“OlliOlli World” to przyjazna, ale zwodniczo trudna gra na deskorolce

OlliOlli i jego kontynuacja, OlliOlli 2: Witamy w Olliwood, są notorycznie trudne do opanowania. Te przewijane w bok gry na deskorolce zaczynają się dość łatwo, ale jeśli chcesz ukończyć każde wyzwanie, przygotuj się do gry i powtórz kilka poziomów dziesiątki razy. Może to być irytujące, ale także niezwykle satysfakcjonujące, aby wykonać tylko odpowiednią kombinację trików i szlifów potrzebnych do dużego wyniku.

Martwiłem się, że Świat OlliOlli nowy kierunek serii, który pojawi się 8 lutego, miał zrezygnować z tego poziomu wyzwań. Po rozegraniu rozszerzonej Zapowiedzi gry w ciągu ostatniego tygodnia, nie jestem już zaniepokojony. Deweloper Roll7 stworzył grę, która jest znacznie bardziej przystępna niż oryginalne tytuły — ale taka, która utrzymuje rozgrywkę twitch-response i wysokie wyniki dla tych, którzy ich pragną.

Dla niewtajemniczonych, Świat OlliOlli jest platformówką 2.5 D skateboarding, w której twoja postać po prostu musi przejść z jednego końca kursu na drugi, jednocześnie wykonując jak najwięcej trików i kombinacji, jak to możliwe. To ta sama podstawowa formuła co w oryginalnych grach, ale zakres Świat OlliOlli is much większy. Gra jest podzielona na pięć różnych obszarów, z których trzy były grywalne w moim demo. Pierwszy z nich, Sunshine Valley, miał blisko 20 różnych poziomów, z których garstka była jedynie poziomami treningowymi mającymi na celu wprowadzenie podstaw jazdy na łyżwach, szlifowania i wykonywania różnych trików. Ale nawet jeśli nie policzysz tych poziomów, jest o wiele więcej do odkrycia w Świat OlliOlli niż dwie wcześniejsze gry, z których każda miała łącznie 50 poziomów.

Istnieje wiele sposobów, aby rzucić sobie wyzwanie podczas jazdy na łyżwach przez te poziomy. Na początek musisz poruszać się po szynach, przerwach, rampach i innych przeszkodach, aby dotrzeć do końca, zanim będziesz mógł się rozwijać. W przeciwieństwie do historii trudności gry, poziomy mają teraz punkty kontrolne – więc jeśli rozwalisz go w 90 procentach drogi przez poziom, możesz spróbować ponownie tego ostatniego segmentu. Oczywiście, jeśli miałeś ogromną kombinację, która została przerwana, stracisz tę szansę na duże punkty. Ale to przynajmniej ułatwia naukę poziomów i pracę w problematycznych miejscach bez konieczności ponownego zajmowania się całym kursem.

Ale poziomy są zarówno bardzo dobrze zaprojektowane i wizualnie ciekawe, więc byłem chętny do gry i odtworzyć je, aż opanowałem wszystkie wyzwania i znaleźć jak najwięcej tajemnic, jak to tylko możliwe. Świat jest pełen kolorowych i fantastycznych stworzeń, takich jak chodzące banany, uśmiechnięte drzewa, gigantyczne pszczoły trzymające znaki do jazdy na ścianie, ogromne żaby (czasami jeżdżące na tych gigantycznych pszczołach) i, oczywiście, Skate Godz, które można spotkać na końcu każdego świata.

Roll7

Widzisz, twoja postać jest na misji, aby stać się nowym Skate Wizard, z pomocą głupkowatej i zachwycającej animowanej ekipy, w tym Szyfon, jednooki, fajkowy obecny Skate Wizard, który jest gotowy do przejścia na emeryturę. Aby zająć ich miejsce, musisz spotkać wszystkich Skate godzin, którzy zamieszkują pięć różnych stref, w których możesz grać. Każdy poziom ma trochę przekomarzania się ze swoją załogą, a także ludźmi, których spotykasz podczas podróży, pełne śmiesznych kalamburów i okazjonalnych porad, jak poprawić swoje wyniki lub wykonać nowe ruchy. Możesz go pominąć, jeśli chcesz, ale to pomogło mi dostać się do wspaniałego świata Radlandii.

Trudno w słowach podsumować, co sprawia, że poszczególne poziomy w Świat OlliOlli są tak atrakcyjne, ale łączą poważne wyzwania z momentami, które pozwalają naprawdę wejść w ten nieuchwytny stan przepływu, w którym po prostu wykonujesz triki, jeździsz po szynach i ogólnie przedzierasz się przez tor, nie myśląc zbytnio o tym, co robisz. Muzyka, efekty dźwiękowe, styl graficzny, projektowanie poziomów i różnorodność ruchów, które możesz wykonać, przyczyniają się do tego klimatu — i chociaż gra wygląda zupełnie inaczej niż jej poprzednicy, efekt końcowy jest taki sam: skateboarding bliss.

Moje umiejętności z oryginalnych gier OlliOlli przetłumaczone tutaj, ale jest wiele nowych rzeczy, aby rzucić wyzwanie długoletnim graczom. Gra nie jest już prosta 2D, co oznacza, że istnieje wiele ścieżek, które można odkryć na wielu poziomach, coś, co poważnie zwiększa grywalność i wyzwanie tych poziomów. Każdy poziom ma wiele celów, które są prezentowane na początku, a spełnienie ich wszystkich prawie na pewno będzie wymagało wielu zagrań, zwłaszcza, że gra toczy się dalej, a tory stają się bardziej złożone. 

