Atak Ransomware uderzył w główną firmę płacową tuż przed Świętami Bożego Narodzenia

Ransomware był powtarzającym się problemem w 2021 roku, a ostatni atak może być szczególnie dotkliwy dla niektórych pracowników. NBC News raporty workforce management heavyweight Kronos doznał ataku ransomware, który może wpłynąć na jego zdolność do obsługi godzin i płac w znanych firmach, takich jak GameStop, Honda i Whole Foods. W związku z wieloma ostatnimi przedświątecznymi wypłatami, które mają pojawić się w tym tygodniu, istnieje obawa, że niektórzy pracownicy mogą nie otrzymywać płatności w odpowiednim czasie, gdy najbardziej tego potrzebują.

Kronos poinformował o ataku 11 grudnia, ale dopiero 13 grudnia firma ostrzegła, że pełne przywrócenie funkcjonalności może potrwać “kilka tygodni”. Firma nie zidentyfikowała sprawców. Nie mógł również całkowicie wykluczyć połączenia z niedawną luką Log4j, ale przeszedł “szybkie łatanie” i kontrole łańcucha dostaw, aby upewnić się, że jego systemy nie są podatne.

Nie jest jasne, jak szybko mogą wrócić funkcje godzin i płac. Tymczasem jednak firmy musiały szukać alternatyw. Whole Foods told NBC znalazł sposób na płacenie pracownikom w tym tygodniu, ale Honda powiedziała tylko, że “podejmuje kroki”, aby złagodzić wszelkie problemy. Jeden z anonimowych pracowników Whole Foods powiedział, że koledzy z zespołu zostali poproszeni o poleganie na arkuszach dziurkowania papieru i odręcznych harmonogramach.

Incydent Kronos ilustruje ogromną liczbę ofiar ransomware w ostatnich miesiącach, w tym dostawcę mięsa i kluczowego operatora rurociągu naftowego. Podkreśla również kruchość nowoczesnych technologii w miejscu pracy. Chociaż firma płacowa może nie być uważana za krytyczną infrastrukturę, taką jak dostawcy żywności lub paliw, cyberatak przeciwko niej może nadal wyrządzić znaczne szkody ekonomiczne.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.