tutaj.

Kilka patentów Nike, w tym dwa z sześciu w skardze ITC, było celem wyzwań regulacyjnych przez firmy, w tym Adidas. Nike powiedziała, że zostały one złożone tylko dlatego, że odmówiła złożenia przyrzeczenia, że nie pozwie niemieckiej firmy.

Nike jest agresywny w ochronie swoich wynalazków FlyKnit i innych butów. Pozew przeciwko Puma SE rozstrzygnięty w styczniu 2020 roku oraz przeciwko Skechers USA Inc. osiadł w listopadzie.

Amerykańska agencja handlu to popularne forum dla firm chcących wykoleić rywali na największym rynku Świata. Komisja działa szybciej niż większość sądów, a ostateczne decyzje zapadają zwykle w ciągu 15-18 miesięcy. Nie tylko może blokować produkty na granicy USA, może zatrzymać sprzedaż produktów już przywiezionych do kraju, co jest trudniejsze do uzyskania w Sądzie Rejonowym. 

Sprawa dotyczy obuwia z dzianiny, 337-3580, amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego (Waszyngton)

Subskrybuj Ad Age teraz, aby uzyskać wielokrotnie nagradzane wiadomości i informacje.

– Bloomberg News