“Prodigy” staje się bólem głowy w chronologii Star Treka

Poniżej znajdują się drobne spoilery do odcinka szóstego”Star Trek: Prodigy.’

Star Trek: Discovery być może nastąpiła nieoczekiwana przerwa, ale nowy rok oznacza powrót franczyzowego stablemate Prodigy. Kiedy ostatni raz opuściliśmy młodą załogę USS Protostar właśnie opuścili planetę morderców i udało im się uciec ze statku wróżbitów dzięki aktywacji tajnego silnika eksperymentalnego statku. Odcinek szósty, Kobayashi, podnosi ten wątek, przesuwając historię … i prawdopodobnie oś czasu do przodu w jakiś znaczący sposób w tym tygodniu.

Tytuł jest martwy dla jednego z wątków przebiegających przez odcinek, co najmniej: “Kobayashi” to nazwa statku z niesławnego testu “Kobayashi Maru” (“Maru” oznacza statek po japońsku). Kadeci z Akademii Gwiezdnej Floty sprawdzają swoją gotowość do dowodzenia, ale tym razem to samozwańczy Kapitan Dal w wielkim fotelu poprzez symulację holodeku.

Nickelodeon

Ta intryga sama w sobie jest dość przewidywalnym zbiorem okoliczności, ponieważ Dal odmawia zaakceptowania porażki i podejmuje próbę holograficzną raz po raz… i po raz kolejny. Poza absolutną wesołością, jaką wywołuje frustracja Dala, jest to dość standardowe studium postaci, zaprojektowane tak, aby uosabiać dala i uczynić go bardziej przywódcą, którym chce być.

Jest tu również serwis fanów dzięki kameom z ulubionymi postaciami ożywionymi dzięki cudom CGI i dobrze dobranym klipom dźwiękowym. Podobnie jak w przypadku Janeway, serial jest animowany, dzięki czemu starsze postacie nie mają tego przerażającego Rogue One księżniczka leia look ale próbki audio mogły użyć o wiele więcej przetwarzania, aby je dopasować. A po co program przeznaczony dla nowoprzybyłych potrzebował tak dużego wachlarza, Nie wiem, ale przynajmniej nie jest Rise of Skywalker źle.

Nickelodeon

Prawdziwy postęp w odcinku ma miejsce w odcinku B, gdzie Gwyn dąsa się po zdradzie ojca, a ona i Zero próbują dowiedzieć się więcej o silniku protostar znajdującym się w sercu ich statku. Janeway ma akta, tyle że są tajne i to Gwyn i Zero muszą je otworzyć. I chociaż początkowe ujawnienie od nich jest trochę szokujące (do zagłębiania się w przyszłym tygodniu), to sekwencja retrospekcji na początku odcinka, która dała najbardziej soczyste informacje na razie.

Pokazano nam wróżbita 17 lat wcześniej, w strasznym zdrowiu i już szuka USS Protostar. Postanawia stworzyć “potomstwo”, mając nadzieję na kontynuowanie swojej rasy, mimo że jest to wbrew regułom. (Czyje Zasady? To kolejne pytanie bez odpowiedzi.) Ale interesujące jest to, że wróżbita już szukał Protostara 17 lat temu, co sugeruje, że ta seria może nie zajmować ram czasowych 2383, które podano w materiałach prasowych (choć nigdy nie wspomniano na ekranie).

Nickelodeon

Star Trek: Voyager powrócił z wyprawy w kwadrancie Delta w 2378 roku, co oznacza, że aby holograficzne odtworzenie Kathryn Janeway mogło istnieć (a kapitan Protostar być kim jest) najwcześniej Protostar mógł zniknąć to 2379. Nawet zakładając, że Protostar jest zbudowany i uruchomiony w ciągu roku (w co wątpię), Prodigy nie może mieć miejsca wcześniej niż 2396, umieszczając go mocno w czasie Picard, czyli set w 2399. Możliwe, że Prodigy jest faktycznie kilka lat później, jednak, co czyni go pierwszym Star Trek serii osadzonej w 25 wieku. Lub Protostar podróżował w czasie, jeszcze bardziej komplikując sprawy.

Ale zakładając, że w rzeczywistości jest to 25 wiek, nie pierwszy raz widzimy przyszłość Federacji czy Gwiezdnej Floty: Odkrycie akcja rozgrywa się w 32.wieku. Ale będąc znacznie bliżej okresu wcześniejszych pokazów, takich jak Następne Pokolenie, Deep Space Nine i oczywiście, Voyager marki Prodigy bardziej bezpośrednią kontynuacją tej epoki. Włączenie Janeway jako hologramu treningowego dało nam już wgląd w chwalebny status Voyager załoga trzyma się po swoim pobycie w kwadrancie Delta, ale teraz zaawansowana technologia widziana w odcinku trzecim “Starstruck” nagle ma o wiele więcej sensu wiedząc, że może minąć kilka lat … lub dziesięcioleci od Voyager.

Z wyjątkiem Picard, pokazy na żywo w dużej mierze trzymały się z dala od najbliższej przyszłości TNG-DS9-Voyager era, wybierając zamiast wycofywać 23 wieku lub nawet skoczyć do przodu prawie tysiąc lat. To z pewnością dziwne, biorąc pod uwagę popularność tych programów, ale pozostawiając go Paramount+ pozostawił dużo miejsca na Prodigy oraz Pokłady Dolne zrobić tam coś ciekawego, eksperymentować z nowymi gatunkami, a jednocześnie zadowalać hardkorowych fanów. To może być przyszłość, na którą czekaliśmy w Star Treku.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.