Raport sugeruje, że NVIDIA przygotowuje się do odejścia od przejęcia ARM

NVIDIA ma podobno niewielki lub żaden postęp w uzyskaniu zgody organów regulacyjnych na zakup ARM za 40 miliardów dolarów i prywatnie przygotowuje się do rezygnacji z umowy, zgodnie z Bloombergźródła. Tymczasem obecny wlasciciel ARM SoftBank podobno rozwija program, aby wziac ARM publiczne jako alternatywe dla nabycia, powiedzial inna osoba zaznajomiona ze sprawą.

Firma NVIDIA ogłosiła umowę we wrześniu 2020 r., a dyrektor generalny Jensen Huang ogłosił, że “stworzy firmę bajecznie przygotowaną na erę sztucznej inteligencji.”Projekty ARM są używane na licencji prawie powszechnie w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych przez firmy takie jak Apple, Qualcomm, Microsoft, Samsung, Intel i Amazon. 

Wkrótce po ogłoszeniu tego stanu rozpoczęła się awantura. Wielka Brytania, w której ma siedzibę ARM, wszczęła dochodzenie antymonopolowe w sprawie przejęcia w styczniu 2021 r., a kolejna sonda bezpieczeństwa w listopadzie ubiegłego roku. W Stanach Zjednoczonych FTC pozwała niedawno do sądu o zablokowanie zakupu z powodu obaw, że “stłumi” konkurencję w branżach takich jak centra danych i produkcja samochodów. Chiny również prawdopodobnie zablokują transakcję, jeśli inni regulatorzy nie, Bloombergźródła podają. 

Nadal utrzymujemy poglądy wyrażone szczegółowo w naszych najnowszych dokumentach regulacyjnych – że transakcja ta stanowi okazję do przyspieszenia Arm oraz zwiększenia konkurencji i innowacji.

Firmy takie jak Intel, Amazon czy Microsoft podobno przekazały regulatorom wystarczająco dużo informacji, aby zakończyć transakcję-podają źródła. Wcześniej twierdzili, że NVIDIA nie może zachować niezależności ARM, ponieważ jest to sam klient ARM. W związku z tym może również stać się zarówno dostawcą, jak i konkurentem dla licencjobiorców ARM. 

Pomimo sztywnych wiatrów obie firmy utrzymują, że nadal pną się do przodu. “Nadal utrzymujemy poglądy… że ta transakcja daje możliwość przyspieszenia działania ARM oraz zwiększenia konkurencji i innowacji”, powiedział rzecznik NVIDIA Bob Sherbin Bloomberg. “Mamy nadzieję, że transakcja zostanie zatwierdzona” – dodał rzecznik Softbanku w oświadczeniu.

Pomimo tego ostatniego komentarza, frakcje w Softbank podobno naciskają na IPO ARM jako alternatywę dla przejęcia, zwłaszcza gdy przemysł półprzewodników jest tak gorący. Inni w firmie chcą kontynuować transakcję, biorąc pod uwagę, że cena akcji NVIDII prawie podwoiła się od czasu jej ogłoszenia, skutecznie zwiększając cenę transakcji.

Pierwotna umowa wygasa 13 września 2022 roku, ale zostanie automatycznie odnowiona, jeśli zatwierdzenia potrwają dłużej. Firma NVIDIA przewidziała, że transakcja zakończy się za około 18 miesięcy — termin, który teraz wydaje się nierealny.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.