Rosja schwytała hakera prawdopodobnie odpowiedzialnego za cyberatak rurociągu kolonialnego

Haker stojący za atakiem ransomware, który w zeszłym roku zniszczył rurociąg kolonialny, został zatrzymany przez rosyjskie władze – twierdzą amerykańscy urzędnicy.

Rosyjska agencja wywiadowcza FSB podała w piątek, że aresztowano 14 osób związanych z grupą REvil The Wall Street Journal. Grupa wzięła odpowiedzialność za liczne cyberataki w USA. Urzędnicy w USA uważają, że haker stojący za atakiem ransomware na rurociąg kolonialny zeszłej wiosny był wśród aresztowanych. według anonimowego urzędnika administracji, który rozmawiał z CNN.

Zeszłoroczny cyberatak, który został przypisany gangowi ransomware, spowodował znaczne zakłócenia w rurociągu kolonialnym, który dostarcza prawie połowę paliwa dla całego wschodniego wybrzeża USA. Tymczasowe zamknięcie gazociągu wywołało masową panikę na stacjach benzynowych w okolicach wschodniego wybrzeża USA, co spowodowało niedobory w co najmniej 11 stanach.

Jako CNN zauważa, że aresztowanie następuje po tygodniu rozmów dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w sprawie budowy przez Rosję wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą. Urzędnik Biden powiedział stacji, że uważa, że aresztowanie było “niezwiązane” z sytuacją. Ale niektórzy analitycy sugerują inaczej, zauważając, że jest to pierwsze amerykańskie dochodzenie, w którym Rosja współpracowała od ośmiu lat.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.