NSO spyware było podobno wykorzystywane do celowania w iPhone ‘ y pracowników Departamentu Stanu USA

W Piątek, Reuters rzuca nowe światło na niedawną decyzję Administracji Biden o nałożeniu sankcji na dewelopera oprogramowania szpiegującego Pegasus NSO Group. Powołując się na cztery osoby “zaznajomione ze sprawą”, outlet donosi, że Nieznany napastnik użył oprogramowania firmy do zainfekowania iphone ‘ ów należących do co najmniej dziewięciu urzędników Departamentu Stanu USA.

Ataki miały być wymierzone w pracowników federalnych, którzy stacjonowali w Ugandzie lub których praca dotyczyła kraju wschodnioafrykańskiego. Reuters nie był w stanie zidentyfikować, kto stoi za włamaniami. Departament Stanu również odmówił komentarza do raportu. NSO mówi, że zbada sprawę.

“Jeśli nasze dochodzenie wykaże, że te działania rzeczywiście miały miejsce z narzędziami NSO, taki klient zostanie na stałe rozwiązany i zostaną podjęte działania prawne”, powiedział rzecznik firmy Reuters. NSO powiedział, że będzie również ” współpracować z każdym odpowiednim organem rządowym i przedstawić pełne informacje będziemy mieli.”

NSO twierdzi, że jego oprogramowanie szpiegujące nie może działać na urządzeniach z numerami USA, które zaczynają się od kraju +1. Ale w przypadku pracowników Departamentu Stanu oddelegowanych do Ugandy, podobno używali iphone ‘ ów z lokalnymi numerami telefonów. Zostały one również zhakowane, zanim Apple wydało iOS 14.8, który rozwiązał lukę CoreGraphics, którą NSO wykorzystało, aby umożliwić swojemu oprogramowaniu szpiegującemu zainfekowanie iPhone ‘ a bez potrzeby dotykania czegokolwiek. 23 listopada Apple pozwało NSO do “pociągnięcia go do odpowiedzialności” za swoje działania.

Mówiąc pod warunkiem anonimowości, Starszy urzędnik administracji Biden powiedział Reuters zagrożenie dla amerykańskich urzędników jest jednym z powodów, dla których Biały Dom rozprawia się z NSO i współpracuje z sojusznikami w walce z oprogramowaniem ransomware i innymi zagrożeniami cyberbezpieczeństwa. 3 listopada Departament Handlu dodał firmę do listy podmiotów, uniemożliwiając amerykańskim firmom prowadzenie interesów z firmą. W tym czasie firma powiedziała Engadget, że” przerażona “decyzją i twierdziła, że jej narzędzia pomogły USA,” zapobiegając terroryzmowi i przestępczości.”

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.