Naukowcy pracują nad zapewnieniem robotom umiejętności społecznych

Roboty filmowe są znane z pomagania (lub utrudniania) ludziom, ale w prawdziwym świecie mają dość ograniczone umiejętności społeczne. Naukowcy z MIT CSAIL computer science próbują to naprawić, ucząc roboty interakcji z innymi robotami, aby osiągnąć własne cele, zgodnie z nowym artykułem. Badania mogą na przykład prowadzić do poprawy interakcji człowiek-robot w placówkach opieki, a nawet pomóc psychologom lepiej zmierzyć interakcje społeczne między ludźmi. 

Aby zbadać te interakcje, naukowcy stworzyli symulowane środowisko 2D, które pozwoliło wirtualnym robotom realizować cele zarówno społeczne, jak i fizyczne. Na przykład celem fizycznym może być przejście do drzewa w określonym punkcie na siatce, podczas gdy celem społecznym jest zgadywanie, co inny robot próbuje zrobić, a następnie działanie w oparciu o to, “jak pomaganie innemu robotowi podlewać drzewo”, według CSAIL.

Robot jest nagradzany za działania, które przybliżają go do jego celów, z taką samą nagrodą za pomoc i odwrotną nagrodą za utrudnianie mu. Zespół stworzył trzy typy robotów: pierwszy ma tylko fizyczne cele, drugi ma fizyczne i społeczne cele, ale zakłada, że wszystkie roboty mają tylko fizyczne cele. Trzeci zakłada, że wszyscy inni mają cele społeczne i fizyczne, więc może podejmować bardziej zaawansowane działania, takie jak łączenie się z innymi, aby osiągnąć cel. 

Nawet małe niemowlęta zdają się rozumieć interakcje społeczne, takie jak pomaganie i utrudnianie, ale nie mamy jeszcze maszyn, które mogłyby wykonać to rozumowanie na czymś takim jak elastyczność na poziomie człowieka.

Zespół stworzył 98 różnych scenariuszy ze wszystkimi trzema typami robotów. Dwunastu ludzi obejrzało prawie 200 klipów wideo z interakcjami robotów, a następnie musiało oszacować fizyczne i społeczne cele. “W większości przypadków ich model zgadzał się z tym, co ludzie myśleli o interakcjach społecznych, które występowały w każdej ramce” – powiedzieli naukowcy. 

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki będą działać jako “benchmark”, który pozwala innym pracować nad podobnymi interakcjami społecznymi. Następnie planują stworzyć bardziej złożone środowisko z agentami 3D, które umożliwi więcej rodzajów interakcji. Ostatecznym celem jest nie tylko nauczenie robotów, jak lepiej współpracować społecznie, ale “zagłębienie się w ludzki aspekt tego”, powiedział starszy autor Andrei Barbu. “Czy możemy zrobić obiektywny test na Twoją zdolność rozpoznawania interakcji społecznych? Może istnieje sposób, aby nauczyć ludzi rozpoznawać te interakcje społeczne i poprawić swoje umiejętności.”

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.