Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 zasili nową generację flagowców Androida

Co roku w grudniu od kilku lat Qualcomm organizuje coroczne wydarzenie na Hawajach, aby ogłosić swój najnowszy flagowy mobilny chipset. W tym roku nie było inaczej, gdy firma skorzystała z okazji, aby zaprezentować Snapdragon 8 Gen 1. Zgadza się, drugi rok z rzędu Qualcomm odchodzi od schematu numeracji sekwencyjnej, który od lat definiuje swoje procesory. Podobnie jak Snapdragon 865 ustąpił miejsca 888, firma zastąpi teraz 888 generacją 1. 

System-on-a-chip zawiera własny Modem X65 5g firmy Qualcomm. Firma twierdzi, że jest w stanie pobierać teoretyczne prędkości 10Gbps. To jedna z tych specyfikacji, która jest imponująca na papierze, ale nie będzie wiele znaczyć w prawdziwym świecie, ponieważ niektóre z najszybszych sieci 5G nie mogą zapewnić prędkości większej niż 4gbps w idealnych warunkach. Jeśli masz dostęp do routera WiFi 6 lub 6e, Gen 1 może utrzymać prędkość pobierania 3,6 Gbps przez WiFi.

Podobnie jak w przypadku swoich poprzednich flagowych chipsetów, Qualcomm włożył znaczny wysiłek w poprawę jakości aparatu. Gen 1 wyposażony jest w 18-bitowy Procesor sygnałowy obrazu. To pierwsze dla firmy, a coś, co mówi, pozwala komponentowi przetwarzać 4,000 razy więcej danych niż 14-bitowe widmo ISP znalezione na Snapdragon 888. Dodatkowo, telefony z Gen 1 będą miały możliwość robienia zdjęć z prędkością 3,2 gigapikseli na sekundę. W praktyce oznacza to, że Gen 1 może przetwarzać dane z trzech 36-megapikselowych kamer jednocześnie bez opóźnienia migawki, zgodnie z Qualcomm.

W innym pierwszym przypadku urządzenia mobilnego firma twierdzi, że chipset może nagrywać materiał 8K HDR z prędkością 30 klatek na sekundę. Ponownie, nie jest to najbardziej praktyczna funkcja dla telefonu w 2021, ponieważ 4K to najwyższy koniec dla większości treści. Gen 1 obsługuje przechwytywanie UHD z prędkością 120 klatek na sekundę i może nagrywać materiał w zwolnionym tempie z prędkością 960 klatek na sekundę w rozdzielczości 720p. niezależnie od dostawcy usług Spectra ISP, Gen 1 zawiera zawsze włączony procesor sygnału obrazu, który może zasilać kamerę, zużywając bardzo mało baterii. Jest to funkcja, która pozwoli urządzeniom wyposażonym w generację 1 oferować zawsze włączone wykrywanie twarzy w celu uwierzytelniania biometrycznego.

Gen 1 nie oferuje znacznie ulepszonej wydajności procesora w stosunku do tego, co było już możliwe dzięki Snapdragon 888 Plus. To, co obiecuje, to szybsza wydajność, jeśli chodzi o zadania związane z SI. To dzięki nowemu silnikowi AI siódmej generacji Qualcomm, który według firmy jest do czterech razy szybszy niż jego poprzednik dzięki większej pamięci współdzielonej i szybszemu akceleratorowi tensorowemu. Wydajność w grach to kolejna atrakcja 1.generacji. Według Qualcomm, jego najnowszy procesor graficzny Adreno oferuje 30 procent szybszą wydajność renderowania przy jednoczesnym zużyciu 25 procent mniej mocy. Na froncie audio, Gen 1 obejmuje wsparcie dla Qualcomm niedawno ogłosił aptX bezstratny kodek Bluetooth. Może przesyłać strumieniowo dźwięk o jakości do 16 bitów 44,1 kHz w jakości CD za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego.

Uzupełnieniem listy funkcji Gen 1 jest dedykowany silnik zarządzania zaufaniem. Gen 1 jest pierwszym chipsetem mobilnym obsługującym standard Google Android Ready SE po wyjęciu z pudełka, co oznacza, że ma możliwość przechowywania takich rzeczy, jak cyfrowe klucze samochodowe i identyfikatory.

Dzięki połączeniu ulepszeń wydajności i nowych funkcji Snapdragon 8 Gen 1 oferuje intrygujące spojrzenie na następną generację flagowców Androida. Teraz musimy poczekać, aby zobaczyć, jakie możliwości producenci zdecydują się włączyć w swoim najnowszym urządzenius. pierwsze telefony wyposażone w Gen 1 pojawią się jeszcze w tym roku, a więcej oczekuje się w pierwszej połowie 2022 roku.

Qualcomm ogłosił, że współpracuje z Google, aby wprowadzić platformę wyszukiwania architektury neuronowej firmy do swojego portfolio produktów. Technologia, która będzie dostępna najpierw na Snapdragon 8 Gen 1, pozwala firmom tworzyć i optymalizować modele AI automatycznie zamiast ręcznie. Według Google, NAS optymalizuje modele AI w tygodniach, a nie miesiącach.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.