Game & Watch o tematyce Zelda Nintendo to List miłosny do 8-bitowych początków linka

Z okazji 35-lecia Super Mario Bros. w zeszłym roku Nintendo wydało specjalną edycję Game & Watch. (Jeśli nie wiesz, Game & Watch były linią przenośnych urządzeń LCD z lat 80., które mogły grać w jedną bardzo prostą grę.) Zamiast jednego tytułu, urządzenie Super Mario anniversary miało pełną wersję oryginalnej przygody, a także jej sequel tylko w Japonii, znany na Zachodzie jako Super Mario Bros.: The Lost Levels.

Nintendo wyciąga ten sam trick w tym roku z 35th-anniversary Legend of Zelda tematyce Game & Watch, który właśnie wszedł do sprzedaży. I podobnie jak Ubiegłoroczny model, zawiera kolorowy ekran i pełne gry, ale wybór jest bardziej hojny. Zawiera oryginał The Legend of Zelda oraz Zelda II: przygoda linka, oba pierwotnie wydane na NES. Obejmuje ona również The Legend of Zelda: Link ‘ s Awakening, który ukazał się na Game Boyu w 1993 roku, co w zasadzie jest zbiorem wczesnych 8-bitowych przygód Zeldy.

Galeria: The Legend of Zelda: Game & Watch photos / 10 zdjęć

Galeria: The Legend of Zelda: Game & Watch photos / 10 zdjęć

Tak naprawdę nigdy nie grałem w dwie pierwsze gry Zeldy, choć uwielbiam Przebudzenie linka. Grałem w remaster Switcha kilka lat temu, ale nie dotykałem oryginalnej gry od dzieciństwa — więc kiedy mieliśmy okazję sprawdzić to małe urządzenie, byłem bardzo podekscytowany, że mogę spróbować tej gry.

Sam Game & Watch jest elegancko zaprojektowany, ale również wydaje się raczej tani. Jest to małe, wielkości dłoni urządzenie z przyciągającym wzrok złotym frontem, podczas gdy reszta urządzenia jest pokryta zielonym plastikiem. Z przodu znajduje się kolorowy ekran LCD o przekątnej 2,36 cala, który jest bardzo mały, ale również świetnie wygląda-a podczas grania Przebudzenie linka, aktualizacja z ekranu Game Boya, który nie miał podświetlenia, jest dramatyczna. Pad kierunkowy i przyciski nie mają o czym pisać, ale są wystarczająco dobre.

Po prawej stronie urządzenia znajduje się niezwykle nowoczesny port USB-C do ładowania akumulatora (który jest dość skromny, więc będziesz musiał to często robić) i przycisk zasilania; głośnik jest po lewej stronie. Na koniec z tyłu znajduje się świetna Pisanka: gdy ekran jest włączony, Triforce świeci subtelnie przez zielony plastik. To mały szczegół.

Nathan Ingraham / Engadget

Game & Watch ma kilka różnych trybów: zegar, timer i gra. Naciśnięcie przycisku “game” pozwala przełączać się między trzema tytułami Zeldy, wersją o tematyce Linkowej Szkodniki (z “Game & Watch” z 1980 roku), oraz timer. Zegar i timer są dość oczywiste, ale ich użycie działania Zelda jako tła jest fachowo wykonane.

Na zegarze zobaczysz oryginał Legend of Zelda, a kontrolowany przez procesor Link zasadniczo walczy w grze przez następne 12 godzin, pokonując Ganona i ratując Zeldę o 11:59. Jeśli jesteś tak skłonny, możesz podnieść konsolę i kontrolować akcję z ekranu zegara w dowolnym momencie. Podobnie, timer zawiera kilka różnych scen z Zelda II: przygoda linka że możesz albo oglądać, albo grać sam. Opakowanie urządzenia zamienia się nawet wdo małego stojaka, dzięki czemu możesz używać Game & Watch jako zegara biurkowego.

Jeśli jednak interesujesz się tą grą i zegarkiem, nie lubisz grać w zegar: chcesz przeżyć najwcześniejsze przygody linka na najmniejszym przenośnym urządzeniu, jakie możesz znaleźć. Oczywiście, możesz grać w Nes Zelda collection na przełączniku (lub wiele innych starych urządzeń Nintendo), ale miniaturowy ekran Game & Watch i sterowanie old-school są odpowiednie dla tych przygód. To podwójnie prawda z Przebudzenie linka, ponieważ pierwotnie był przeznaczony do systemów przenośnych.

Same gry są dokładnie takie, jakie je pamiętasz, bez ulepszeń jakości życia ani aktualizacji Grafiki; Przebudzenie linka jest w czerni i bieli, a nie w późniejszej wersji ” DX ” wydanej dla Game Boy color. Nie narzekam jednak, ponieważ te oryginalne wersje wydają się odpowiednie dla Game & Watch jako celebracja 8-bitowych początków serii.

Nathan Ingraham / Engadget

To, co myślisz o tych grach, zależy od twojej historii z serią. Jak mówiłem, nigdy nie grałem w oryginalne przygody NES Zeldy; dostałem się na pokład z Link do przeszłości w 1992 roku. W związku z tym nie mam zbyt wiele nostalgicznej miłości do oryginalnej pary, a granie w pierwszą grę było ćwiczeniem frustracji. Nie ma mapy, Link jest powolny, podczas gdy wrogowie są szybcy, a celowanie jest w najlepszym razie nieprecyzyjne. Zdecydowanie umarłem więcej niż mój sprawiedliwy czas, co było raczej upokarzające dla tego samozwańczego eksperta Zeldy. Ale hej, nie powinienem się spodziewać niczego innego od gry z 1986 roku, i zacząłem to szybko opanować.

Przebudzenie linka z drugiej strony, to było jak wizyta u starego przyjaciela. Pamięć mięśniowa i mózgowa połączone, żebym w mgnieniu oka przedzierał się przez nią i kontrolował ją tak, jak pamiętałem. Przyciski A i B mogły być raczej miękkie, ale pad kierunkowy był wystarczająco blisko tego na moim starym Game Boyu, że czułem się jak w domu. Nie wiem czy dokończę gry na NES, ale na pewno zagram przez Przebudzenie linka.

Dla kogo to urządzenie za 50 dolarów? Na Super Mario Bros. Game & Watch był tak naprawdę przeznaczony tylko dla ludzi, którzy kochali tę pierwszą grę Mario, niekoniecznie ludzi, którzy kochają franczyzę Mario w ogóle. Podobnie, The Legend of Zelda Game & Watch jest najlepszy dla kogoś, kto kochał te oryginalne gry dorastając. To nie musi być nawet wszystkie trzy, choć — jeśli jeden z nich był formatywne doświadczenie w grach, będziesz zachwycony dostając szansę, aby grać na uroczym małym palmtopie. Ale ktoś wychował na Twilight Princess lub Breath of the Wild prawdopodobnie będzie to o wiele mniej istotne.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.