Nikola zapłaci 125 milionów dolarów za rozliczenie opłat za oszustwa SEC

Firma produkująca pojazdy elektryczne Nikola zapłaci 125 milionów dolarów za uregulowanie opłat cywilnych od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oszukanych inwestorów. Firma została oskarżona o wprowadzenie w błąd inwestorów w zakresie własnych możliwości produkcyjnych, postępu technologicznego, rezerwacji i zamówień, produkcji wodoru i innych.

SEC oskarżył założyciela i byłego dyrektora generalnego Trevora Miltona o podjęcie “kampanii public relations mającej na celu zawyżenie i utrzymanie ceny akcji Nikoli” poprzez tweety i wystąpienia w mediach, zanim firma stworzyła produkt komercyjny. Firma wprowadziła w błąd inwestorów, “wprowadzając w błąd lub pomijając fakty materialne” na temat stacji wodorowej w swojej siedzibie, czasu tankowania pojazdów koncepcyjnych, źródła i kosztów energii do planowanej produkcji wodoru oraz ryzyka i korzyści płynących z mouted partnerstwa z głównym producentem samochodów.

“Jak stwierdza zakon, Nikola Corporation jest odpowiedzialna zarówno za rzekomo wprowadzające w błąd oświadczenia Miltona, jak i za inne domniemane oszustwa, z których wszystkie fałszywie przedstawiały prawdziwy stan biznesu i technologii firmy”, powiedział dyrektor wykonawczy sec Gurbir S. Grewal w oświadczeniu.

Chociaż Nikola nie przyznał się ani nie zaprzeczył oskarżeniom SEC o naruszenia prawa papierów wartościowych, zgodził się na niektóre dobrowolne zobowiązania, aby zapłacić karę i zaprzestać “przyszłych naruszeń obciążonych przepisów.”Będzie również współpracować z toczącymi się procesami sądowymi i dochodzeniami.

“Cieszymy się, że możemy zakończyć ten rozdział, ponieważ firma rozwiązała teraz wszystkie dochodzenia rządowe” – powiedział Nikola w oświadczeniu. “Będziemy nadal realizować naszą strategię i wizję, aby zrealizować nasz plan biznesowy, w tym dostarczać ciężarówki do klientów, rozbudowywać nasze zakłady produkcyjne oraz sieć sprzedaży i usług, a także budować ekosystem infrastruktury wodorowej, w tym stacje produkcji, dystrybucji i wydawania wodoru.”Firma powiedziała również, że domaga się od Miltona zwrotu kosztów i szkód w związku z rządowymi i regulacyjnymi dochodzeniami.”

Nikola stała się spółką notowaną na giełdzie w czerwcu 2020 r.poprzez umowę spac (special purpose acquisition company), która pozwala firmom ominąć zwykły proces upubliczniania. We wrześniu raporty sugerowały, że SEC analizuje roszczenia Nikoli dotyczące jej elektrycznych ciężarówek. Milton, który ustąpił z funkcji prezesa tuż przed upublicznieniem firmy, zrezygnował z funkcji prezesa kilka dni po pojawieniu się wiadomości o sondzie.

Wielka ława przysięgłych oskarżyła Miltona o oszustwa w lipcu 2021 roku. Został oskarżony o okłamywanie inwestorów o “prawie wszystkich aspektach biznesu” w celu podniesienia ceny akcji Nikoli. Zaprzeczył oskarżeniom i został zwolniony za kaucją w oczekiwaniu na proces zaplanowany na kwiecień. 

Tymczasem Nikola dostarczyła swoje pierwsze elektryczne ciężarówki do klientów w zeszłym tygodniu.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.