Bateria Tesla o większej pojemności Panasonica może wejść do produkcji w 2023 roku

Panasonic może rozpocząć masową produkcję akumulatorów o większej pojemności dla Tesli już w przyszłym roku. Mówi się, że ogniwo 4680 zwiększa zasięg pojazdów elektrycznych o ponad 15 procent. Jako Nikkei uwagi, które mogłyby zwiększyć zasięg Modelu S z 650km (404 mil lub tak) na jednym ładowaniu do 750km (około 465 Mil).

Chociaż mówi się, że bateria jest dwa razy większa niż poprzednie wersje, ma pięciokrotny wzrost pojemności energetycznej, zgodnie z Nikkei. W związku z tym samochody potrzebują mniej baterii, które są już o 10 do 20 procent tańsze w produkcji. Szacuje się, że akumulatory odpowiadają za 30 procent kosztów pojazdów elektrycznych. Redukcja kosztów może sprawić, że pojazdy elektryczne staną się bardziej przystępne cenowo i przyspieszy przejście na pojazdy elektryczne. Co więcej, większy zasięg oznacza, że kierowcy nie będą musieli ładować baterii tak często.

Panasonic, długoletni partner Tesli, podobno inwestuje około 80 miliardów jenów (704 miliony dolarów) na nowy sprzęt do produkcji 4680. Mówi się, że rozbudowuje istniejący zakład w Japonii i produkuje tam baterie. Nikkei raporty firma rozpocznie produkcję ogniw na małą skalę w tym roku, aby opracować bezpieczne i wydajne procesy przed wejściem do masowej produkcji w 2023 roku. Może później masowo produkować baterie w innych krajach.

Firma potwierdziła Reuters że w 2022 roku uruchomiła testową linię produkcyjną, ale nie powiedziała, kiedy zacznie produkować baterie na większą skalę. “Badamy różne opcje masowej produkcji”, powiedział.

Panasonic rozpoczął prace nad komórką na prośbę Tesli. Szef działu baterii Panasonic powiedział w listopadzie, że firma nie wyklucza produkcji ogniw dla innych producentów samochodów, choć Tesla jest jej priorytetem. Tesla CEO Elon Musk wcześniej powiedział, że chociaż jego firma planuje produkować własne baterie, będzie nadal pozyskiwać je od innych dostawców.

Tesla ogłosiła 4680 na imprezie Battery Day we wrześniu 2020. W tym czasie Musk powiedział, że komórka i inne rozwiązania mogą umożliwić Tesli rozpoczęcie sprzedaży 25 000 EV.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.