W rzeczywistości, zanim dotarłem do połowy trzeciego świata w grze, poważnie starałem się sprawdzić wszystkie cele poziomu. Dobrą wiadomością jest to, że możesz kontynuować postępy bez pokonywania wszystkich trzech wyzwań, ani nie jesteś karany za korzystanie z punktów kontrolnych, ale gra jest tak dobrze zaprojektowana, że chciałem wracać i próbować najlepsze moje wcześniejsze wyniki i przybić te cele.

Roll7

Istnieje wiele nowych ruchów, takich jak chwyty do ściągnięcia, a quarter-pipes pozwalają zmienić kierunek jazdy łyżwiarza. Brzmi to prosto, ale jazda od prawej do lewej zamiast na odwrót naprawdę rzuciła mnie na pętlę, ale także Głośno dopingowałem, gdy pierwszy raz wjechałem w jedną z tych ćwierćpiórek. Dodają zupełnie nowy wymiar grze, którego się nie spodziewałem.

Warto również wspomnieć o innych sposobach, w jakie Roll7 uczynił tę grę bardziej przystępną niż poprzednie. Poza wyżej wymienionymi punktami kontrolnymi, teraz jest o wiele trudniej je wymazać. Wcześniejsze gry wymagały naciśnięcia przycisku podczas lądowania, w przeciwnym razie straciłbyś cały swój pęd, a także punkty zebrane z triku. Teraz możesz lądować bez martwienia się o ten krok — ale wykonanie tak zwanych “doskonałych” lądowań zwiększa twoją szybkość i wynik.

Główna gra to głębokie doświadczenie, ale Roll7 dodał nowe funkcje dla tych, którzy lubią gonić wysokie wyniki. Za każdym razem, gdy ukończysz poziom, zobaczysz wynik rywala, który zostaniesz poproszony o osiągnięcie najlepszego wyniku. To subtelne, po prostu pokazując wysoki wynik Twojego rywala poniżej Twojego najlepszego wyniku – ale te wyzwania skłoniły mnie do rozegrania kilku dodatkowych rund, aby spróbować pokonać to wyzwanie. Świat OlliOlli jest wystarczająco inteligentny, aby dopasować cię do graczy o własnym poziomie umiejętności, więc jeśli twój najlepszy wynik osiąga 100 000, nie będziesz musiał pokonać kogoś, kto dostał 1 milion na poziomie; wyniki rywali są zwykle o około 20 procent wyższe niż Twoje najlepsze. To dobra zachęta, aby wcisnąć się jeszcze mocniej przez poziom.

Świat OlliOlli oferuje również codzienne wyzwania w ramach Gnarvana League, które można odblokować po ukończeniu pierwszego obszaru gry. Tutaj dołączasz do Ligi, w której walczysz z dziewięcioma zawodnikami, którzy ponownie jeżdżą na podobnym poziomie umiejętności do ciebie. Poziomy zmieniają się każdego dnia, a ty po prostu próbujesz uzyskać najlepszy wynik w swojej grupie. Jak grasz, można uzyskać awans do innych lig, gdzie kursy prawdopodobnie będzie trudniejsze. Łatwo przyznam, że po umieszczeniu wyniku, który umieścił mnie na szczycie mojej grupy, cały dzień patrzyłem na Ligę, aby zobaczyć, czy będę musiał ją powtórzyć i poprawić swój wynik, aby utrzymać to pierwsze miejsce.

Roll7

Wreszcie, jest losowy generator poziomów, którego możesz użyć, aby rzucić wyzwanie znajomym lub nieznajomym, aby uzyskać najlepszy wynik. Gnarvana Portal jest niezwykle prosty, pozwalając Ci wybrać “styl” poziomu, który opiera się na pięciu głównych światach w grze. Następnie możesz wybrać jeden z czterech poziomów trudności i ustawić długość kursu. Po jego wygenerowaniu możesz udostępnić ten kurs za pomocą ośmiocyfrowego kodu pocztowego. Ten kod pozwala każdemu innemu wypróbować Twój poziom, niezależnie od platformy, na której gra, i ponownie rywalizujesz, aby zobaczyć, kto może zdobyć najwyższy wynik. Zabawne jest to, że każdy może tego spróbować, więc możesz dać Kod Pocztowy kilku bliskim znajomym lub opublikować go online i rzucić wyzwanie każdemu, kogo chcesz.

Po raz pierwszy w grze OlliOlli możesz również dostosować swoją postać do własnych potrzeb. Znajdziesz tu mnóstwo opcji ubrań, fryzur, projektów deskorolek, opcji kolorów skóry i wiele więcej, a odblokujesz znacznie więcej, sprawdzając różne wyzwania, które oferuje każdy poziom. W przeciwieństwie do jednego, ogólnego projektu męskiego skatera z dwóch pierwszych gier, możesz stworzyć tutaj postać, która naprawdę pasuje do twojej osobowości.

Jest tu mnóstwo gry za 30$, a zespół Roll7 ma co najmniej dwa rozszerzenia DLC zaplanowane na koniec tego roku (oba są dołączone, jeśli zamówisz edycję Rad za 45$). Jeśli masz chociaż Przelotne zainteresowanie deskorolką lub grami platformowymi, Świat OlliOlli jest absolutnie warte twojego czasu. Jest głębsza, jaśniejsza, większa i zabawniejsza niż oryginalne gry, i spodziewam się, że będzie hitem z hardkorowymi fanatykami OlliOllli, a także znacznie większą nową publicznością, która po raz pierwszy doświadczy dreszczyku tej medytacyjnej serii łyżwiarskiej.

Świat OlliOlli będzie dostępny na konsoli Switch, PS4, PS5, Xbox Series X / S, Xbox One i PC 8 lutego.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.